NOVI ZAKON Obavezni vojni rok ipak ne počinje 1. siječnja, ročnici će služenje započeti kasnije

Autor:

10.05.2024., Pozega - Sve​cana prisega 42. narastaja rocnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju u vojarni “123. brigade Hrvatske vojske” u Pozegi . Prisegu je polozilo 102 rocnika i rocnice.
Svecanosti je nazocio potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anusic i​ nacelnik Glavnog stozera Oruzanih snaga Republike Hrvatske​ Tihomir Kundid. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Prvi ročnici započet će služenje obnovljenog vojnog roka 1. ožujka 2025., najkasnije do 1. lipnja sljedeće godine.

Iako je početak bio planiran za 1. siječnja 2025., odlučeno je da se odgodi kako bi se izbjeglo preklapanje saborske i javne rasprave o odgovarajućem zakonodavstvu s održavanjem predsjedničkih izbora, čiji će prvi krug biti održan 29. prosinca ove godine.

Izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama bit će na dnevnom redu proljetnog zasjedanja Sabora, koje počinje nakon 15. siječnja 2025. godine. Ove informacije potvrđene su ovog tjedna iz Ministarstva obrane (MORH).

“Ministarstvo obrane pripremilo je zakonske prijedloge koji uređuju temeljno vojno osposobljavanje, kao i druga pitanja vezana uz njegovu provedbu. S obzirom na izbore za predsjednika Republike Hrvatske i kako bi se zakonska procedura provela neopterećena tim izborima, procedura donošenja zakona započet će u siječnju 2025. godine.

MORH Evo kad kreću pozivi za vojni rok, trajat će dva mjeseca

Ministarstvo obrane planira da prvi uputi ročnika na temeljno vojno osposobljavanje budu sredinom 2025. godine. Javnost će o detaljima temeljnog vojnog osposobljavanja kao i civilne službe biti upoznata kada nacrti zakona budu u postupku e-savjetovanja”, priopćili su iz MORH-a.

Što predviđa Zakon?

Zakon predviđa zaštitu za zaposlene ročnike, odnosno neće smjeti biti otpušteni, a poslodavci će imati pravo na kompenzaciju. Vojni obveznici moraju biti punoljetne osobe, a dragovoljci mogu biti i stariji, ali s uvjetom da imaju manje od 30 godina. Žene također imaju pravo dragovoljno služiti vojni rok. Studenti koji žele služiti vojni rok nakon završetka fakulteta morat će dostaviti odgovarajuće potvrde, piše Novi list.

Osobe koje se pozovu na priziv savjesti morat će služiti civilnu službu, koja traje dva i pol mjeseca. Ravnateljstvo Civilne zaštite pripremilo je plan za ovu vrstu službe, koja će se provoditi kroz sustav socijalne skrbi i druge mehanizme. Ministar obrane Ivan Anušić izjavio je da su vojni instruktori spremni, a ročnici će biti smješteni na tri lokacije.

MORH Evo kad kreću pozivi za vojni rok, trajat će dva mjeseca

“Konkretno, potencijal je između 17 i 18 tisuća mladića koji godišnje napune 18 godina i koji su naši budući kandidati za služenje u temeljnoj vojnoj izobrazbi”, rekao je Anušić nekoliko mjeseci prije.

Politički sukob Vlade i Milanovića oko uvođenja vojnog roka

Oko uvođenja vojnog roka postoji i politički sukob između Vlade i predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji traje gotovo četiri godine. Jedno od ključnih pitanja u ovom sukobu odnosi se na zapovijedanje Oružanim snagama. Prema Ustavu, vrhovni zapovjednik je predsjednik Republike, ali način zapovijedanja uređuje Zakon o obrani.

Ovaj politički sukob mogao je biti jedan od razloga za odgodu početka uvođenja vojnog roka s 1. siječnja na ožujak ili lipanj 2025. godine, osim zbog predsjedničkih izbora, piše Novi list. Milanović, koji se natječe za novi predsjednički mandat, načelno ne proturječi uvođenju vojnog roka, ali postavlja uvjet sazivanja sjednice Vijeća za obranu, na kojoj bi se raspravljalo o toj temi.

NEPOTPUNA IMOVINSKA KARTICA Ministar Anušić kažnjen s 1000 eura, prešutio suprugine oranice

“Ta odluka ne može biti ničiji politički hir, nego dogovor hrvatske demokratske izabrane vlasti. Dakle, prvo sastanak Vijeća za obranu, dogovor, a tek potom se mogu donositi naredbe. Nemojte se igrati s obveznim vojnim rokom”, više je puta izjavio Milanović komentirajući prijedlog o uvođenju vojnog roka.

Vojna obuka održavat će se u Kninu, Požegi i Slunju

Također, Milanović smatra da treba raspravljati i o općoj situaciji u Oružanim snagama. Prema njegovom mišljenju, Hrvatskoj vojsci nedostaje oko 2.500 dočasnika i između 1.500 i 2.000 vojnika. Milanović smatra da aktualna situacija u svijetu, uključujući ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku, odvraća ljude od odabira vojnog poziva.

MORH je završio pripreme za vojnu obuku koja će se održavati u vojnim objektima u Kninu, Požegi i Slunju. Ročnici će tu provesti dva mjeseca, što je predviđeno trajanje obuke. Obuka će obuhvatiti osnovne vojne vještine, uključujući rukovanje oružjem i druge elemente pješadijske obuke. Tijekom obuke, ročnici će primati mjesečnu naknadu od 900 eura.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.