Liječnici obiteljske medicine trebali bi, prema predloženim izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, prijavljivati pacijente policiji ako im zdravstveno stanje utječe na sposobnost upravljanja vozilom.
Doktorica Ines Balint, specijalistica obiteljske medicine, za portal Index je nabrojala najčešća medicinska stanja pacijenata koja bi po novom Zakonu o sigurnosti cestovnog prometa trebala prijavljivati policiji.
“To su svi oni pacijenti koji imaju, primjerice, alergiju na ambroziju ili ostale alergije, zatim oni koji piju lijekove koji mogu utjecati na pospanost, potom oni koji imaju bolove u leđima ili vratnoj kralježnici, ako imaju išijas pa primaju analgetike, od kojih neki utječu na sposobnost upravljanja vozilom, oni kojima propisujemo prvi put lijek za nesanicu, neurozu. Sve te pacijente bismo, po novom, trebali prijaviti policiji”, kazala je dr. Balint.
Navodi da tu dolazi do niza problema. Jer, kaže, liječnik najprije treba upozoriti pacijenta da ne vozi, zatim to napisati u karton, a onda i javiti u Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske, odnosno dostaviti MUP-u. Doktorica navodi kako je iznimno vjerojatno da će liječnik, koji ima i do 150 telefonskih kontakata dnevno, možda zaboraviti unijeti promjenu u sustav, kada pacijent ponovno bude sposoban za vožnju.
“Recimo, gledajte za ambroziju, alergija je kad ona cvate, pa tu bi svako malo trebalo prijavljivati pacijenta pa onda to brisati. Tu postoji niz problema”, rekla je za Index dr. Balint.
Navodi da bi trebalo ostati na tome da vozača upozore da ne upravlja vozilom ako nije u stanju zbog lijekova, ali da to upisuju u karton i dalje ne prijavljuju policiji. Osim, naravno u ozbiljnim zdravstvenim slučajevima kao što su gubitak vida, epilepsija, amputacija noge i slično.
Komentari