NOVI DETALJI ‘Škugorov šef iz afere s pljačkom plina u Ini maknut iz Petrola zbog ugovora s tvrtkom Petraco Oil Company’

Autor:

Screenshot/Youtube/INA/Jutarnji list

Nacional otkriva nove detalje o tome kako se György Patkó, bivši visokopozicionirani MOL-ov menadžer u Ini u vrijeme afere s pljačkom plina, našao usred ogromnog skandala u Petrolu s kojim je neizravno povezan i slovenski premijer Robert Golob.

Mađar György Patkó, bivši šef Damira Škugora, prvooptuženog u velikoj aferi s pljačkom Inina plina, dobio je otkaz u Petrol grupi, po prihodima najvećoj slovenskoj tvrtki, gdje je od svibnja prošle godine bio na poziciji izvršnog direktora za nabavu cijele Petrol grupe, zato što je mimo korporativne procedure potpisao lukrativni ugovor o suradnji s tvrtkom u kojoj je ranije bio zaposlen Robert Ježić, poduzetnik preko kojeg je mađarski MOL isplatio najmanje 10 milijuna eura mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu. Nova je to šokantna informacija koja dodatno potvrđuje ne samo sumnju da je Patkó cijelo vrijeme bio na vezi s MOL-om i dojavljivao im povjerljive informacije o poslovanju Petrola, već i to da je sklopio ugovor sa švicarskom naftnom kompanijom koja je dugo godina imala intenzivne poslovne odnose s Rusijom te nije dobila sigurnosni certifikat u Petrol grupi.

Nacional je doznao da je riječ o švicarskoj tvrtki Petraco Oil Company, sa sjedištem u Luganu, čija je vlasnica Inge Šrenger do prosinca 2014., kad je zbog situacije na Krimu počeo prvi krug sankcija protiv Rusije, bila u Upravi tvrtke Urals Energy PCL, naftne kompanije s intenzivnim poslovnim operacijama u Rusiji. Još je intrigantnija činjenica da je riječ o tvrtki u kojoj je svojedobno bio zaposlen Robert Ježić, kasnije vlasnik Diokija preko kojeg je, prema pravomoćnoj sudskoj presudi, MOL putem dobro osmišljene mreže off-shore tvrtki isplatio mito bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu.

Dok je radio u Petracu, Ježić je puno vremena provodio u Moskvi gdje je upoznao Franju Gregorića. Zahvaljujući zalaganju supruge vlasnika tvrtke, postao je i predstavnik Petraca u Rijeci 90-ih.

Ježić se još sredinom 80-ih povezao s tadašnjim vlasnikom Petraca Brankom Šrengerom i to između ostalog zahvaljujući i rodbinskoj vezi s tadašnjim visokopozicioniranim komunističkim funkcionerom Marijanom Kalanjem, koji je bio njegov stric, kao i s u to vrijeme poznatim trgovcem naftom Vojkom Santrićem. Ježić je na suđenju Ivi Sanaderu rekao da je kao student radio kao skiper na jahtama i tako došao u doticaj s ljudima iz visokog međunarodnog biznisa. Prema nekim tvrdnjama, Ježić je najprije radio kao skiper i na Šrengerovu brodu, a kasnije ga je on zaposlio u Petracu, čije je sjedište tada bilo u Milanu. Šrenger je po svemu sudeći odlučio iskoristiti veze koje je Ježić tada stekao u Ini jer je od 1985., kada se zaposlio u švicarskoj podružnici Phillip Brothersa, tvrtki Phibro, sa sjedištem u Zugu, koja je trgovala i naftom, metalima, uljima i sirovinama za petrokemijsku industriju, počeo poslovno surađivati s petrokemijskim sektorom Ine. Poslovni uzlet Roberta Ježića bio je vrlo opširno opisan u špijunskom izvješću o poslovanju Hypo banke, čije je postojanje i sadržaj Nacional otkrio u više tekstova koji su se počeli objavljivati u srpnju 2009. I u tom je izvješću bilo navedeno da je u Petracu Ježić počeo raditi 1988., najprije u njihovu sjedištu u Milanu gdje se preselio. No Ježić je tada najviše bio zadužen za poslovne odnose s Moskvom, gdje je često putovao te je tamo upoznao i budućeg hrvatskog premijera Franju Gregurića koji je tada vodio rusko predstavništvo Astre, jedne od velikih export-import tvrtki bivše Jugoslavije. Tvrtka Petraco, dakle, još iz tog vremena ima snažne odnose s Moskvom. Početkom 90-ih, navodno zbog bliskosti s drugom suprugom Branka Šrengera koja se kod supruga zauzela za njega, Ježić je postao predstavnik tada novootvorenog predstavništva Petraca u Rijeci. No zbog demokratskih promjena i početka rata u Hrvatskoj, firma Petraco kao i još neke naftne kompanije iz tog vremena, poput tvrtke Trasimex Anđela Kirigina, nisu više imale “ulaz” na hrvatsko tržište nafte pa nisu mogli raditi ni s Inom. Vjerojatno je to jedan od razloga zašto je Ježić 1992. prešao u švicarsku tvrtku Landmark Chemicals iz Laussane, u vlasništvu Ariela i Josia Landesmana, i dalje nastavio razvijati svoju uspješnu karijeru u petrokemijskom biznisu. Zahvaljujući svojim vezama, Ježić je omogućio tvrtki Landmark Chemicals SA, ali i tvrtki BMS iz Belgije da već sredinom 1993. i 1994. postanu najveći partneri Ine čiji je generalni direktor tada bio Franjo Gregurić.

