Novi sastanak u okviru dijaloga Srbija-Kosovo održat će se 2. svibnja. Američki veleposlanik u Srbiji smatra ključnom uspostavu ZSO

Autor:

epa10531088 Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti addresses the media after the High-level Meeting of the Belgrade-Pristina Dialogue in Ohrid, Republic of North Macedonia, 18 March 2023. International diplomats are trying to make progress with the so-called 'French-German' plan in an effort to normalize the ties between Kosovo and Serbia.  EPA/GEORGI LICOVSKI

EPA/GEORGI LICOVSKI

Sljedeći sastanak između srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Albina Kurtija u okviru dijaloga Kosovo-Srbija pod pokroviteljstvom EU-a održat će se 2. svibnja u Bruxellesu, a dvije su strane u utorak dogovorile uspostavu zajedničkog odbora za nadzor provedbe nedavno dogovorenog sporazuma.

Peter Stano, glasnogovornik visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepa Borrella objavio je u utorak da su EU – kao posrednik u dijalogu Beograda i Prištine – te Kosovo i Srbija – kao stranke u dijalogu o normalizaciji njihovih odnosa – danas uspostavili Zajednički odbor za nadzor provedbe Sporazuma na putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije i njegov provedbeni aneks. Taj je odbor uspostavljen 30 dana nakon sastanka u Ohridu na kojem je objavljeno da su obje strane dogovorile plan provedbe sporazuma. Prvi sastanak toga odbora predviđen je nakon “sljedećeg sastanka u okviru dijaloga na visokoj razini, koji je predviđen 2. svibnja u Bruxellesu”, rekao je Stano.

Zajedničkim nadzornim odborom predsjedat će posebni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja zapadnog Balkana Miroslav Lajčak. Kosovo će predstavljati veleposlanik u Bruxellesu Agron Bajrami, a Srbiju glavni pregovarač Petar Petković. Borrell je nakon sastanka krajem veljače u Bruxellesu objavio da su Vučić i Kurti postigli suglasnost o tekstu sporazuma o putu prema normalizaciji odnosa. Također je objavio nakon sastanka u Ohridu 18. ožujka da je dogovoren plan provedbe toga sporazuma. Međutim, nijedan od tih dogovora nije potpisan, a srbijanski predsjednik Vučić je odmah najavio da ne namjerava provesti sve dijelove sporazuma za koji EU tvrdi da je dogovoren.

Uspostava ZSO na Kosovu ključna za normalizaciju

Američki veleposlanik u Srbiji Christopher Hill izjavio je u utorak da formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu mora biti ključni element u provođenju sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Svi posrednici u pregovora kažu “čim prije to bolje”, rekao je Hill novinarima poslije uručenja američke donacije Vatrogasnom savezu Srbije, istaknuvši kako je “krajnje vrijeme da se ZSO pretvori u stvarnost” nakon što je Priština tu obvezu preuzela Briselskim sporazumom, postignutim pod pokroviteljstvom EU-a u travnju 2013.

Ono u što vas mogu uvjeriti jest da nećemo odustati dok se to ne dogodi, rekao je veleposlanik Sjedinjenih Država koje podržavaju europski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.

Službeni Beograd inzistira upravo na formiranju ZSO-a kao polaznoj točki za daljnju implementaciju europskog plana, s kojom su se čelnici Srbije i Kosova suglasili u Bruxellesu 27. travnja, a potom dogovorili i Ankes sporazuma u Ohridu 18. ožujka.

Hill je naglasio da postoje dva razloga za ZSO – prvi je da srpski narod na Kosovu bude siguran da će ta asocijacija biti formirana, a drugi da srpska zajednica mora znati kakva je budućnost čeka.

Zato SAD tu obvezu Prištine uzimaju “s krajnjom ozbiljnošću”, poručio je Hill.

Hill je podsjetio da su i posebni predstavnik Europske unije u dijalogu Miroslav Lajčak i američki izaslanik Gabrijel Escobar, rekli da je to “vrhunski prioritet”.

Kosovo odbija uvesti ZSO jer ne želi dati izvršne ovlasti toj asocijaciji 10 općina na Kosovu u kojima su Srbi većina, dok Beograd inzistira da je to prijelomna točka za daljnji dijalog i postizanje kompromisnog rješenja u normalizaciji odnosa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.