Hrvatska psihološka komora (HPK) uputila je u javnu raspravu novi Naputak o psihološkom testiranju vozača prema kojem vozači i kandidati za vozače neće moći dobiti uvjetnu dozvolu za upravljanje vozilom s određenim ograničenjima.
To mogu biti ograničeni radijus vožnje, smanjena brzina, zabrana vožnje na autocesti, obavezna pratnja iskusnog vozača ili potpuna zabrana konzumiranja alkohola.
Ida Juranić, predsjednica stručnog razreda psihologa u medicini rada pri HPK, pojašnjava za Jutarnji list da ove mjere nisu nove, već samo precizno definiraju postojeće kriterije i moguće ocjene nakon psiholoških testiranja, koje su rezultat svakodnevne prakse psihologa u medicini rada.
“Prijedlog Naputka je obaveza HPK sukladno Pravilniku o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače. U njemu smo se prvenstveno vodili najboljim interesima vozača, ali i cijele zajednice, zbog čega su ograničenja postavljena kako bi se zaštitili vozači i ostali sudionici u prometu”, objašnjava Juranić.
Ocjene psihološkog testiranja
Prema novim pravilima, vozači i kandidati za vozače moći će dobiti jednu od šest ocjena nakon psihološkog testiranja. Prva ocjena je “sposoban za vožnju” tražene kategorije, dok je posljednja “trajno nesposoban”. Ostale ocjene uključuju “sposoban uz vremensko ograničenje”, “sposoban uz ograničenje vožnje”, “sposoban uz vremensko ograničenje i ograničenje vožnje”, te “privremeno nesposoban”.
“Ocjene su definirane temeljem Pravilnika o zdravstvenim pregledima, ali su prilagođene specifičnim potrebama psihološke struke. Većinu kandidata čine mlade osobe koje prvi put dolaze po vozačku dozvolu, a većina njih dobiva ocjenu ‘sposoban’, jer se kod njih ne nalaze potrebe za ograničenjima”, navodi Juranić.
Ograničenja se, međutim, češće primjenjuju na starije osobe, osobito one iz ruralnih područja, gdje nemaju pristup javnom prijevozu i ovise o vožnji kako bi obavili osnovne životne potrebe. “Psihološka procjena može ukazivati na osobu koja nije sposobna za vožnju na većim udaljenostima ili velikim brzinama, ali može sigurno voziti na kraćim relacijama koje su joj nužne za svakodnevno funkcioniranje”, govori Juranić za Jutarnji. U takvim slučajevima, osoba može dobiti dozvolu za vožnju u radijusu od nekoliko kilometara, s ograničenjem brzine. Ako prekrši ova ograničenja, trajno će izgubiti vozačku dozvolu.
Mladi vozači
S druge strane, mladi vozači, posebno oni koji se smatraju impulzivnima, mogu dobiti dozvolu za vožnju samo uz pratnju iskusnijeg vozača, poput roditelja. “Cilj je da mladi vozač u početku ima nadzor i nekoga tko će kontrolirati njegovu potencijalnu impulzivnost za volanom“, objašnjava psihologinja.
Takva ograničenja vrijede za određeni period, obično jednu ili dvije godine, nakon čega će biti potrebno ponovno psihološko testiranje kako bi se procijenilo treba li ih ukinuti ili produljiti. “Ograničenje koje podrazumijeva potpuni izostanak alkohola odnosi se na liječene alkoholičare i obavezno je trajno”, dodaje Juranić.
Oznake ‘privremeno nesposoban’ i ‘trajno nesposoban’
Testiranje vozača i kandidata za vozače uključuje psihološki intervju i testiranje različitih psihičkih sposobnosti, kao što su kognitivne sposobnosti, osobine ličnosti (emocionalna stabilnost, anksioznost, agresivnost), te senzomotoričke i psihomotoričke sposobnosti.
U području kognitivnih sposobnosti, smanjenje intelektualnih kapaciteta, smanjena pažnja, koncentracija, opažanje ili sposobnost rasuđivanja mogu biti razlog za ocjenu privremene ili trajne nesposobnosti. Također, patološke osobine ličnosti, poput anksioznosti, rigidnosti ili agresivnosti, kao i organski mentalni poremećaji, mogu dovesti do nesposobnosti za vožnju.
“Privremeno nesposoban” ocjena se daje vozaču koji trenutačno nije sposoban za vožnju, ali se očekuje poboljšanje, kao na primjer nakon hospitalizacije. “Ako se liječenje pokaže uspješnim, privremena nesposobnost može se ukinuti, a vozaču se može izdati dozvola uz vremensko ograničenje”, kazala je Juranić za Jutarnji list.
“Trajno nesposoban za upravljanje vozilom” označava osobe kod kojih poboljšanje nije moguće, poput onih s intelektualnim teškoćama ili trajnim mentalnim oštećenjima uslijed moždanog udara.
Komentari