U mučnom imovinskom obračunu s bivšom suprugom kako bi svojoj kćeri oduzeo polovicu stana, bivši proslavljeni sportaš izveo je novi podmukli pritisak na Tatjanu Dragović da svrne pozornost javnosti s činjenice da institucije ignoriraju njegovo obiteljsko nasilje
Bivši proslavljeni sportaš i jedini hrvatski osvajač Wimbledona Goran Ivanišević, danas angažiran kao trener najboljeg svjetskog tenisača Novaka Đokovića, u mučnom procesu razvoda s bivšom suprugom Tatjanom Dragović i javnoj svađi oko podjele zajedničke imovine poduzeo je novi manevar: kako je Nacionalu potvrđeno iz više izvora, Ivanišević je bivšu suprugu ovih dana prijavio Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu zbog navodnog kaznenog djela povrede privatnosti djeteta. Odvjetništvo je potom u rekordnom roku naložilo zagrebačkoj policiji provođenje izvida, a ona je u taj proces također krenula ekspresno i započela s prikupljanjem informacija na više strana.
Radi se o potencijalno krajnje ozbiljnom djelu za koje su u Kaznenom zakonu zapriječene vrlo stroge kazne. ‘’Tko iznese ili pronese nešto iz osobnog ili obiteljskog života djeteta, protivno propisima objavi djetetovu fotografiju ili otkrije identitet djeteta, što je kod djeteta izazvalo uznemirenost, porugu vršnjaka ili drugih osoba ili je na drugi način ugrozilo dobrobit djeteta, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine’’, stoji u ovom zakonu koji predviđa i da se počinitelj ovog kaznenog djela – ako je ono počinjeno putem medija ili interneta i tako dostiglo do znatno šire publike – kažnjava s čak dvije godine zatvora. U pravilu se ono goni po službenoj dužnosti. Nakon što policija na zahtjev DORH-a dovrši pokrenute izvide, donosi se odluka o formalnom pokretanju postupka, a ako prikupljene informacije po organima nisu dovoljne za to, prijavitelju – u ovom slučaju Ivaniševiću – predmet se prepušta kako bi na njemu eventualno nastavio inzistirati privatnom tužbom. Uzevši u obzir sve okolnosti ovog slučaja, osnovano je za pretpostaviti da bi on iskoristio tu mogućnost barem kao jedan od oblika pritiska na Tatjanu Dragović.
Hitra reakcija Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu u ovom slučaju izazvala je stanovitu dozu čuđenja kod niza pravnih stručnjaka jer je upravo u sukobu na relaciji Ivanišević – Dragović isto to Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu dosad uglavnom bilo potpuno pasivno. Nije reagiralo na niz napisa u Nacionalu i drugim hrvatskim medijima koji su razotkrili njihove krajnje narušene odnose i tvrdnje da je Ivanišević u jednom periodu bio obiteljski nasilnik prema bivšoj supruzi i djeci – dapače, jedina vidljiva reakcija tužitelja u cijelom spletu bila je privođenje same Tatjane Dragović na obavijesni razgovor u kasnim noćnim satima povodom privatne tužbe njenog bivšeg supruga vezane uz zajedničku imovinu. Dakle, Državno odvjetništvo u oba je slučaja poduzelo akciju kada je prijavu dobilo od ovog bivšeg sportaša, dok optužbe njegove bivše supruge pune tri godine ne izazivaju njihov veći interes.
Državno odvjetništvo u zagrebu naložilo je u rekordnom roku zagrebačkoj policiji provođenje izvida, a ona je u taj proces također krenula ekspresno i započela prikupljati informacije
Nacional je na adresu Općinskog državnog odvjetništva u Zagrebu poslao niz pitanja vezanih uz ovaj slučaj, između ostalog tražeći informaciju je li točno da su pokrenuti izvidi zbog navodnog narušavanja privatnosti djeteta koje je zapravo počinjeno objavom međusobne prepiske Gorana Ivaniševića i Tatjane Dragović iz koje proizlazi sumnja da je on bio obiteljski nasilnik, te tko je unutar ODO-a u Zagrebu donio takvu odluku. Također, zanimalo nas je kako je moguće da DORH, odnosno ovo općinsko državno odvjetništvo, ima vremena promptno se baviti temom objave poruka kojima se upozorava javnost na nepostupanje institucija koje su zakazale u ovom slučaju – a te institucije osim DORH-a su još policija i Centar za socijalnu skrb – kada je isto to odvjetništvo samo tjedan dana ranije za Nacional službeno potvrdilo da je kadrovski ozbiljno potkapacitirano jer ondje radi 37 umjesto 82 zamjenika, predmeti se gomilaju i dugo čekaju na rješavanje. Na koncu, zatraženi su i odgovori na pitanja tko je upravo prijave Gorana Ivaniševića prihvatio kao prioritet i postupaju li institucije i dalje naglašeno u korist muške strane u ovakvim sporovima.
Ni nakon nekoliko dana čekanja, do zaključenja ovog broja Nacionala Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu nije odgovorilo na postavljena pitanja.
