Nekoliko dana nakon treće godišnjice povratka Talibana na vlast u Afganistanu, donesen je novi zakon koji promiče i pooštrava represiju nad ženama.
Talibanska vlada u Afganistanu ratificirala je takozvani Zakon o moralu koji pooštrava represiju nad ženama. To uključuje mjere poput zabrane da se njihovi glasovi čuju na javnim mjestima i da im se lica vide na ulici: morat će biti pokriveni obaveznim velom koji pokriva cijelo lice (nikab). To je prva službena deklaracija zakona “o poroku i vrlini” otkako je fundamentalistička skupina silom preuzela vlast u kolovozu 2021. nakon povlačenja američkih trupa iz zemlje.
Dokument na više od stotinu stranica obuhvaća 35 članaka, a službeno je proglašen i objavljen u srijedu nakon što ga je ratificirao vrhovni duhovni vođa Mullah Hibatullah Akhundzada. Mjere se uglavnom odnose na žene: utvrđeno je da je potrebno prekriti lice i tijelo kako ne bi “došle u iskušenje”, te kao takve “ne bi trebale nositi atraktivnu, usku ili odjeću koja otkriva”.
GODIŠNJICA VLADAVINE TALIBANA Djevojčice ne smiju u školu, žene ne odlaze u parkove i teretane…
Ženama se zabranjuje i korištenje kozmetike ili parfema, s krajnjim ciljem da ih se spriječi da oponašaju “stilove odijevanja nemuslimanskih žena”.
Jedna od najstrožih mjera je sprječavanje žena da govore u javnosti, uključujući aktivnosti poput pjevanja, recitiranja ili govora u mikrofon.
Novi zakon zabranjuje ženama gledanje muškaraca s kojima nisu u rodbinskoj vezi, a vozači autobusa moraju odbiti prevoziti putnice koje nisu u pratnji muškarca, navodi El Pais.
Kad su muškarci u pitanju, zabranjene su im kravate, a brade im ne smiju biti kraće od duljine šake ispod brade. Na javnom mjestu žene koje im nisu u rodu ne smiju gledati, niti im prilaziti.
Kazne za jedan od prekršaja obuhvaćaju “savjetovanje, upozorenje na Božju kaznu, oduzimanje imovine, zadržavanje od jednog sata do tri dana u javnim zatvorima i bilo koju drugu kaznu koja se smatra primjerenom”, priopćilo je Ministarstvo pravosuđa.
Zbog kršenja Zakona o moralu prošle godine uhićeno je ukupno 13 tisuća građana i građanki.
Komentari