Iako je inspekcijski nadzor dvaju ministarstava pokazao da je liječnica Dijana Zadravec govorila istinu o preplaćenim fakturama i opremi kojoj se gubi trag u KBC-u Sestre Milosrdnice, ravnatelj te bolnice zabranio joj je da o tome govori javno, a sam se odbija izjasniti
Ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu Davor Vagić zabranio je liječnici Dijani Zadravec, zviždačici koja je razotkrila dugogodišnje propuste i nepravilnosti u radu ove bolnice te brojne krajnje dvojbene radnje koje u najmanju ruku graniče s kriminalom, istup na ovu temu. Vagić je u pisanoj formi izrazio ‘’neslaganje’’ – odnosno de facto izrekao zabranu – s Nacionalovom ponudom liječnici da u intervjuu komentira nedavno otkriće inspekcijskih nalaza ministarstava zdravstva i financija koji potvrđuju da je ona bila u pravu kada je u javnost iznijela niz šokantnih tvrdnji o radu i poslovanju bolnice u Vinogradskoj. U posljednje dvije godine ova zviždačica izložena je strahovitom pritisku: iz vrha samog KBC-a ustrajno su tvrdili da iznosi neistine, a potom su je smijenili s pročelničke dužnosti, pokrenuli disciplinske postupke i proceduru uručivanja izvanrednog otkaza te joj na koncu formalno zabranili i bilo kakve istupe u javnosti. S ovom praksom evidentno su nastavili i nakon što su njene tvrdnje potvrdile dvije inspekcije i nakon što je Nacional objavio zapisnike koje je upravo ravnatelj Vagić godinu i pol dana skrivao od javnosti. Da njegov postupak bude još skandalozniji, ravnatelj ovog zagrebačkog KBC-a oglušio se na ponudu i da on osobno u intervjuu za Nacional odgovori na cijeli niz pitanja o svom radu i ustanove koju vodi, pa čak i nakon što su mu službenim putem upućene natuknice na osnovu kojih bi se pripremio za razgovor.
‘’Nastavno na Vašu molbu da izv. prof. dr. sc. Dijani Zadravec dopustim javni istup na temu inspekcijskih izvještaja Ministarstva zdravstva, Ministarstva financija i HZZO-a, a u vezi potencijalnih nepravilnosti i nezakonitosti u vođenju poslovanja KBC-a Sestre milosrdnice, moram izraziti neslaganje budući da je navedena tema vezana uz postupke koji su još uvijek u tijeku pred nadležnim tijelima za koje smatram da su jedina mjerodavna donositi zaključke procesa koje provode te o tome obvezni obavještavati javnost. Nadalje, ističem da KBC Sestre milosrdnice ne uskraćuje svojim djelatnicima istupanje u javnosti vezano uz njihovu stručnu medicinsku djelatnost te ukoliko prof. Zadravec želi sa širom javnosti podijeliti informacije vezano za stručnu medicinsku djelatnost, vrlo rado ćemo se s time složiti’’, odgovor je koji je Vagić poslao Nacionalu putem e-maila. Drugim riječima, Dijani Zadravec dozvoljeno je istupati u javnosti o strogo stručnim temama, ali ne i o onima od široke društvene važnosti poput upozoravanja na kriminal, korupciju i nezakonito trošenje javnih sredstava.
Dijani Zadravec Vagić dozvoljava istupanje u javnosti o strogo stručnim temama, ali ne i o onima od široke društvene važnosti poput upozoravanja na kriminal, korupciju i nezakonito trošenje javnih sredstava
Dijana Zadravec je krajem 2020. i početkom 2021. godine sve nepravilnosti koje je otkrila najprije prijavila bivšem ravnatelju te bolnice Mariju Zovaku, potom se – kada nije uslijedila njegova reakcija – obratila Državnom odvjetništvu, a upravo u tom trenutku uslijedio je napad na nju u obliku optužbi za mobing zaposlenika u njenoj klinici, smjene koju smatra protuzakonitom, disciplinskih postupaka i zabrane javnog nastupanja. Odmazda, tvrde Nacionalovi izvori iz bolnice, traje sve do današnjeg dana, kada ovu ustanovu kao ravnatelj vodi Davor Vagić. Ironično je da je upravo Vagić u tom periodu bio predsjednik povjerenstva za unutarnji nadzor i kontrolu KBC-a Sestre milosrdnice. U svojim istupima ova je zviždačica između ostalog upozorila na masovno krivotvorenje dokumentacije koja je poslužila za krađu novca poreznih obveznika, zataškavanje kriminala, ozbiljne manipulacije potrošnim bolničkim materijalom i opremom kojima se gubi trag, sumnjivo pogodovanje dobavljačima, protežiranje i neosnovano plaćanje uvijek iste građevinske