Objavljeno u Nacionalu br. 993, 10. svibanj 2017.
HDZ-ov odmetnik Zlatko Hasanbegović s Brunom Esih i Željkom Glasnovićem oformit će svoj klub saborskih zastupnika i potom osnovati novu stranku desnice
Zlatko Hasanbegović, Bruna Esih i Željko Glasnović nakon lokalnih izbora imaju ambiciozne planove. Prvo će oformiti svoj klub saborskih zastupnika te konzumirati sva prava koja iz toga proizlaze. Tajnik Sabora osigurat će im prostorne i druge tehničke uvjete za rad, među ostalim, dvoranu za sjednice, prijepis, umnožavanje, dostavu materijala i slično. Moći će zaposliti jednog službenika na poslovima tajnika kluba na teret sredstava Sabora, a potom i još jednu osobu za obavljanje stručnih i administrativnih poslova za potrebe kluba, a na teret sredstava Sabora. Potom planiraju osnovati novu političku stranku, koju oni sukladno vlastitim kriterijima žele oblikovati kao stranku moderne desnice. Hasanbegovićev oštri napad na Andreja Plenkovića zapravo je samo uvod u pokušaj izazivanja puno šireg i kompleksnijeg političkog distanciranja desnog biračkog tijela od Plenkovića i stranačke baze na čiju podršku unutar HDZ-a on računa. Ti će se žestoki napadi nastaviti kao uvod u političko profiliranje nove stranke desnice, čije se ime i politička platforma trenutno osmišljavaju. Sve je to Nacionalu ispričao izvor blizak Hasanbegoviću.
“Ovakav Hasanbegović bio je strano tijelo u današnjem HDZ-u. On sada započinje novu političku priču, formira novu stranku koja računa postati nešto poput novog Mosta. U svakom slučaju, bit će isprva opozicija aktualnoj vladi. Oni računaju i na to da će se toj političkoj platformi pridružiti još njima bliskih ljudi iz HDZ-a te da imaju potencijal osvojiti i do desetak saborskih mandata na predstojećim parlamentarnim izborima, za koje vjeruju da će se dogoditi najzad do konca godine. Oni imaju širu i ozbiljniju političku i logističku podršku no što se to u ovom trenutku može pretpostaviti. I stranački prostor u Frankopanskoj ulici u Zagrebu samostalno su unajmili pod komercijalnim uvjetima, kako se ne bi kontaminirali primislima o bliskosti s aktualnim zagrebačkim gradskim vlastima”, ispričao je za Nacional izvor blizak Hasanbegoviću. Zagrebački lokalni izbori bit će prvi test političkog potencijala te nove desničarske platforme. “Osvoje li 10 do 15 posto podrške birača, bit će to lijep zamašnjak za realizaciju zacrtanih ambicija. U međuvremenu će kao neovisni klub saborskih zastupnika moći kvalitetnije pregovarati s Plenkovićem oko uvjeta buduće suradnje. Mogli bi se već sada u tom pogledu uspoređivati s pregovaračkim potencijalima Milorada Pupovca ili Kreše Beljaka. A u tom kontekstu nije isključeno da će Plenković u zamjenu za podršku morati Hasanbegoviću dati na upravljanje barem jedno ministarstvo”, tvrdi isti izvor blizak Hasanbegoviću. Međutim, i u ovom se slučaju prigodno plasiraju tvrdnje da se neće raditi o trgovini, već o politički uvjetovanoj suradnji. Navodi se da je moguće sastaviti i saborsku većinu bez Milorada Pupovca, ako bi Plenkovića podržali saborski zastupnici Milana Bandića i HSS-a, s Hasanbegovićevom trojkom. Unatoč tome, Hasanbegović se zapravo sprema za nove parlamentarne izbore. Hasanbegoviću bliski izvor tvrdi da se sve to moglo izbjeći da “HDZ-ovi jastrebovi nisu insistirali na izbacivanju Hasanbegovića iz stranke”. U jastrebove svrstavaju Tomislava Čuljka i Milijana Brkića.
“I ranije je bilo izuzetaka. Koliko mi je poznato, Miroslav Blažević bio je na prošlim parlamentarnim izborima na listi Milana Bandića u izbornoj jedinici za dijasporu. On je tada najavio odlazak iz HDZ-a, ali ga nitko iz stranke formalno nije isključio. Bilo pa prošlo, ali se formalno to nije dogodilo. Bilo je još takvih situacija koje su prošle bez posljedica. Plenković se isprva po tom pitanju nije jasno odredio, jer je očito shvaćao da bi mu to moglo biti mudrije. Čini se da je Plenković shvaćao da bi Hasanbegović unutar HDZ-a morao poštivati stranačku stegu, koju nije kršio, ako ga iz stranke ne bi isključili. Ovako je pod pritiskom svojih suradnika ubrzao procese i Hasanbegoviću olakšao taj put”, tvrdi izvor blizak Hasanbegoviću.
Hasanbegoviću bliski izvori navode kako ovaj njegov manevar s Brunom Esih nema niti će imati ikakve veze s unutarstranačkom dinamikom HDZ-a te zbivanjima i tenzijama koje najavljuje Miro Kovač. Njegovi suradnici navode da su Kovač i Hasanbegović u kolegijalnim i pristojnim odnosima, ali da su im politički putevi različiti.
“Bitno je napomenuti da Tomislav Karamarko nema apsolutno nikakve veze s ovim potezima Zlatka Hasanbegovića. Hasanbegović za Karamarka tvrdi da je prošlo svršeno vrijeme, s njegovom suprugom Anom uopće ne razgovara, dok se uljudno javi njegovoj prvoj supruzi Enisi. I to je sve. Ovo je zapravo i svojevrsni udar Hasanbegovića na prikrivene Karamarkove ambicije. Hasanbegović je pošteno odradio svoj ministarski mandat u Oreškovićevoj vladi i ne osjeća se ni po čemu dužnim Karamarku. Ovim je pokazao da nije ničiji, pa tako ni Karamarkov potrčko. S druge strane, Karamarku je Hasanbegović trebao unutar, a ne izvan HDZ-a. Hasanbegović će vrlo brzo pokazati svoje liderske kapacitete. Odmah poslije lokalnih izbora započet će i kontakti s modernom europskom desnicom. A to svakako nisu političari poput Marine Le Pen”, kaže ovaj pouzdanik Zlatka Hasanbegovića.
Hasanbegoviću bliski izvori navode da Karamarko svoj politički povratak bazira na neformalnim kontaktima s Mirom Kovačem. U njemu i dijelu stranačkog članstva Karamarko, kako to vide u Hasanbegovićevu krugu, vidi uporište i za svoju političku revitalizaciju.
“Ako HDZ podbaci na skorašnjim lokalnim izborima, Kovač će pokušati isprovocirati izvanredne unutarstranačke izbore. Drugo je pitanje kako će to napraviti. A nakon tih mogućih unutarstranačkih izbora, radit će se nove procjene hoće li se ta koalicija lakše ili teže ostvariti”, napominje ovaj izvor. S druge strane, unutar HDZ-a smatraju da su Hasanbegović i Kovač itekako povezani i koordinirani.
Komentari