Putinov napad na Ukrajinu značajno utječe i na geopolitičku situaciju u regiji, a samim time i sigurnosni položaj Hrvatske, jer bi mogao osnažiti utjecaj Rusije na Bosnu i Hercegovinu, što bi dodatno destabiliziralo stanje, analizira Nacional u novom broju.
Naznake takvog razvoja situacije vidjele su se već u srijedu, kada je Dodik na sjednici Predsjedništva BiH pokušao nametnuti neutralni status BiH prema napadu Rusije na Ukrajinu, a kada su to ostala dva člana Predsjedništva BiH odbila, izjavio je kako su time srušeni i Ustav i država BiH.
Dodik pokušao nametnuti odluku o neutralnosti BiH, bijesan napustio sjednicu Predsjedništva
Jačanje Milorada Dodika i Republike Srpske uz podršku Vladimira Putina gurnulo bi BiH prema potpunom kaosu i vrlo vjerojatnom raspadu te države. Takav scenarij nitko u Vladi premijera Andreja Plenkovića ne želi vidjeti, a iz Banskih dvora sigurno nisu blagonaklono gledali ni na izjave predsjednika Zorana Milanovića koji je ne tako davno hvalio Milorada Dodika i njegovu suradnju s Draganom Čovićem.
Analize stanja u Europi nakon napada na Ukrajinu kazuju kako u ruskoj strategiji povratka dominacije u izgubljenim sferama utjecaja nakon Hladnog rata odlučujuću ulogu igra i tzv. zapadni Balkan, i to ponajviše područje Bosne i Hercegovine. Njemački sigurnosni stručnjak Gustav Gressel napisao je da BiH, nakon Ukrajine, vidi kao drugu frontu mogućeg sukoba s Rusijom, jer Milorad Dodik forsira odcjepljenje Republike Srpske.
Kako bi se u tom slučaju situacija mogla dalje razvijati, pročitajte u analizi Borisa Bilasa u novom broju Nacionala.
BOŽO KOVAČEVIĆ: ‘Putinova prijetnja dokazuje da zna da je rat izgubljen’
Komentari