tvrtke za radove obavljene mimo javnih natječaja, nepravilnosti u obračunu radnih sati liječnika i njihova angažmana u privatnim zdravstvenim ustanovama, pa sve do okolnosti njene protuzakonite smjene. Vodstvo bolnice koje se u međuvremenu mijenjalo u javnosti je istupalo s tvrdnjama da ne postoje nikakve nepravilnosti i nezakonitosti u radu, premda je u tom trenutku moralo biti upoznato s rezultatima kontrole ministarstava zdravstva i financija, koji dokazuju upravo suprotno. Tadašnji vršitelj dužnosti ravnatelja KBC-a Zoran Vatavuk je, recimo, i osobno bio prisutan na inspekcijskom nadzoru Ministarstva zdravstva, što je navedeno u zapisniku, da bi u isto vrijeme organizirao konferenciju za novinare. ‘’Pa nije vrag da je samo Dijani Zadravec stalo do istine? Zar stvarno netko misli da su svi ostali u KBC-u Sestre milosrdnice zaštitnici kriminala i kriminalaca? Tri su inspekcije više od tri tjedna propitivale poslovanje naše bolnice u proteklom razdoblju. Imali su uvid u svaki dokument, mogli su razgovarati sa svakim od zaposlenika, posebno onima zaduženima za pojedine procese. Ni jednoj od njih veliki borac za istinu i pravdu u liku Dijane Zadravec nije ponudio ni dao niti jedan dokument. Ali se zato iz dana u dan u medijima pojavljivala Dijana Zadravec sa svojom šabloniziranom pričom’’, rekao je tadašnji v.d. ravnatelj Vatavuk koji je potom podnio ostavku. Njegov nasljednik Davor Vagić vrlo brzo je dobio inspekcijske nalaze, još u jesen 2021. godine, no oni nisu dospjeli u javnost sve do otkrića Nacionala prije točno mjesec dana. Ti dokumenti potvrđuju sve na što je Dijana Zadravec upozoravala, no ova zviždačica svejedno je izložena nastavku maltretiranja, o čemu čak ne smije ni govoriti za medije, a treba naglasiti da ovu bolnicu i dalje vode osobe koje su bile na vodećim pozicijama u doba kada su se ove nepravilnosti događale, ili su njima odani i pouzdani suradnici.
Inspektori Ministarstva zdravstva između ostalog su utvrdili da je ova bolnica tijekom 2019., 2020. i početka 2020. bez javnog natječaja nabavila lijekove u vrijednosti preko 40 milijuna kuna te potrošni materijal vrijedan gotovo dva milijuna kuna. Posebno je skandalozna praksa koja je vladala na Odjelu za vaskularnu i intervencijsku neurologiju: ondje je KBC, pojednostavljeno rečeno, krivotvorio dokumente i varao Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Primjerice, pet kutija jedne vrste potrošnog materijala, od kojih svaka sadrži po 25 komada, platila je ukupno 32 tisuće kuna – da bi HZZO-u prikazala da svaki komad košta koliko i cijela kutija, odnosno naplatila 653 tisuće kuna. Više je takvih primjera: tako je KBC platio 10 kutija valvula hemostatika flo, s 25 pojedinačnih komada tog materijala, ukupno 40 tisuća kuna, a HZZO-u je prikazao da svaki komad košta 4 tisuće kuna i naplatio nevjerojatnih 1,24 milijuna kuna. Potom su inspektori potvrdili tvrdnje Dijane Zadravec koja je kazala da je unutar bolnice otkrila tajno skladište materijala o kojemu se uopće nije vodila evidencija i koji je u svakom trenutku bio vrijedan više milijuna kuna, no svejedno su za njega znali samo neki liječnici koji su s njime raspolagali po svom nahođenju. ‘’Kontrolom je utvrđeno kako bolnica zaprimljeni (ne i utrošeni) ugradbeni materijal ne evidentira u poslovnim knjigama, odnosno utvrđeno je kako bolnica stanje zaliha ugradbenog i potrošnog medicinskog materijala ne evidentira količini niti vrijednosno te stanje zaliha nije iskazano u izvanbilančnim zapisima ustanove’’, razoran je nalaz Ministarstva zdravstva. Pronađene su i veće količine materijala kojemu je istekao rok trajanja, a koji ‘’nije zbrinut na propisan način’’, odnosno nije predan ovlaštenoj tvrtki.
Inspektori su dali za pravo Dijani Zadravec u njenim tvrdnjama da se manipuliralo dokumentacijom, odnosno da su interne dokumente potpisivale neovlaštene osobe – mimo nje kao pročelnice – a u više nasumce odabranih konkretnih slučajeva otkriveno je da su iste osobe u dokumentaciju pacijenata upisivale znatno veću količinu materijala nego što je stvarno potrošeno na njihovo liječenje.
