Dok se čeka početak suđenja u aferi Ina, koja se procjenjuje na oko 160 milijuna eura, ključni akteri ovog slučaja povlače različite poteze u pozadini.
Nedavno je portal N1 otkrio da tvrtka OMS Upravljanje, kojom je do svog uhićenja upravljao Goran Husić, a koja je bila glavni kanal za trgovinu jeftinim plinom iz Ine, planira u stečajnom postupku tražiti deblokadu zamrznute imovine.
Sada N1 saznaje za potez Josipa Šurjaka, bivšeg predsjednika Hrvatske odvjetničke komore, koji je također obuhvaćen ovom optužnicom.
Šurjak preko suda pokušao raskinuti ugovor prema kojem je za Škugorova oca držao 50 posto udjela u OMS Upravljanju
Prema optužnici, na račun Šurjaka stizao je dio zarade ostvaren sumnjivom trgovinom plinom, a on je bio i suvlasnik OMS Upravljanja. USKOK tvrdi da je Šurjak bio paravan za Damira Škugora, direktora Ine, koji je zapravo vodio cijeli plinski biznis. N1 doznaje da je Josip Šurjak pokušao sudskim putem raskinuti ugovor prema kojem je za oca Damira Škugora držao 50 posto udjela u OMS Upravljanju.
Prema ugovoru sklopljenom u listopadu 2021. godine, Šurjak je, kao fiducijar, za Škugorovog oca Danu Škugora, kao fiducijanta, držao 50 posto poslovnih udjela u OMS Upravljanju. Takav ugovor podrazumijevao je da Šurjak nije bio vlasnik tih udjela, već ih je držao za Škugora i bio dužan vratiti ih kad god bi to zatražio.
NETKO JE OKRENUO GLAVU Jelinić o nezakonitoj trgovini plinom: ‘Prema HDZ-u vode svi aspekti afere…’
Raskid ugovora o djelima
Početkom ove godine, dok je istraga u aferi Ina bila u tijeku, Šurjak je iznenada odlučio raskinuti ugovor s Danom Škugorom. Prema nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Zagrebu, koju je N1 imao priliku vidjeti, Šurjak je pokušao kontaktirati Škugora, no nije dobio odgovor. Tada je odlučio tražiti raskid ugovora putem suda.
“Ugovor sklopljen na neodređeno vrijeme te je sam prema njegovom članku 15. uputio Dani Škugoru 10. siječnja 2024. preporučenom poštom s povratnicom izjavu kojom sam ugovor otkazao. Pozvao sam ga da odredi osobu na koju bih prenio poslovne udjele. Dane Škugor je Tuženik je obavijest primio 18. siječnja 2024., ali nije odredio osobu na koju bih prenio poslovne udjele. Otkazom ugovora nastala je moja obveza da Dani Škugoru vratim poslovne udjele, kao i njegova obveza da ih preuzme”, objasnio je Šurjak razloge podnošenja tužbe. Na tužbu, Škugor nije odgovorio.
Mišljenje suda
Sud je detaljno analizirao ugovor koji je Šurjak pokušao otkazati i došao do zanimljivih zaključaka. Prema mišljenju suda, ugovor nije bio sklopljen u propisanom obliku, zbog čega se smatrao “ništetnim pravnim poslom”.
“Iz ugovora je vidljiva namjera stranaka da Dane Škugor bude stvarni član OMS Upravljanja unatoč tome što ne ispunjava pretpostavke da bude upisan u sudski registar kao član društva s obzirom na to da su stranke izričito navele da je on spriječen biti upisan kao nositelj članskih prava u tvrtki.
Goran Husić od svoje tvrtke u stečaju traži 33 milijuna eura zarađena na pljački Ininog plina
Iz toga proizlazi da na ovaj način stranke nastoje zaobići prisilne propise Zakona o trgovačkim društvima koje propisuju pretpostavke prema kojim netko može biti član društva, odnosno koje osobe ne mogu biti članovi društva. Na taj način žele postići da sva članska prava sadržajno pripadaju Dani Škugor iako ne ispunjava pretpostavke da bude član društva. Takav ugovor kojim se nastoje zaobići prisilni propisi o tome tko ne može biti član društva je i protivan moralu pa je ništetan i prema odredbama Zakona o obveznim odnosima.
Ništetni pravni posao ne može se otkazati jer ništetni pravni poslovi ne proizvode pravne učinke. Stoga, tužbeni zahtjev kojim Josip Šurjak zahtijeva utvrđenje da je predmetni ugovor otkazan nije osnovan”, zaključeno je u prvostupanjskoj presudi.
Iz Trgovačkog suda u Zagrebu za N1 su potvrdili da je Šurjak uložio žalbu na ovu presudu, te da je slučaj trenutno u postupku na Visokom trgovačkom sudu.
Komentari