Novi pravilnik o sudskim vještacima: Je li to kontrola vlade nad pravosuđem?

Autor:

19.12.2012., Zagreb - Radnici iseljavaju staru zgradu Ministarstva pravosudja u Dezmanovom prolazu. Ministarstvo se preselilo u Vukovarsku 49, u zgradu u kojoj je bila Pliva. rPhoto: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Pokušava li Vlada preuzeti kontrolu nad pravosuđem tako što će na mala vrata ući u kaznene postupke i već u njihovoj najranijoj fazi, dok se provode izvidi i prikupljaju dokazi, imati uvid u najvažnije podatke iz istrage, piše u petak Jutarnji list.

Zvuči nevjerojatno, ali ima pravnika koji su iz prijedloga novog Pravilnika o stalnim sudskim vještacima (a on broji zadnje sate u savjetovanju sa zainteresiranom javnošću) iščitali upravo ovakve namjere.

Pravilnik nije izazvao medijski interes, ali mu je struka odmjerila i izvagala svaki zarez. Ovaj podzakonski akt ima svega 36 članaka u kojima se definiraju imenovanje, dužnosti i plaće stalnih sudskih vještaka, a tijekom savjetovanja koje je otvoreno 9. prosinca do sada je “zaradio” sada čak 367 komentara, među kojima bi se teško mogao izdvojiti koji pozitivan.

Čak je i uvodni članak, u kojemu se traži da stalni sudski vještak vlada hrvatskim jezikom, dobio četiri komentara s primjedbama.

Glavne zamjerke mogle bi se, međutim, svesti na promjenu koja se odnosi na imenovanje stalnih sudskih vještaka jer ih više ne bi imenovao predsjednik županijskog suda, nego ministar pravosuđa, na to da Ministarstvo pravosuđa i uprave preuzima kontrolu nad time što vještaci rade tako da ih obavezuje na vođenje Dnevnika vještačenja koji će morati dostaviti Ministarstvu te na iznose honorara.

Uz članak koji definira pravo vještaka na nagradu napisano je najviše komentara, čak njih 66! Kada bi kritičari bili u pravu, opasnost po neovisnost pravosuđa i uvođenje kontrole izvršne vlasti nad kaznenim postupcima prijetila bi iz članka 26. Pravilnika koji definira Dnevnik vještačenja.

Kroz tri stavka u njemu se kaže da je stalni sudski vještak dužan voditi Dnevnik vještačenja kao evidenciju o svom radu, da se vodi u elektroničkom obliku, da se zaključuje na kraju kalendarske godine te u elektroničkom obliku potpisan kvalificiranim elektroničkim potpisom stalnog sudskog vještaka dostavlja Ministarstvu do 31. siječnja iduće godine, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivanka Toma.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.