Iz inspekcijskog nalaza vidljivo je da je u jednom trenutku otkrivena sporna nabava najmanje 4,6 milijuna kuna vrijednog materijala, za koji je, budući da je Dijana Zadravec to odbila učiniti, ‘’zaostale narudžbenice’’ potpisao tadašnji ravnatelj Zovak. Potom su inspektori kontrolirali nekoliko slučajeva pacijenata liječenih u ovoj bolnici i otkrili da je na njih najmanje tri počinjena šteta od 3 do 13 tisuća kuna, no s druge strane otkriveno je i da je samo na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju u promatranom razdoblju bez natječaja nabavljen potrošni i ugradbeni materijal u vrijednosti od čak 45 milijuna kuna. Otkriveno je i da pacijenti nisu potpisivali račune za vlastito liječenje te cijeli niz drugih nepravilnosti različitog tipa, između ostalog i o radu nekih liječnika u privatnim zdravstvenim ustanovama u radnom vremenu bez potrebnih dozvola i suglasnosti.
Inspektori Ministarstva financija su pronašli cijelu seriju nepravilnosti u isplati plaća, ali i dvojben angažman s tvrtkom Graditelj svratišta koja je angažirana za građevinsko-obrtničke radove u vrijednosti 3,2 milijuna kuna – a plaćeno joj je preko 10 milijuna kuna, odnosno čak trostruko više. Analizirani su i ugovori s desecima manjih građevinskih tvrtki i obrta, a u velikom dijelu njih pronađene su vrlo slične nepravilnosti, odnosno plaćanje po nekoliko stotina tisuća kuna više nego što je bilo ugovoreno – s time da obavljeni radovi nisu bili čak ni propisno evidentirani i ovjereni.
Isti inspektori analizirali su i niz konkretnih slučajeva pacijenata i na njima utvrdili brojne manjkavosti – pa KBC-u vrlo plastično naložili da se kod nabave opreme i materijala koristi princip ‘’dva para očiju’’ – upravo ono što su dotad izbjegavali i na što je Dijana Zadravec upozoravala kada je otkrila da isti liječnici popisuju utrošeni materijal i potom, umjesto nadređenih, ovjeravaju da je on doista i utrošen. Državnom inspektoratu podnijeli su i prijavu jer su utvrdili da je samo u 2020. u ovoj bolnici ostvareno gotovo 600 tisuća prekovremenih radnih sati više nego što je zakonom dozvoljeno, a to se također uklapa u tvrdnje Dijane Zadravec da se ovi podaci friziraju kako bi dio liječnika neosnovano dobio veće plaće.
Inspekcijski nalazi odmah po sastavljanju proslijeđeni su nizu institucija – od raznih ministarstava, državnih agencija i HZZO-a do Državnog odvjetništva – no do današnjeg dana nije zabilježena konkretna reakcija.
Pitanja na koja odbija odgovoriti ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić
– Prije godinu i pol dana dobili ste nalaze inspekcijskog nadzora Ministarstva zdravstva i Ministarstva financija s prilično neugodnim sadržajem koji čak i upućuje na kriminalne radnje. Zašto o njima nije obaviještena javnost, kako je obećano?
– Što ste vi osobno, kao odgovorna osoba u bolnici, postupili nakon primitka ovih zapisnika? Je li točno da o njihovom postojanju uopće niste obavijestili liječnicu Dijanu Zadravec, kako su izvijestili neki mediji, premda su njeni istupi de facto doveli inspekcije u bolnicu?
– U doba kada su se odvijale brojne nepravilnosti navedene u spomenutim zapisnicima bili ste predsjednik povjerenstva za unutarnji nadzor te savjetnik prethodnog ravnatelja, dakle vrlo dobro upoznati s poslovanjem KBC-a. Osjećate li i osobnu odgovornost za nepravilnosti koje su se tada događale? Što ste učinili kako bi se to spriječilo?
– Dojam nekih liječnika jest da ste se preko povjerenstva za unutarnji nadzor zapravo na određeni način obračunavali s Dijanom Zadravec, koja je izrazila ambicije natjecati se za ravnateljicu. Je li to točno?
– Kada je pred Hrvatskom liječničkom komorom pokrenut postupak oduzimanja licence liječnici Zadravec, i vi kao ravnatelj ustrajali ste na tome premda ste u tom trenutku imali u rukama nalaze inspekcija. Jeste li zapravo željeli ušutkati zviždačicu?
– Želite li, zapravo, toj liječnici i danas dati otkaz?
– Nije li bizarno da jednoj liječnici službeno bude zabranjeno istupanje u javnosti, pogotovo nakon što se – nakon nalaza inspekcija – ona definitivno može nazvati zviždačicom? Zašto inzistirate na takvoj praksi, pa i ovog tjedna nakon zahtjeva za njenim intervjuom u Nacionalu? Krše li se time njena osnovna zakonska i ustavna prava?
– Kad govorimo o javnim istupima, prisjetit ćemo se da su to činili neki drugi liječnici u vašoj bolnici – spomenut ćemo prezimena Milas, Bolanča, Kalousek… Jesu li oni imali pisano odobrenje vodstva bolnice?
Komentari