Ježić je uskoro postao toliko moćan da je početkom 2000-tih postao vlasnik Diokija. Ubrzo je postao čovjek od povjerenja i financijer Ive Sanadera. Tijekom sudskog postupka Sanaderu otkriveno je da je Ježić Sanaderu kupio BMW serije 7 tada vrijedan 4,2 milijuna kuna kao i da je financirao boravak i stručno glumačko usavršavanje njegove starije kćeri Petre u New Yorku jer je isplatio oko 100 tisuća dolara i 540 tisuća kuna glumcu Andreju Dojkiću, tadašnjem dečku Petre Sanader.

Robert Ježić, bivši vlasnik Diokija na čiji je račun MOL preko mreže off-shore tvrtki bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu isplatio mito, krajem 80-ih radio je za Branka Šrengera u Petracu. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kad je MOL želio doći do upravljačkih prava u Ini pa je njihov čelni čovjek Zsolt Hernádi dogovorio mito s bivšim hrvatskim premijerom, MOL je očito smatrao da je Ježić dovoljno pouzdan da upravo kod njega završi prvi dio od 10 milijuna eura mita namijenjenih Sanaderu.

Epizoda s Ježićem, koji formalno već dugo nema nikakve veze s Petracom, samo pokazuje koliko su duboko isprepletene veze u naftnom biznisu i na koji se način gradi odnos povjerenja i lojalnosti u tom svijetu.

U vrijeme dok je bila predsjednica Uprave Petrola, Nada Drobne Popović potpisala je sporni ugovor s tvrtkom Petraco Oil Company koja nije dobila sigurnosni certifikat, a sve je parafirao Patkó. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

A György Patkó, koji je nakon izbijanja velike afere s pljačkom plina krajem kolovoza 2022. prvi od mađarskog establišmenta iz Ine dobio otkaz, ali se nije našao na optužnici USKOK-a iako je bio neposredno nadređen Damiru Škugoru i morao je znati što ovaj radi s preprodajom Inina plina na kojem je Ina oštećena za čak 160 milijuna eura, ostao je vjeran MOL-u i kad je u svibnju 2023. prešao u slovensku Petrol grupu na mjesto izvršnog direktora za nabavu. Nacional je u prošlom broju objavio kako je nedavno dobio ekspresni otkaz u Petrolu te mu je u jednom danu naređeno da spakira svoje stvari, što je on bespogovorno prihvatio, i to zato što je otkriveno da je cijelo vrijeme bio na vezi s menadžerima MOL-a i dojavljivao im tajne informacije o poslovanju Petrola. No presudno za njegov otkaz bila je i činjenica da je zatajio potpisivanje ugovora upravo s tvrtkom Petraco Oil Company.

Kako je sada doznao Nacional, György Patkó je taj ugovor potpisao u vrijeme dok je predsjednica Uprave Petrola bila Nada Drobne Popović. Ona je s tog mjesta, nakon što je četiri godine bila na čelu jedne od najuspješnijih slovenskih tvrtki, smijenjena krajem studenoga 2023. Samo šest mjeseci prije toga u Petrol je za izvršnog direktora nabave za cijelu grupu postavljen György Patko.

Iz Petrola su 9. svibnja 2023. za Nacional službeno potvrdili ovu informaciju:

„György Patkó kao izvršni direktor preuzeo je vođenje područja Nabava i trgovina gorivima i energentima u grupi Petrol.“

György Patkó smijenjen je i zato što je nakon smjene Nade Drobne Popović zatajio da su ona i vlasnica tvrtke Petraco Oil Company Inge Šrenger potpisale ugovor koji je on parafirao.

