NOVI SPORNI DETALJI Službenica Hrvatskih voda promijenila odluku direktora i omogućila nastavak gradnje ‘podvodnih roštilja’ na Kupi

Autor:

09.08.2024., Sisak - Sisacko-moslavacki zupan Ivan Celjak sa suradnicima obisao je radove obnove zgrade javne namjene u Ulici I. K. Sakcinskog u Sisku.
Cjelovitu obnovu zgrade bivse komande, koja se nalazi u centru grada Siska, provodi Sisacko-moslavacka zupanija, a vrijednost radova iznosi 3 milijuna eura. Zupan Ivan Celjak.
 Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak trebao je još u srpnju otvoriti rekreacijsku zonu u Letovaniću, ali to se do danas nije dogodilo | Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

Dokumenti Hrvatskih voda otkrivaju nove sporne detalje u slučaju ‘podvodnih roštilja’ na kupalištu u Letovaniću i razotkrivaju moguće pogodovanje lokalnih službenika Hrvatskih voda HDZ-ovu županu Sisačko-moslavačke županije Ivanu Celjaku.

Dokumenti Hrvatskih voda koje je Nacional dobio na uvid otkrivaju nove detalje u slučaju “podvodnih roštilja” na kupalištu u mjestu Letovanić koje pripada općini Lekenik. Ti dokumenti razotkrivaju moguće pogodovanje lokalnih službenika Hrvatskih voda HDZ-ovu županu Sisačko-moslavačke županije Ivanu Celjaku, o čijim sumnjivim poslovima je Nacional pisao u nekoliko navrata.

Osim što otkrivaju moguću neprimjerenu spregu između lokalnih dužnosnika Hrvatskih voda i vlasti u Sisačko-moslavačkoj županiji te u općini Lekenik, dokumenti pokazuju i kako je jedna niža službenica u Hrvatskim vodama jednom odlukom poništila odluku nadležnog i njoj nadređenog direktora u Hrvatskim vodama, kako bi omogućila nastavak projekta sportsko-rekreacijske zone u Letovaniću koji je od velikog značaja ne samo za župana Ivana Celjaka, već i za načelnika općine Lekenik Ivicu Perovića.

Problem je nastao nakon što je početkom lipnja zatraženo mišljenje od Hrvatskih voda oko projekta sportsko-rekreacijske zone Letovanić čiji se jedan dio, točnije roštilji namijenjeni kupačima, nalazi u samom koritu rijeke Kupe. Iz tog je razloga od Hrvatskih voda zatraženo mišljenje o legalnosti tog projekta, odnosno postavilo se pitanje jesu li zbog činjenice da se dio projekta nalazi u samom koritu rijeke Kupe potrebne dodatne dozvole Hrvatskih voda. U odluci koju je 3. lipnja ove godine potpisao direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Davorin Piha navodi se da se dio sportsko-rekreacijske zone nalazi u području kojim upravljaju Hrvatske vode, a potom u tom dokumentu stoji i sljedeće:

“Za zahvate u prostoru za koje je to Zakonom o vodama određeno, potrebno je od Hrvatskih voda zatražiti izdavanje vodopravnih uvjeta. Područje rijeke Kupe nalazi se u nacionalnoj ekološkoj mreži pa je od nadležnog Županijskog ureda potrebno ishoditi rješenje o prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu po posebnim propisima. Način i opseg korištenja rekreacijske zone određuje predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, a pri korištenju javnog vodnog dobra ne smije se ugroziti njegovo korištenje za namjene iz odredbi čl.10. Zakona o vodama, a osobito se mora osigurati zaštita obala i korita vodotoka.”

Dva dokumenta Hrvatskih voda izdanih u razmaku od šest tjedana s potpuno različitim rješenjima koje su dali direktor Davorin Piha, a zatim i službenica Tatjana Dovranić Kardaša

Iz sadržaja ovog dokumenta jasno je kako direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Davorin Piha smatra da općina Lekenik prije nego što završi cijeli projekt treba od Hrvatskih voda dobiti posebnu dozvolu jer se dio zone nalazi u koritu rijeke Kupe. Točnije, Piha navodi da je od lokalnog ureda Hrvatskih voda potrebno zatražiti izdavanje tzv. vodopravnih uvjeta koji su dio izdavanja vodopravnih akata. Nakon što su dobili mišljenje direktora Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Davorina Pihe, općina Lekenik i njen načelnik Ivica Perović su 6. srpnja poslali zahtjev za izdavanje vodopravnih uvjeta za uređenje rekreacijske zone uz rijeku Kupu u naselju Letovanić. I dok obični smrtnici na slične dozvole obično čekaju tjednima, a neki i mjesecima, Vodnogospodarska ispostava za mali sliv “Banovina” bila je vrlo ažurna te je već 13. srpnja poslala općini Lekenik obavijest sljedećeg sadržaja:

“Uvidom u raspoloživu dokumentaciju utvrđeno je da planirani zahvat ne utječe na ciljeve iz članka 5.stavka 2. i članka 46. Zakona o vodama (NN br.66/19 i 84/21) te na temelju članka 158. Zakona o vodama, Hrvatske vode, Vodnogospodarska ispostava za mali sliv ‘Banovina’, izdaju OBAVIJEST kojom se obavještavate kako za predmetni zahvat u prostoru nisu potrebni vodopravni uvjeti te za isti nije potrebno ishoditi vodopravnu potvrdu.”

