Sudska presuda otkriva da je bivši poreznik i sadašnji predstojnik Ureda potpredsjednika Sabora Darko Matanić više puta bio prozivan za zloupotrebu položaja u Poreznoj upravi, ali i da je sud oslobodio poduzetnika kojeg je zbog tih optužbi Matanić tužio za klevetu.
Priča je stara deset godina, ne drži vodu”, odgovorio je aktualni predsjednik Domovinskog pokreta i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava na prošlotjedno otkriće Nacionala da je na poziciju predstojnika svog ureda u Saboru promovirao osobu prozvanu za traženje mita i trgovanje utjecajem. Radi se o Darku Mataniću, bivšem zaposleniku Porezne uprave u Vukovaru kojega je osječki poduzetnik Josip Korman optužio da je od njega osobno tražio mito kako bi aktivnosti Porezne uprave protiv njegove tvrtke usmjerio njemu u korist, ublažio ih ili obustavio, te ga je Korman zbog toga i prijavio njegovim nadređenima. O “priči koja ne drži vodu”Ivan Penava bio je upoznat u realnom vremenu, kada je Matanić pod intrigantnim okolnostima napustio sustav Porezne uprave prije nego što je bila dovršena interna istraga protiv njega i kada se skrasio u vukovarskoj bolnici, uz pozadinsku Penavinu asistenciju, da bi nedavno bio promoviran na prestižno mjesto u Saboru i plaću veću od tri tisuće eura.
Predsjednik Domovinskog pokreta ne vidi ništa sporno u krajnje ozbiljnim optužbama na račun njegova najbližeg suradnika, pa i tvrdnjama da je (bio) umiješan u sistemsku korupciju i serijske zloporabe položaja, no Nacional ovog tjedna donosi nove dokaze u prilog tome. Kako proizlazi iz dokumenata koje posjedujemo, bivši poreznik i sadašnji predstojnik Penavina saborskog ureda Darko Matanić doista je u još barem jednom slučaju bio prozvan za zloupotrebu položaja u Poreznoj upravi te neku vrstu iznude kako bi se on i njemu bliske osobe dokopale tuđe vrijedne imovine. O tom su slučaju također bili obaviješteni Matanićevi nadređeni, no također nije dobio konačni epilog jer je ovaj prestao raditi u Poreznoj upravi – no zato je Matanić pokrenuo kazneni postupak protiv osobe koja ga je, kako tvrdi, oklevetala. Taj postupak on je pravomoćno izgubio, odnosno sud je zaključio da ipak nije oklevetan.
Predsjednik Domovinskog pokreta s osobom višestruko prozvanom za sistemsku korupciju uspio je razviti odnos pun političkog i osobnog povjerenja, a optužbe pokušava pokriti tvrdnjom da ‘ne piju vodu’
“Bio sam prisiljen odjaviti obrt jer ga je zatvorila Porezna uprava, voljom njena načelnika za ovrhe Darka Matanića. Opravdano sumnjam da on, iz vlastitih i privatnih razloga, želi da izgubim vlasništvo nad mojim lokalom jer postoji sumnja da je preko svoga brata on stvarni vlasnik drugog lokala u istom mjestu Ivankovo, kao i više drugih vrijednih nekretnina. Na ovaj način Matanić se u svoju korist, ili u korist drugih osoba, želi domoći moje imovine, odnosno lokala koji napokon dobro posluje. Sumnjam u zakonitost njegovih postupaka kao i u njihove stvarne motive”, stoji između ostalog u dopisu koji je Dinko Matačić, vlasnik lokala “Charlie”, svojedobno uputio Poreznoj upravi u Vinkovcima. Radilo se zapravo o njegovoj žalbi na jedno od rješenja poreznika koje je iz ureda u Vinkovcima mimo uobičajene procedure proslijeđeno u područni ured u Vukovaru, gdje je on radio i gdje mu je došao u posjed. Potom je protiv Matačića podnio kaznenu prijavu zbog klevete, a u dugotrajnom postupku ovaj se branio šutnjom i osuđen je na kaznu od tri tisuće kuna i šest tisuća kuna sudskih troškova. No Županijski sud u Vukovaru uskoro je prihvatio njegovu žalbu, preinačio je prvostupanjsku presudu i potpuno ga oslobodio krivnje. “U činjeničnom opisu presude, a i privatne tužbe, nisu navedene činjenice koje bi predstavljale kazneno djelo protiv časti i ugleda – klevetu, odnosno nije opisano da bi optuženik za tužitelja iznosio ili prenosio neistinite činjenične tvrdnje koje mogu škoditi časti ili ugledu, znajući da su neistina”, stoji, u skraćenom obliku, u pravomoćnoj presudi koju posjeduje Nacional.
