U povodu 200. obljetnice rođenja dr. Ante Starčevića (1823. – 1896.), znamenitoga hrvatskog političara, publicista, filozofa i književnika kojemu su suvremenici dodijelili počasno ime Otac Domovine, u njegovu je rodnom kraju u četvrtak u Pučkom otvorenom učilištu ‘Dr. Ante Starčević’ u Gospiću, predstavljena monografija Pave Barišića ‘Ante Starčević – Ideali slobode i prava’ u izdanju Školske knjige.
Ovo znanstveno djelo daje inovativan pogled na Starčevićevu političku i filozofsku misao, uz nove crtice za portret toga utemeljitelja Stranke prava, saborskog zastupnika i legendarnoga pučkog tribuna podrijetlom iz Like – kojega je Miroslav Krleža nazvao ‘najlucidnijom našom glavom’, a Antun Gustav Matoš usporedio s grčkim filozofskim klasicima i učiteljima mudroslovlja poput Pitagore i Sokrata – knjiga Pave Barišića iznosi na vidjelo svježinu i aktualnost njegovih misli i državničkih poruka.
Autor argumentira Starčevićevo autorstvo rukopisa ‘Političke iskrice’ koji se prije pripisivao Ivanu Mažuraniću, baca novo svjetlo na Starčevićev republikanizam i liberalizam, nudi dragocjenu istraživačku građu i sustavno prikazuje Starčevićevu naobrazbu u kontekstu naobrazbe hrvatskih intelektualaca na europskim sveučilištima.
“Nijansirano raščlanjujući ideale slobode i prava kod Ante Starčevića, autor razložno dokazuje da je Starčević vjerojatniji pisac Političkih iskrica nego Ivan Mažuranić kojemu se taj spis tradicionalno pripisuje, posebice sa stajališta svrhe prava i države, pravne države, ustavne vladavine, ljudskih prava i demokracije. U knjizi su posebno zanimljivi upravo ti ‘novi ljudi’ pučkoga podrijetla: Ante Starčević kao idealist bistra pogleda i postojanog karaktera i Ivan Mažuranić kao realist i pragmatik sa specifičnim odnosom prema državnim i javnim službama. Autor smatra da Starčević kao promotor liberalnog republikanizma, ljudskih prava i slobode, ali i demokratskih ideja i prava, više pripada ljevici iako ga se uvriježeno pribraja desnome političkom spektru”, rekao je ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar Željko Holjevac.
Ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću Ivica Mataija istaknuo je da je knjiga rezultat autorova višegodišnjeg znanstvenog zanimanja za ulogu, važnost i ostavštinu Oca Domovine i on u njoj znanstvenim pristupom i širokom krugu čitatelja prepoznatljivim osobnim stilom ispisuje tekstove koji osuvremenjuju Starčevićeva politička, ideološka i književna polazišta, kontekstualiziraju njegovu ostavštinu i propituju recepciju njegova političkog, filozofskog i književnog stvaralaštva.
Monografija Pave Barišića, dodao je Mataija, nudi nove spoznaje o Starčevićevu obrazovanju, odnosu sa suvremenicima, književnim i publicističkim tekstovima te je stoga izniman doprinos poznavanju života i djela Oca Domovine u kontekstu suvremenih propitivanja njegove važnosti, političkoga, književnog i filozofskog naslijeđa.
Svrha je ove knjige ocrtati životni put i razgranatu stvaralačku aktivnost Ante Starčevića koji se, prema riječima Pave Barišića, neizmjerno zauzimao i žrtvovao za temeljna ljudska prava, za slobodu čovjeka i građanina, za samobitnost i političku neovisnost hrvatskoga naroda, za mir i pravedno uređenje Europe te za ravnopravnost ljudi u svijetu i bratstvo svih naroda. Unatoč tomu, taj znameniti filozof i političar u Hrvatskoj danas nije cijenjen onoliko koliko zaslužuje, smatra autor knjige.
“Tiskanje njegovih ‘Djela’ nikada nije dovršeno. Više od pola tekstova danas leži kao zakopano blago razasuto po novinama i časopisima koji su nedostupni širokom čitateljskom krugu. Objavljivanje sabranih djela jedna je od važnih stvari koje treba dovršiti. Ova knjiga u kojoj sam sabrao istraživanja što sam ih u proteklih četvrt stoljeća posvetio Starčevićevu liku i djelu prilog je aktualizaciji njegove političke misli”, istaknuo je Pavo Barišić, redoviti profesor na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu koji, među ostalim, predaje Filozofiju prava i države Ante Starčevića.
Na predstavljanju se posebice osvrnuo na Starčevićev odnos prema rodnoj Lici. Baština Ante Starčevića nadahnjivala je mnoge umjetnike, a na njegovim su temeljima gradili i hrvatski državnici, kako lijeve tako i desne orijentacije, od Stjepana Radića do Franje Tuđmana. On je prema svojem opredjeljenju bio liberal i demokrat. Čitatelji ove monografije pronaći će u njoj mnoge nepoznate detalje o Starčevićevu životu i djelu i svjedočiti dubokim spoznajama i oštroumnim uvidima, ali i njegovim duhovitim, često satiričnim komentarima na račun najviših predstavnika vlasti i pogubnih pojava u društvu.
Komentari