Početkom lipnja direktor odjela za srednju i donju Savu Davorin Piha napisao je da je za projekt u Letovaniću potrebno izdavanje vodopravnih uvjeta, a već 13. srpnja donesena je suprotna odluka

Dakle, malo više od mjesec dana nakon što je direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu iznio mišljenje da je općini Lekenik potrebno izdavanje vodopravnih uvjeta, službenica u županijskom uredu Hrvatskih voda, točnije u Vodnogospodarskoj ispostavi za mali sliv “Banovina”, Tatjana Dovranić Kardaša donosi potpuno suprotnu odluku te zaključuje da izdavanje vodopravnih uvjeta nije potrebno.

Temelji na kojima bi uskoro trebali biti izgrađeni roštilji koji se nalaze u koritu rijeke Kupe te veći dio godine nisu dostupni

Zašto je došlo do ovako naglog obrata i kako je u samo pet radnih dana u srpnju Tatjana Dovranić Kardaša donijela odluku potpuno suprotnu od one koju je donio direktor Piha pokušali smo doznati u Hrvatskim vodama, ali iz te državne tvrtke do zaključenja ovog broja Nacionala nismo dobili odgovore koji bi možda razjasnili ovaj zanimljiv slučaj. Treba nadodati i da Nacionalov izvor koji je dobro upućen u cijeli slučaj otkriva da je ubrzo nakon što je donijela odluku kojom direktno ide u korist općini Lekenik, a zatim i županu Ivanu Celjaku, Tatjana Dovranić Kardaša otvorila bolovanje te da kada joj se pošalje poruka na službenu e-mail adresu stiže automatski odgovor da ne može odgovoriti na poruku jer je do daljnjega na bolovanju. Svi ovi detalji otvaraju opravdanju sumnju kako je u odluci područnog ureda Hrvatskih voda bilo riječ o klasičnom pogodovanju lokalnih dužnosnika koji su u sprezi s moćnim županijskim političarima te za njih obavljaju poslove kako bi se oni u javnosti pokazali kao uspješni i političari koji rade za interes građana.

No slučaj rekreacijske zone na kupalištu Letovanić pokazuje kako i naizgled banalni projekti, koji ne bi trebali ostavljati repove, pobuđuju osnovanu sumnju u trgovinu utjecajem i korupciju na lokalnim razinama. Otvaranje obnovljenog i novoopremljenog kupališta Letovanić trebalo se održati još 13. srpnja, ali je svečanost na kojoj je trebao biti i župan Celjak iz nepoznatog razloga otkazana, a rekreacijska zona nije otvorena niti danas. Nacional je sredinom srpnja pisao kako su razlog odgode najvjerojatnije roštilji koji su se, prema projektu, trebali nalaziti u koritu rijeke Kupe. Tvrtka koja izvodi radove zove se Adria Sport Service iz Zagreba, a njeni predstavnici za Nacional su potvrdili da su na javnom nadmetanju dobili posao opremanja kupališta i sportske zone koja se nalazi na kupalištu u Letovaniću. Potvrdili su i da zbog “podvodnih” roštilja od početka imaju problema s izvedbom projekta, jer kako se roštilji nalaze u koritu, mjesta na kojima bi se trebali graditi veći dio godine su pod vodom. Zašto su župan Celjak i njegovi kolege iz općine Lekenik, koja je i raspisala nadmetanje za uređenje kupališne zone u Letovaniću, inzistirali na tome da se roštilji grade u koritu rijeke, nije poznato, osim što je vjerojatno riječ o još jednom nepotrebnom projektu kojim župan Celjak u javnosti želi stvoriti pozitivnu sliku o svom radu na čelu Sisačko-moslavačke županije dok istovremeno neki drugi, puno važniji projekti obnove potresom pogođenog kraja stoje i građani se ni tri i pol godine nakon potresa nisu vratili u svoje domove.

Direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Davorin Piha navodi da se dio sportsko-rekreacijske zone nalazi u području kojim upravljaju Hrvatske vode | Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Općina Lekenik, na čijem je čelu načelnik Ivica Perović, u lipnju 2023. godine zaključila je javnu nabavu za “Nabavu opreme za rekreacijsku zonu uz rijeku Kupu u naselju Letovanić”. Na toj je nabavi najpovoljniju ponudu od 47.782,44 eura ponudila tvrtka Adria Sport Service iz Zagreba, a po planu se, osim roštilja, trebala postaviti i oprema za razne sportske aktivnosti čime bi kupalište u Letovaniću bilo primjereno opremljeno te bi moglo primiti i puno više kupača nego do sada. I dok s postavljanjem sportske opreme problema nije bilo, od početka kamen spoticanja između investitora i izvođača radova bili su roštilji, koji su prema planu projekta trebali biti sagrađeni u koritu rijeke. Iz tvrtke Adria Sport Service za Nacional su potvrdili probleme s postavljanjem roštilja, ali su i otkrili da su od početka izvođenja radova bili suočeni s pritiscima općinskog načelnika Ivice Perovića i drugih zaposlenika općine Lekenik, ali i zaposlenika Sisačko-moslavačke županije koji su često isticali da je taj projekt od velike važnosti za župana Celjaka. No pravi problemi su nastali kada je postalo jasno da zbog visine vodostaja rijeke Kupe, roštilji vrlo vjerojatno neće biti gotovi na vrijeme jer radovi nisu bili mogući. Prvo zbog toga što se do pozicije na kojoj su trebali biti postavljeni nije moglo doći zbog visokog vodostaja rijeke Kupe, a nakon što se rijeka povukla, ostale su velike količine blata i mulja pa nije bilo moguće izvesti radove. Iz tvrtke Adria Sport Service kažu da zbog svega toga nisu mogli obaviti posao u zadanom roku:

“Lani je sve obustavljeno zbog oluje koja je podigla vodostaj i nikada se nije vratio na potrebnu razinu. Izračunali smo da vodostaj mora biti ispod 200 da bi pozicije za roštilje bile suhe, ali ne i oslobođene mulja. Par dana nakon toga vodostaj je išao i na 300 i više, no sada se spustio na ispod 200 i prije par dana počeli smo raditi. Sva roba je isporučena općini lani i deponirana na skladište zbog izvanrednih uvjeta, odnosno zbog oluje i dogovoreno je da se sve ugradi ove godine kada uvjeti budu odgovarajući. Sada uvjeti jesu odgovarajući, no pitanje je ima li smisla i je li uopće zakonito u korito postaviti šest roštilja, unijeti i zabetonirati armaturno-betonsku ploču od oko 2 × 1 m za podlogu za roštilj.”

Slučaj rekreacijske zone u Letovaniću pokazuje kako naizgled banalni projekti, koji ne bi trebali ostavljati repove, pobuđuju sumnju u trgovinu utjecajem i korupciju na lokalnim razinama

Upravo to pitanje građevinske intervencije u korito rijeke muči izvođača radova koji je u nekoliko navrata u općinu Lekenik uputio zahtjev da mu se izda potvrda da je projekt gradnje šest roštilja u koritu rijeke zakonit te da mu se dostavi i projekt. Međutim, kako nam je rečeno iz tvrtke Adria Sport Service, do danas im na taj zahtjev nije odgovoreno, već im cijelo vrijeme iz općine Lekenik stižu općeniti odgovori u kojima se traži da izvrše građevinske radove. No iz ove zagrebačke tvrtke tvrde da nije moguće kvalitetno napraviti to što se od njih traži: “Nemoguće je to napraviti kvalitetno jer je muljevito i blatno, ali zato stalno dobivamo poruke da je ‘župan jako zainteresiran za taj projekt’. Ne bi oni odustali ni lani, ali im je objašnjeno da će se stvoriti kontraefekt jer ljudi su ostali bez krovova, a oni grade roštilje pod vodom. Ostala sportska oprema ima smisla – kajaci, odbojka, nogomet – no šest ‘podvodnih’ roštilja baš i ne.”

Vrlo vjerojatno bi izvođači radova, u ovom slučaju tvrtka Adria Sport Service, mogli imati i problema jer kasne s radovima, ali predstavnici te tvrtke sigurni su da sve svoje navode mogu potkrijepiti dokazima, ako treba i na sudu. Hoće li do sudskog spora zbog “podvodnih” roštilja i doći tek treba vidjeti, ali činjenica jest da se tu radi o još jednom u nizu nepotrebnih i sumnjivih projekata u koje je uključen sisačko-moslavački župan Ivica Celjak, a o kojima je Nacional u proteklih nekoliko brojeva ekstenzivno pisao, pa se više ne može govoriti o slučajnosti, već o praksi djelovanja župana koja je pokazala rezultate na posljednjim parlamentarnim izborima, na kojima je Celjak osvojio gotovo 14.500 preferencijalnih glasova.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.