Novi projekt: INA počela s mjerenjem potencijala vjetra na plinskim platformama u Jadranu

Autor:

INA

INA je započela s mjerenjem brzine vjetra na dvije plinske platforme u Jadranu – Izabela Sjever i Ivana A – kako bi ispitala potencijale za izgradnju odobalnog vjetroparka.

Ovaj projekt, poručuju iz INA-e, predstavlja prvo odobalno mjerenje vjetra u Hrvatskoj, a trajat će najmanje 12 mjeseci. Kompanija će time osigurati potpunu procjenu resursa vjetra i njegove isplativosti uzimajući u obzir industrijske standarde te temeljem procjene odlučiti o ulaganju i u taj segment proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije.

Naime, kako ističu u priopćenju, INA je u siječnju počela izgradnju solarnih elektrana na lokacijama u Molvama i Sisku koje će zajedno proizvoditi 16.000 MWh električne energije godišnje, kolika je i prosječna potrošnja 4800 kućanstava u Hrvatskoj. Prva električna energija bit će isporučena u mrežu u 2023. godini.

INA

“Ovim projektima INA iskoračuje u nove biznise čiji projekti se temelje na obnovljivim izvorima energije i mobilnosti, ali i drugim aktivnostima u kojima vidimo sinergiju s trenutnim poslovanjem. Zanimljive su nam sve isplative prilike kojima možemo nadograditi postojeći lanac vrijednosti, a da se istovremeno uklapaju u zelene planove Hrvatske i Europske unije”, rekao je Ante Crljenko, direktor Poduhvata i inovacija u Ini.

Dobavljač uređaja za mjerenje vjetra LIDAR je tvrtka Megajoule Adria, koja je zadužena za nadzor i puštanje u rad. “Brzinu i smjer vjetra mjerimo prema najvišim industrijskim standardima i najboljoj praksi na više visina kako bi se omogućilo bolje razumijevanje režima vjetra na samoj lokaciji. Cijela instalacija bila je vrlo zahtjevna jer je prva takve vrste u regiji i instalirana je u dobroj suradnji s Inom i tvrtkom SCAN”, kazao je Leo Jerkić, direktor tvrtke Megajoule Adria.

 Uz tradicionalni biznis, INA se okreće i zelenim tehnologijama sukladno razvojnim smjernicama kompanije koje su u skladu sa strategijom MOL Grupe „Shape Tomorrow 2030+“, a kojom je na razini Grupe definiran značajan iskorak u domeni obnovljivih izvora energije, prvenstveno u smanjenju izravnih i neizravnih emisija stakleničkih plinova. Namjera MOL Grupe je do 2030. godine alocirati najmanje 50 posto ukupnih ulaganja u održive projekte, zaključuju u priopćenju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.