Nova studija kaže da prvi izvođač jedanaesteraca ima tek minimalno veću šansu za pobjedu

Autor:

Players of Croatia celebrate after defeating Denmark in the Round of 16 match during the FIFA World Cup 2018 in Nizhny Novgorod, Russia, 1 July 2018. Croatia has come back after conceding in the opening minute to earn a World Cup quarter-final berth, edging Denmark 3-2 in a penalty shootout after the two sides drew 1-1 in the round of 16 match. It could have wrapped up the result five minutes from the end of extra-time, but Luka Modric had his penalty saved by Kasper Schmeichel. However, the Croatia captain returned to bravely take one of the post-match kicks as goalkeeper Danijel Subasic save three of Denmark's efforts to set up a quarter-final meeting with Russia.  (Imaginechina via AP Images)

Imaginechina via AP Images

Portugalac Ricardo Manuel Santos je ekonomist zaposlen na Trinity sveučilištu u San Antoniju a iako mu to zapravo nije u prvom planu, bavi se i ekonomijom sporta pa ulazi i u teme poput strategije treninga, predviđanje uspjeha u sportu i natjecateljske ravnoteže u sportskim natjecanjima. Santos je tako prošlog tjedna objavio studiju u kojoj se ozbiljno pozabavio vječnom temom – je li kod izvođenja jedanaesteraca bolje pucati prvi ili drugi, ili je zapravo svejedno, barem sa statističke strane.

Do sada se uglavnom govorilo kako ekipe koje uzimaju prvi jedanaesterac pobjeđuju u 60 posto slučajeva, što znači da prvi izvođači imaju značajnu prednost, a to je pokazao Dr. Ignacio Palacio-Huerta sa London School of Economics koji je kroz dva istraživanja, prvo na tisuću a drugo na ukupno 1.820 izvedenih jedanaesteraca (ne serija, nego pojedinačnih šuteva) zaključio da prvi izvođač pobjeđuje u 60 posto slučajeva.

Međutim, Ricardo Manuel Santos je u priču ušao šire i dublje, analizirao je sva izvođenja jedanaesteraca, ukupno 663, na najvećim muškim, ženskim i natjecanjima mlađih kategorija od 1970. godine a rezultati su pokazali određene razlike između muškaraca i žena, dok su razlike između prvog i drugog izvođača manje nego kod Dr. Ignacija-Huerte.

U ukupnom zbroju studije Dr. Santosa ekipe koje su izvodile prvi jedanaesterac u seriji pobijedile su u 50.4 posto slučajeva, međutim postoji značajna spolna razlika: kod muškaraca u 52.3 posto situacija pobijedile su momčadi koje su izvodile prvi udarac, dok je kod žena suprotno – u tek 37.5 posto slučajeva pobijedile su ekipe koje su izvodile prvi šut s 11 metara.

Određene razlike su pronađene i između nacionalnih selekcija i klubova. Tako su u muškoj konkurenciji u utakmicama reprezentacija momčadi koje su prve šutirale pobijedile u 49.5 posto slučajeva, dok su na klupskoj razini prvi izvođači uspješniji – pobijedili su u 53.7 posto analiziranih raspucavanja.

Što se mlađih kategorija tiče, one su na pola puta između muškaraca i žena – u 46.1 posto pobijedili su prvi izvođači s bijele točke ali s dosta velikom razlikom između reprezentacija (41.6 posto) i klubova (52.9 posto).

Studija dosta detaljno analizira još puno podataka, spomenut ćemo još i da su analizirani prvi izvođači u seriji: kod muškaraca u prvoj seriji minimalno su bili uspješniji prvi izvođači (75.75 posto u odnosu na 75.67 posto) dok su kod žena izvođačice drugog udarca u 77.78 posto pogodile mrežu, u odnosu na tek 61.9 posto onih koje su šutirale prve u prvoj seriji.

Cijelu studiju možete pročitati na ovom linku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.