Zanimljivo je to da se upravo Matačićev ugostiteljski objekt, doduše u drugom kontekstu, spominje u optužbama na račun Penavina bliskog suradnika koje je u prošlom broju Nacionala javno iznio poduzetnik Josip Korman opisujući pritiske kojima je bio izložen. “Sve je započelo još prije dvanaest godina, a povezano je s mojom tvrtkom Mens-Korman grupa koja je upala u poslovne probleme pa sam zatražio otvaranje predstečajnog postupka. U tom razdoblju, početkom 2013., javio mi se Darko Matanić koji je tada bio šef odjela za ovrhe u Poreznoj upravi u Područnom uredu Vukovar i zakazao sa mnom sastanak u caffe baru ‘Charlie’ u Vinkovcima. Tom prilikom mi je predočio interni dokument Porezne uprave, na kojem se moja tvrtka nalazila na popisu onih koje su navodno prale novac. Međutim, to nije bio stvarni dokument Porezne uprave. Matanić se poslužio svojim položajem da krivotvori taj dokument. Radilo se o obrascu iz Porezne uprave, ali bez klase i urudžbenog broja”, opisao je Korman način na koji mu je Matanić, po njegovim tvrdnjama, nastojao iznuditi 200 tisuća kuna.
“Nedugo potom u caffe bar koji sam držao u Osijeku došla je inspekcija iz Vukovara, što po načinu njihova ustroja i nadležnosti naprosto nije normalno. Pojavila su se trojica inspektora i u novčaniku caffe bara pronašla 43 kune viška. Zaposlenica im je rekla da su ranije tijekom smjene došli neki gosti koji su imali samo krupne novčanice, da ona nije imala sitnog za povrat te da je stavila u novčanik nešto svog novca. Oni su potom sastavili zapisnik i zapečatili caffe bar. Sljedećeg dana sam nazvao Poreznu upravu i uspjeli smo se nagoditi nakon što sam platio deset tisuća kuna kazne s firme i još oko pet plus sudske troškove ja osobno. Lokal je tako ostao zapečaćen svega pet dana iako je, po zakonu, trebao biti zatvoren trideset dana. Nakon toga mi se opet javio Matanić, rekao da mi je napravio uslugu, ali da to nešto košta. Odgovorio sam mu da tako uopće ne želim razgovarati”, dio je Kormanove prošlotjedne ispovijesti za Nacional u kojoj je detaljno opisao postupanje poreznika – pa tako i Matanića – koje bi se moglo nazvati iživljavanjem institucija. Nakon što mu je tvrtka završila u stečaju utvrđeno je da je utajio 67 kuna, potom mu je rješenje o tome uručeno na adresu koju nijedna institucija nije posjedovala, pa je na koncu podnio kaznenu prijavu zbog iznude i drugih kaznenih djela u pokušaju. Unutarnjem nadzoru pri Središnjem uredu Porezne uprave u okviru Ministarstva financija Korman je 6. siječnja 2018. poslao opsežnu pismenu prijavu zbog “zlonamjernog i nezakonitog postupanja djelatnika Područnog ureda Vukovar”, u kojoj je izuzetno precizno i ekstenzivno opisao sve što je doživio kao sustavno iživljavanje većeg broja djelatnika Porezne uprave s ciljem da njegovoj tvrtki proizvedu fatalnu štetu. Ukratko, požalio se na nezakonito postupanje, krivotvorenje dokumenata u predstečajnoj nagodbi i prijedloga za stečaj, potom za pozivanje na sporost administracije samo kako bi otezali skidanje prijedloga za stečaj sa stranice Fine iako je Fina podnijela nove prijedloge povezane s njegovom tvrtkom. Sve to Korman je opisao kao zloporabe položaja i ovlasti zbog kojih je na koncu morao zatvoriti restoran Tikveš koji je imao u najmu te je pretrpio veliku štetu.