I upravo je u tom periodu, od njegova dolaska u svibnju 2023. do smjene Nade Drobne Popović u studenome iste godine, prema tvrdnjama Nacionalova visokog izvora bliskog Petrolu, potpisan ugovor s tvrtkom Petraco Oil Company i to iako ta kompanija nije prošla internu korporativnu sigurnosnu provjeru Petrola te nije ispunila uvjete za dobivanje certifikata KYC (know your customer).

Visoki izvor blizak Petrolu, iz kojeg još od prošlog tjedna nisu željeli ni potvrditi ni demantirati ništa od navedenih informacija o razlozima smjene, ovako je za Nacional opisao što se točno dogodilo:

“Nada Drobne Popović nekako se sprijateljila s Inge Šrenger, vlasnicom firme Petraco Oil Company, s kojom Petrol nikad nije htio poslovati, ni u vrijeme bivše uprave i nikada joj nisu dali sigurnosni certifikat. Osim intenzivnih veza prema Rusima, ne znam postoji li još neki razlog, ali ona jednostavno nije mogla proći na Petrolovu listu dobavljača. No nakon što je došao Patkó, ugovor je najednom potpisan. Naime, osim Nade Drobne Popović, ugovor je po svemu sudeći parafirao i Patkó. Međutim, njegov glavni krimen, kako mu je novi predsjednik Uprave Sašo Berger stavio na teret, nije taj što je on ugovor parafirao, već što je postojanje tog ugovora prilikom Bergerova preuzimanja dužnosti zatajio novoj upravi. S obzirom na to da je Berger očito dobio i informacije da je Patkó ionako na vezi s MOL-om, koji je konkurent Petrola na slovenskom tržištu i koji ima slične pretenzije u Sloveniji kao i u Hrvatskoj, to je bilo sasvim dovoljno za njegov momentalni otkaz.”

Slovenski premijer Robert Golob s partnericom Tinom Gaber, nećakinjom bivše predsjednice Uprave Petrola Nade Drobne Ppović, za koju se založio kad je smijenjena iz Petrola. FOTO: PIXSELL

Inače, Petrolom vlada najveći i najutjecajniji pojedinačni dioničar Dari Južna, građevinski tajkun koji je spretno u vrijeme krize kupovao tada jeftine dionice Petrola te je postao jedan od 10 najbogatijih ljudi u Sloveniji. On, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, ali i prema pisanju slovenskih medija, ima utjecaj i na izbor članova Nadzornog odbora Petrola.

Posebno je zanimljivo to da u poslovnim i političkim krugovima Slovenije Nadu Drobne Popović povezuju s aktualnim slovenskim premijerom Robertom Golobom i to, između ostalog, zato što je ona rodbinski povezana s Golobovom životnom partnericom Tinom Gaber koja je njezina nećakinja.

Kad je Nada Drobne Popović morala otići iz Petrola, nominalno zbog sumnje u preplaćene poslove s hrvatskim Croduxom, Dari Južna smijenio ju je preko svojih ljudi u Petrolu na hitnoj telefonskoj sjednici. Nacionalovi izvori iz Slovenije tvrde da se za nju tada zauzeo upravo premijer Robert Golob koji je pokušao spriječiti njezinu smjenu.

“Golob je zvao Darija Južnu, ali on nije htio popustiti i smijenio ju je. Sada se navodno Golob osvećuje Petrolu, posljedica svega je rat oko cijena marže. Vlada ne želi odobriti Petrolu povećanje navodno upravo zbog Golobove osvete”, tvrdi Nacionalov slovenski izvor.

Još je intrigantnije to da je nakon odlaska iz Petrola, Nada Drobne Popović novo radno mjesto dobila u tvrtki Geni, moćnoj slovenskoj tvrtki koja kupuje elektrane po Sloveniji, u kojoj je prethodno radio Golob.

Damiru Škugoru, prvooptuženom u velikoj aferi u kojoj je Ina zbog pljačke plina oštećena za 160 milijuna eura, izravno nadređeni šef bio je György Patkó koji je po izbijanju afere prvo sklonjen u MOL. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

“Prije dolaska na mjesto slovenskog premijera, u toj je tvrtki radio Robert Golob, bio je predsjednik Uprave Genija. Kad je Nada Drobne Popović morala otići iz Petrola, Golob ju je najprije htio staviti u slovenske željeznice, ali to nije prošlo pa ju onda stavio u Geni za članicu Uprave. Izgleda da će upravo taj Geni biti zadužen za gradnju novog krila nuklearke Krško”, kaže jedan od Nacionalovih visokih poslovnih izvora iz Slovenije.

