Proizvođačke cijene proizvoda u industriji eurozone i EU-a porasle su u srpnju drugi mjesec zaredom, a u Hrvatskoj njihov rast bio je dvostruko snažniji od europskog prosjeka, pokazalo je u srijedu izvješće Eurostata.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i u Europskoj uniji porasle su u srpnju za 0,8 posto u odnosu na lipanj kada su prema blago podignutim podacima Eurostata uvećane za 0,6 posto.
Najviše su na oba područja porasle cijene energenata, i to za 2,8 posto u eurozoni i za 2,5 posto u EU, pokazuje izvješće.
U ostalim sektorima zadržale su se, više-manje, na lipanjskoj razini.
Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i u EU kliznule su za 0,1 posto, izvijestio je europski statistički ured.
INFLACIJA USPORILA, ALI… Po indeksu potrošačkih cijena i dalje smo na visokom, četvrtom mjestu u EU
Skok u Bugarskoj
Daleko su najviše u srpnju na mjesečnoj razini porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Bugarskoj, za 3,6 posto.
Slijede Grčka i Rumunjska s rastom proizvođačkih cijena za 2,9 odnosno za 2,7 posto.
U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u srpnju porasle za 1,7 posto u odnosu na lipanj, najsnažnije u gotovo dvije godine. U prvom ljetnom mjesecu uvećane su za 0,9 posto, pokazuju Eurostatove tablice.
Najviše su pak pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Švedskoj i Finskoj, za 0,9 odnosno za 0,7 posto.
NOVI PODACI Inflacija u eurozoni usporila u kolovozu, evo kako stoji Hrvatska
Jeftinija energija
Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda smanjile su se u srpnju za 2,1 posto u eurozoni i za 1,9 posto u EU, pokazuje izvješće.
U lipnju su bile pale za 3,3 posto u eurozoni, prema blago revidiranim podacima, i za 3,1 posto u EU.
Daleko najveći pad proizvođačkih cijena na godišnjoj razini bilježio je energetski sektor, za 6,9 posto u eurozoni i za 5,9 posto u EU.
Pale su i cijene u sektoru intermedijarnih dobara, za 1,2 posto na oba područja.
Najviše su pak poskupjela kapitalna dobra, za nekih 1,4 posto. Slijedi netrajna potrošačka roba s rastom cijena za otprilike jedan posto.
Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih dobara na oba su područja bile više za 0,2 posto nego prije godinu dana.
USPORAVANJE Inflacija je u lipnju bila 2,4 posto, najviše su poskupjeli restorani i hoteli
Dvoznamenkasti pad u Slovačkoj
Najviše su u odnosu na prošlogodišnji srpanj pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Slovačkoj, za 18,9 posto.
Slijede Luksemburg i Latvija gdje su se smanjile za 6,7 odnosno za šest posto.
Pad proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda bilježila je u srpnju i Hrvatska, za 4,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U lipnju bile su niže za 4,8 posto nego godinu dana ranije.
Najviše su pak porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Irskoj, za 6,1 posto. Slijede Rumunjska i Portugal gdje su uvećane za 2,7 odnosno za dva posto.
Komentari