Priobalna Hrvatska s bespravnom gradnjom bori se već niz godina. Državnih inspektora na terenu je malo, a komunalni redari gradova i općina nemaju dovoljne ovlasti. Novim prijedlogom izmjene Zakona o građevinskoj inspekciji možda se uskoro vidi svjetlo na kraju tunela. U pomoć državnim inspektorima na teren bi trebala 882 komunalna redara.
U borbu s bespravnom gradnjom na području Vodnjanštine krenuli su još prije dvadesetak godina, no bez znatnijih rezultata. Novim ovlastima, komunalni redari, bespravnu gradnju moći će zaustaviti na samom početku.
“Mali je broj građevinskih inspektora, mi možemo njih zvati, ali dok oni dođu iz Pazina ovdje, osoba koja radi bespravnu gradnju je skoro završila taj objekt, tako da ćemo biti puno efikasniji na terenu“, naglasio je Roberto Ostoni, komunalni redar na području grada Vodnjana.
Novim prijedlogom zakona na teren bi moglo izaći više od 880 komunalnih redara diljem Hrvatske.
“Još uvijek je s obzirom na broj inspektora, a mislim da ih nema više od 70 u Hrvatskoj, nemoguće kvalitetno pokriti područje Republike Hrvatske i da ti svi ti građevinski inspektori brzo interveniraju u samom začetku nelegalne gradnje, istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja”, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Komunalni redari ipak neće moći sankcionirati one koji su već dovršili bespravnu gradnju. No mogu efikasno zaustaviti one koji će takvu gradnju počinjati.
“Ako se investitori oglušile i nastave graditi, moći će i izdavati kazne od 20 do 30 tisuća eura za pravne osobe, odnosno 6 do 9 tisuća eura za fizičke osobe“, rekao je Edi Pastrovicchio, gradonačelnik Vodnjana.
Iz IDS-a, koji su ove nadopune zakona predlagali još prije godinu i pol, kažu – bolje ikad nego nikad.
“Nismo zadovoljni zbog toga što je prošlo godinu i pol dana. U tih godinu i pol dana, sigurno je izgrađeno cijeli niz bespravnih objekata koji su možda mogli biti spriječeni u začetku“, rekao je predsjednik IDS-a Dalibor Paus.
Komunalni redari morat će proći dodatne obuke i propise. A novi prijedlog zakona u saborsku proceduru trebao bi do kraja godine, prenosi HRT.
Komentari