Prema pisanju Bloomberg Adrije, Nada Drobne Popović je na čelo Petrola došla još 2019., a za njenog mandata su se u Sloveniji izmijenile tri vlade: Marjana Šarca, Janeza Janše i sadašnja vladajuća garnitura Roberta Goloba.

Inače, tvrtka Geni u intenzivnim je poslovnim odnosima s tvrtkom Ivana Pušnika, moćnog slovenskog poslovnog čovjeka, člana prve slovenske vlade, povezanog s bivšim slovenskim premijerom Janezom Janšom, ali navodno i s nekadašnjim obavještajnim službama, od kojeg navodno kupuje ugljen.

Prema tvrdnjama visokog izvora bliskog Petrolu, Pušnikova kći danas radi kao trejder u Petracu.

Drugim riječima, moguće je da iza angažmana i potpisivanja ugovora između Petraca i Petrola stoje i neki dublji, pozadinski interesi te da glavne poteze u toj priči diktira i vrh slovenske politike.

Inače, slovenski portal svet 24 pisao je još prošle godine u srpnju o poslovnim odnosima Petrola i Petraca. U tom članku oni su istaknuli ulogu Ivana Pušnika i naveli da upravo Pušnik, ključni slovenski igrač u poslovima s indonezijskim ugljenom, otvara vrata Petracu u Sloveniji.

U članku se navodi kako se sve počelo događati u vrijeme kad je u Petrol stigao i György Patkó.

“Patkó je vodio i komercijalne poslove mađarskog MOL-a, najvećeg vlasnika Ine, i navodno je u Petrolu preuzeo trgovinu gorivom za slovensko i hrvatsko tržište. Upravo u vrijeme kada se odvijala zamjena, novi dobavljač počeo je preuzimati dio Petrolova poslovanja s naftnim derivatima. Riječ je o švicarskoj tvrtki Petraco Group koju je Holding Slovenske elektrane (HSE) prošle jeseni odabrao za dobavljača indonezijskog ugljena za Termoelektranu Šoštanj (TEŠ). Bio je to posao vrijedan oko 50 milijuna eura”, pisao je svet 24.

Na internetskim stranicama tvrtke Petraco Oil Company navodi se da je osnivač tvrtke Branko Šrenger, ali ne i sadašnja vlasnička struktura. FOTO: Screenshot

U tom je članku, između ostalog, objavljeno i sljedeće: “Korijeni Petraco grupe, koja danas posjeduje brojne tvrtke u Švicarskoj, Singapuru, Britanskim kanalskim otocima, Panami i drugim poreznim oazama, sežu na područje bivše Jugoslavije. Tvrtku je početkom 1970-ih u Milanu osnovao Branko Šrenger, bivši zaposlenik beogradske tvrtke Genex, najveće izvozne tvrtke bivše države koja je bila usko povezana s jugoslavenskom tajnom službom Udbom.

Već tada se Petraco, koji danas vodi Inge Šrenger, bavio preprodajom naftnih derivata. Radio je s hrvatskom Inom i bio važan partner Petrola. Petrol je, primjerice, 1992. kupio desetinu naftnih derivata od tvrtke kćeri Petraco grupe, koja je bila registrirana u britanskoj poreznoj oazi Guernsey. Sada se Petraco grupa vraća u Petrol. Tvrtka je i danas jedan od najvećih trgovaca naftom iz Rusije koju je isporučivala Zapadu i nakon izbijanja rata u Ukrajini. Do ove godine među partnerima Petraco grupe bila je ruska državna naftna kompanija Zarubežnjeft, koja posjeduje rafineriju u Bosanskom Brodu.”

Zanimljivo je i to da je tvrtka Petraco Oil Company prije samo dva mjeseca sklopila ugovor s Janafom o skladištenju nafte na Terminalu Omišalj za kapacitet od 117.856 metara kubnih po načelu “puno za prazno“, na razdoblje od 1. kolovoza 2024. do 31. srpnja 2025. s mogućnošću produljenja. Iz Janafa su tom prilikom priopćili da su “iznimno zadovoljni nastavkom suradnje s dugogodišnjim partnerom”. Prema tvrdnjama izvora iz naftnih krugova, tvrtka Petraco naftu iz Janafova terminala dalje transferira prema kompaniji NIS – Naftnoj industriji Srbije, čiji je dugogodišnji dobavljač. Riječ je o nafti koja je navodno porijeklom iz Kurdistana, ali Nacionalovi izvori tvrde da je takve poslove nemoguće sklopiti bez snažnog političkog i poslovnog zaleđa iz Rusije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.