Nacional je koncem listopada ove godine razotkrio pozadinu dramatične bitke između Gorana Ivaniševića i Tatjane Dragović, objavivši seriju dokumenata povezanih s više sudskih postupaka koje je slavni umirovljeni hrvatski tenisač pokrenuo protiv svoje bivše supruge, a koja je pobudila ozbiljnu sumnju da više državnih tijela, uključujući policiju, sud i Centar za socijalnu skrb postupa krajnje pristrano u njegovu korist. Ivanišević je pokrenuo više postupaka s ciljem da Tatjani Dragović oduzme dio imovine koja joj je pripala temeljem njihovih ranijih međusobno potpisanih sporazuma, a od nje traži i po svemu sudeći povrat izmišljene pozajmice od čak 2,5 milijuna eura. Iako sudu nije priložio nikakav ugovor o pozajmici, niti bilo kakav uvjerljivi dokument koji bi to potraživanje potvrdio, sud je Tatjani Dragović bez ijednog zakazanog ročišta blokirao sve račune i zabranio raspolaganje imovinom.
Ivanišević je u svojim nastojanjima otišao toliko daleko da je tužio i vlastitu kćer Amber, na koju je Tatjana Dragović prepisala stan u Dalmatinskoj ulici u Zagrebu. Sudskim putem traži i da joj više ne plaća mjesečnu alimentaciju od 4000 kuna. Tatjana Dragović tada je za Nacional izjavila:
‘’Točno je da je moj bivši suprug Goran Ivanišević pokrenuo više sudskih postupaka protiv mene i naše kćeri. Mi smo razvedeni već osam godina i svi naši imovinski odnosi temelje se na bračnom ugovoru koji smo sporazumno sklopili još 2012.
No jedanaest godina poslije, zajedno s kćeri privedena sam u policiju u večernjim satima, kao osumnjičena za prijevaru i dovođenje u zabludu Gorana Ivaniševića zbog potpisa tog sporazuma. Mjesecima živim pod velikim pritiskom, bez saslušanja i dokaza protiv mene privremenom mjerom blokirani su mi poslovni i privatni bankovni računi i ugrožena mi je egzistencija. Imam razloga vjerovati da su institucije izrazito naklonjene sportskom velikanu Goranu Ivaniševiću koji ima, između ostalih, i dobre veze u pravosudnim krugovima. Bojim se za vlastitu sigurnost, jer sam primila nekoliko anonimnih prijetnji, a mislim da su povezane s ovim zbivanjima. Zbog sigurnosti naše djece i svoje vlastite, ne želim iznositi više detalja i još uvijek vjerujem u pravnu državu.’’
Tatjana Dragović tada je potvrdila da je Gorana Ivaniševića prijavila zbog obiteljskog nasilja: prvo ga je prije nepune dvije godine prijavila Centru za socijalnu skrb, ali nakon što su ondje čuli što je izjavila, o svemu su informirali državno odvjetništvo. Potom je policija ispitala i nju i njenu kćer, a obje su dale detaljne izjave o obiteljskom nasilju Gorana Ivaniševića.
Ivanišević je u svojim nastojanjima otišao toliko daleko da je tužio i vlastitu kćer Amber, na koju je Tatjana Dragović prepisala stan u Dalmatinskoj ulici u Zagrebu
Među ostalim, precizno su opisali jednu mučnu situaciju u kojoj je Ivanišević, kako su opisale, na javnom mjestu teško pretukao njihova malodobnog sina. Ali nakon toga više im se nitko nikada nije javio, niti im je poznato da je protiv Ivaniševića temeljem njihovih navoda pokrenut bilo kakav postupak, za razliku od njegove prijave zbog navodne povrede privatnosti djeteta. Tom slučaju Državno odvjetništvo, po informacijama Nacionala, postupa poprilično promptno i energično.
Nacional je koncem listopada dobio na uvid i brojne poruke koje su njih dvoje razmjenjivali, kao i neke koje je Ivanišević razmjenjivao s djecom, koje ga portretiraju u krajnje negativnom kontekstu, često i svjetlu vulgarnog obiteljskog nasilnika. Spomenute poruke pokazuju da su njih dvoje imali ambivalentne odnose, katkad potpuno suprotne slici koju je Ivanišević stvarao u javnosti jer je u više navrata u raznim medijima o njoj govorio pozitivno, izjavio kako će ona uvijek biti njegova obitelj te da je ona bila ne samo njegova supruga, nego i menadžer.
Pisanje Nacionala o cijelom slučaju i sumnje na pristranost državnih tijela razbjesnili su Jasnu Jurčević, v.d. predstojnice Područnog ureda Donji grad Hrvatskog zavoda za socijalni rad, koja je u svom dopisu Nacionalu priznala da mučne poruke koje je tenisač Goran Ivanišević slao svojoj bivšoj supruzi Tatjani Dragović i njihovu malodobnom sinu (o kojima je, između ostalog, pisao naš list) opisuju obiteljsko nasilje.
No umjesto da službeno ispita sve te navode, od Nacionala je zatražila da ‘’prestane sa senzacionalističkim prenošenjem i prikazivanjem događaja u predmetnoj obitelji, jer time neposredno izlaže djecu Ivanišević, ali i njihove malodobne sestre i braću iz sadašnjih obitelji njihovih roditelja, javnom sramoćenju i etiketiranju’’.
Ni ona, ni Općinsko državno odvjetništvo, nisu ovako jasno i konkretno reagirali na već nekoliko godina stare prijave za obiteljsko nasilje u (bivšoj) obitelji Ivanišević.
Komentari