Prošlotjedne Kormanove optužne na račun predstojnika ureda potpredsjednika Sabora Ivana Penave, Darka Matanića, zapravo su u velikom dijelu frapantno slične optužbama koje je na njegov račun, u potpuno odvojenom slučaju, iznio Dinko Matačić: one upućuju na obrazac ponašanja nekadašnjeg zaposlenika Porezne uprave, bude sumnju u njegovu zloupotrebu položaja i institucija, moguće za vlastitu korist. Znakovito je da se u oba slučaja nekadašnji poreznik Matanić odlučio na jednak manevar: kao protuudar na prijave navodnih malverzacija njegovim nadređenima, on je podnio kaznene prijave za klevete. Proces protiv Matačića je, kako smo spomenuli, pravomoćno izgubio, no onaj protiv Kormana formalno je u tijeku još od daleke 2019., kada je u svojoj tužbi naveo da se smatra oklevetanim sljedećim citatom:
“Predmetni su službenici PU Vukovar te PU Vukovar – Ispostava Ilok, a riječ je o Darku Mataniću i Ivani Vuković, zlorabeći svoja službenička mjesta i ovlasti kao i resurse Ministarstva financija, svoje privatne istrage poreznih dužnika, pa tako i stranke, a prikupljene podatke su zlorabili na način da su ovako skupljene podatke i formirane spise ‘na crno’ koristili za ucjenjivanje poreznih obveznika, odnosno zahtijevanje isplate mita, a kada bi se ovo odbilo, isti su neklasificirane spise klasificirali i nastavljali progon svim raspoloživim sredstvima…”
Dana 10. listopada 2023. Općinski sud u Vukovaru donio je rješenje kojim se smatra da je Matanić odustao od tužbe jer nije došao na tada zakazanu raspravu. Osam dana ranije zajednički odvjetnički ured Glavaš&Šutalo obavijestio je sud da im je Matanić otkazao punomoć za zastupanje u tom postupku. Matanić se potom na to rješenje žalio. Postupak je i dalje u tijeku. Upućeni pravosudni izvori Nacionalu su otkrili da je u međuvremenu, nakon višegodišnje pasivnosti, interes za ovaj slučaj prije nekoliko mjeseci ipak pokazao i lokalni ured Uskoka. Posebno je intrigantno to što se navodi da je interni postupak Porezne uprave protiv Matanića, po sili dužnosti, zaustavljen nakon što je on odstupio te se potom zaposlio u vukovarskoj bolnici. Izvor dubinski upoznat s lokalnim zbivanjima u Vukovaru, o tomu je za Nacional izjavio: “Penava ga je ondje sklonio kada je interna istraga počela otkrivati obrise frapantnog nesrazmjera njegove imovine i imovine članova njegove obitelji. Pa je to trebalo pod svaku cijenu zaustaviti. Naročito je intrigantno kako su mu djeca stekla nekretnine. Ispada da su od poklona koje su kao maloljetnici skupili došli do iznosa dostatnog za kupovinu stanova.”
Sve ove optužbe, dakako, treba staviti u kontekst aktualnog obračuna unutar Domovinskog pokreta, u kojemu se za prevlast bore frakcije predsjednika stranke Ivana Penave i njegova trenutnog zamjenika Marija Radića – no čak i u tom kontekstu ne mogu se objasniti isključivo kao “podmetanje”, “izvlačenje prljavog rublja”ili “operaciju duboke države”, kako se nedavno izrazio Penava, jer ne odgovaraju na ključno pitanje: zašto je predsjednik DP-a, iako potpuno svjestan teških optužbi na njegov račun, odlučio zaposliti Matanića pri vrhu Sabora, ključnog tijela zakonodavne vlasti, te mu omogućiti plaću koja premašuje tri tisuće eura? I kako je s osobom prozvanom za sistemsku korupciju i serijske zloupotrebe položaja razvio tako prisan odnos prepun političkog, ali i osobnog povjerenja?
‘U činjeničnom opisu presude, a i privatne tužbe, nisu navedene činjenice koje bi predstavljale kazneno djelo protiv časti i ugleda – klevetu’, stoji u presudi suda u Vukovaru kojom je oslobođen Dinko Matačić
Komentari