Odmah primijetite kada netko razgovara s bebom ili malim djetetom. Ispostavilo se da majke dupina također koriste neku vrstu tepanja.
Nova studija otkrila je da ženke dupina mijenjaju ton kada se obraćaju svojim mladuncima. Istraživači su zabilježili prepoznatljive zvižduke 19 majki dupina na Floridi, kada su ih pratili potomci i kada su plivali sami ili s drugim odraslim dupinima.
Zvižduk dupina jedinstven je i važan signal — sličan dozivanju vlastitog imena. “Oni koriste to zviždanje kako bi pratili jedni druge. Oni povremeno govore: ‘Ovdje sam, ovdje sam‘”, rekla je koautorica studije Laela Sayigh, morska biologinja s Woods Hole Oceanographic Institution u Massachusettsu.
Kada usmjeravaju signal svojim mladuncima, majčin zvižduk je viši i njezin je raspon tona veći nego inače. “To je vrijedilo za sve mame u studiji, svih 19”, rekao je biolog Peter Tyack, koautor studije sa Sveučilišta St. Andrews u Škotskoj.
Dobivanje ovih podataka nije bilo jednostavno. Tijekom više od tri desetljeća znanstvenici su postavljali posebne mikrofone više puta na iste majke divljih dupina u zaljevu Sarasota na Floridi kako bi snimili njihove prepoznatljive zvižduke. To uključuje godine kada su imali mladunce i kada nisu. Mladi dupini ostaju sa svojim majkama u prosjeku tri godine, ponekad i duže. Očevi ne igraju dugotrajnu ulogu u roditeljstvu.
“Ovo je bez presedana, apsolutno fantastičan podatak”, rekao je Mauricio Cantor, morski biolog sa Sveučilišta Oregon Statea koji nije bio uključen u studiju. “Ova je studija rezultat tolikog istraživačkog napora”, dodao je.
Nije sigurno zašto ljudi, dupini ili druga stvorenja koriste tepanje za razgovor s djecom, ali znanstvenici vjeruju da bi to moglo pomoći potomcima da nauče izgovarati nove glasove. Istraživanja koja datiraju iz 1980-ih sugeriraju da bi ljudska dojenčad mogla obratiti više pažnje na govor s većim rasponom tona. Ženke rezus majmuna mogu promijeniti svoje glasove kako bi privukle i zadržale pozornost potomaka. A zebraste zebe povisuju ton i usporavaju svoje pjesme kako bi se obratile svojim ptićima, što možda olakšava učenje pjeva.
Za studiju o dupinima, istraživači su se usredotočili isključivo na pozivni potpis, tako da ne znaju koriste li dupini i tepanje za druge razmjene – ili pomaže li njihovim potomcima da nauče “razgovarati” kao što se čini s ljudima.
Jedan od mogućih razloga za korištenje specifičnih tonova je privlačenje pozornosti djece. “Doista je važno da mladunče zna ‘Oh, mama sada priča sa mnom’ – umjesto da samo najavljuje svoju prisutnost nekom drugom”, dodala je Janet Mann, morska biologinja sa Sveučilišta Georgetown, prenosi NBC.
Komentari