Novi restoran Black River na Plitvičkim jezerima

Autor:

FOTO: PROMO

U bogatoj ponudi ugostiteljstva Nacionalnog parka otvara se novi restoran, ali i novo poglavlje gastronomije na Plitvičkim jezerima koje će obilježiti tjestenina u sočnim umacima te odvažan odabir steakova kao što su čuveni Porterhouse i T-bone

Black River (Crna rijeka) nova je gastronomska oaza našeg najpoznatijeg i najpopularnijeg nacionalnog parka, smještena u sklopu objekta već poznatog plitvičkog restorana Poljana. Iako u Nacionalnom parku postoji niz restorana, od kojih je daleko najčuveniji restoran visoke kuhinje Lička kuća, Black River zaslužuje istaknuto mjesto jer je po mnogočemu različit od ostalih.

Već na samom ulazu u prostor vizualni dojam odaje da će i ponuda biti posebnija te po drugim gurmanskim kriterijima od uobičajenih u regiji. Interijerom dominiraju udobni kožni separei u kojima se gosta tretira tako da razumije da je došao na mjesto gdje se od njega traži da odvoji više vremena nego što je potrebno za običan brzi objed. Opuštajuća atmosfera tamnijih boja prostora, lounge glazba iz vrhunskog razglasa te mogućnost da se prate događanja i vještine koje izvode kuhari u otvorenoj „cooking show“ kuhinji s istaknutim roštiljem, kao i barmeni za otvorenim barom, jamče poseban doživljaj i vrhunsku hranu.

Opuštajuća atmosfera tamnijih boja prostora i lounge glazba iz vrhunskog razglasa privlače goste, koji imaju pogled na ‘cooking show’. FOTO: PROMO

I doista, već sam pogled na meni to dokazuje. Ponuda je podijeljena u neformalne cjeline koje počinju prvo izborom raznih „pikalica“ s daščice – bilo sirnih, suhomesnatih ili kombiniranih nazvanih Wine & Snack. Potom se prelazi na grupu jela nazvanih Pašta, a pod tim se nazivom krije izbor od desetak umaka i sedam odabranih formata tjestenine koji su kreatorima jela odgovarali svojim oblicima kao najbolji izbor. Tjestenina je svježa, a neki umaci se proizvode ranije jer se radi o složenim recepturama kao što su Žgvacet od kokoši ili Ragu alla bologneze, koji se priprema gotovo pola dana od biranog mesa junetine, teletine i svinjetine obrađenog u vlastitoj mesnici.

U Nacionalnom parku Plitvička jezera već više godina imaju vlastitu mesnicu u kojoj se sve meso za tamošnje hotele i restorane obrađuje i priprema po visokim standardima i u vlastitom aranžmanu. U mesnici se proizvode i kobasice i pljeskavice, a otprije godinu dana postoji i poseban program suhog zrenja mesa „dry age“. Izbor umaka je vrlo zanimljiv. Seže od tradicionalnih talijanskih jela „cucina povera“ kao što su tjestenina aglio e olio ili cacio e pepe, pa do zanimljivih tradicionalnih receptura našeg dijela Mediterana kao što je pasta sipa-lignja-bob ili pak francuskog klasika ratatouille ovdje u stvari ponuđenog kao mudar izbor za uvijek tražena vegetarijanska jela.

Jela nazvana ‘pašta’ uključuju i zanimljiv izbor umaka, od tradicionalnih talijanskih jela ‘cucina povera’ do receptura našeg dijela Mediterana. FOTO: PROMO

No tjestenine su samo prvi dio karte jela, koja se nastavlja prilično odvažnim odabirom steakova. I to prvo onih najzahtjevnijih – junećih, odležanih u dry-age hladnjacima i obrađenih s pozicija „sirloin-tenderloin“, kao što su čuveni Porterhouse i T-bone. Tu je još i obrada s iste pozicije, ali steakova bez kosti kao što su Rumpsteak i Beefsteak, a potom i s pozicije „rib“, s koje dolazi obrada profinjenog Rib-eye steaka. Što se same pripreme mesa tiče, suho zrenje obavlja se u dvije faze: pozicija bifteka „tenderloin“ odležava 20 do 25 dana, a ostale pozicije do 55 dana prije stavljanja u ponudu.

No tu nije kraj ponude steakova. Naime, Crna rijeka ima i mekše, light verzije steakova u ponudi, što ipak ne znači da su manje zahtjevni; tako se kuhari poigravaju s Tomahawk steakom koji rade od – kako oni kažu – pajceka, a nudi se i marinirani pileći steak od batka / zabatka, kao i riblji od filea pastrve.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.