Novo doba astronomskih istraživanja: NASA-in svemirski teleskop danas ide u svemir

Autor:

epa09655211 A handout photo made available by NASA shows Arianespace's Ariane 5 rocket with NASA’s James Webb Space Telescope onboard, being rolled out to the launch pad, at Europe’s Spaceport, the Guiana Space Center in Kourou, French Guiana, 23 December 2021. The James Webb Space Telescope (sometimes called JWST or Webb) is a large infrared telescope with a 21.3 foot (6.5 meter) primary mirror. The observatory will study every phase of cosmic history—from within our solar system to the most distant observable galaxies in the early universe.  EPA/NASA/Bill Ingalls HANDOUT MANDATORY CREDIT: (NASA/Bill Ingalls)

AFS 8/101 - Permanent HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/NASA/Bill Ingalls

NASA-in svemirski teleskop James Webb, revolucionarni instrument vrijedan devet milijardi dolara trebao trebao bi biti lansiran u subotu iz Francuske Gvajane, otvarajući novo doba astronomskih istraživanja.

Snažni infracrveni teleskop, kojeg je NASA predstavila kao premijerni opservatorij za svemirsku znanost sljedećeg desetljeća, poletjet će u svemir u raketi Ariane 5 koja će biti lansirana u 13.20 sati po srednjoeuropskom vremenu iz lansirne baze Europske svemirske agencije u Francuskoj Gvajani.

Ako sve bude po planu, instrument težak 6.350 kg bit će pušten iz rakete nakon 26-minutne vožnje u svemir.

Webb teleskopu će nakon toga trebati mjesec dana da se doveze do svog odredišta u solarnoj orbiti otprilike milijun milja od Zemlje, što je oko četiri puta dalje od Mjeseca. 

FOTO: EPA/ESA/MANUEL PEDOUSSAUT

Za usporedbu, Webbov prethodnik, svemirski teleskop Hubble, kruži oko Zemlje s udaljenosti od 340 milja, ulazeći i izlazeći iz sjene planeta svakih 90 minuta.

Ovaj teleksop, nazvan po čovjeku koji je nadzirao NASA-u tijekom 60-ih, oko sto puta je  osjetljiviji od Hubblea i očekuje se da će duboko promijeniti razumijevanje svemira i mjesta čovjeka u njemu.

Webb će uglavnom promatrati svemir u infracrvenom spektru, što će mu omogućiti da prodre kroz oblake plina i prašine gdje se rađaju zvijezde, dok je Hubble djelovao prvenstveno na optičkim i ultraljubičastim valnim duljinama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.