Nakon Gradišta kod Županje, afrička svinjska kuga (ASK) pojavila se i u Retkovcima. O ponovnom dolasku kuge te o pojavi nove bolesti malih preživača u Grčkoj i Rumunjskoj u Dnevniku HTV-a govorio državni tajnik Mladen Pavić.
Hrvatska je jedina zemlja u kojoj se bolest afričke svinjske kuge prvo detektirala kod domaćih svinja, a potom kod divljih.
“Divlje svinje su važan faktor u širenju ASK, one su prije svega rezervoar klasične afričke svinjske kuge i kad se poštuju sve propisane i naređene mjere, u tom slučaju divlja svinja ne predstavlja nekakav problem, ali ona će još godinama biti rezervoar”, rekao je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Mladen Pavić.
Divlje svinje nisu krive, tu je i ljudski faktor
“Bolest se u svega nekoliko dana raširila u posve udaljene općine. U nekakvom normalnom ciklusu, ako pripisujemo širenje bolesti divljim svinjama, tada možete očekivati godišnje širenje bolesti do desetak kilometara. Mi smo u nekoliko dana imali pojavu na 30- 35 km za što je krivac isključivo ljudski faktor, ilegalan promet i nepoštovanje svih mjera”, ističe Pavić.
“S krajem studenog prošle godine, kad je bolest ASK završila, u Hrvatskoj je bilo 1124 slučaja afričke svinjske kuge na domaćinstvima. U najvećoj mjeri stradala su ona domaćinstva čiji objekti građevinski nisu bili prilagođeni za tov svinja, a samim time u takvim objektima vrlo teško možete provoditi biosigurnosne mjere”, naglasio je Pavić.
“Treba reći da je sada svijest ljudi o ASK u odnosu na prošlu godinu na jednom višem nivou”, istaknuo je.
Svakako je moguće da se nekakav proboj dogodi, ali to neće biti niti približno kao prošle godine, dodao je.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE: U Retkovcima u općini Ivankovo potvrđena afrička svinjska kuga
Novi tip kuge u Grčkoj i Rumunjskoj
U Grčkoj i Rumunjskoj pojavio se novi tip kuge – kuga malih preživača. Riječ je o bolesti ovaca i koza.
Radi se o posve novoj bolesti koja se na području Grčke i Rumunjske pojavila u dva – tri dana razmaka. Oni su prijavili bolest 20. srpnja. Rumunjska je imala na 26 objekata do sada, Grčka na 24. “To je također naročito opasna bolesti, gdje vrijede otprilike vrlo slična pravila kao i za AKS, prvenstveno biosigurnosne mjere i držanje objekata na jednom visokom nivou”, pojasnio je Pavić.
“Uveli smo privremenu mjeru, nazovimo “zabrane” uvoza iz Rumunjske, dok se ne vide razmjeri širenja te bolesti i što će se dalje događati”, rekao je Pavić i najavio da će se pratiti situacija.
Komentari