NOVA FRANCUSKA SENZACIJA Lilleov veznjak je pred 17. rođendan odigrao maestralno u pobjedi nad Realom

Soccer Football - Champions League - Lille v Real Madrid - Decathlon Arena Stade Pierre-Mauroy, Lille, France - October 2, 2024 Real Madrid's Endrick in action with Lille's Ayyoub Bouaddi REUTERS/Benoit Tessier Photo: BENOIT TESSIER/REUTERS

BENOIT TESSIER/REUTERS

Ako ste u srijedu navečer odlučili zaobići utakmicu s Maksimira i ispratiti ogled Lillea i Real Madrida onda ste sigurno već u prvim minutama utakmice zapazili domaćeg veznog igrača s brojem 32 pod imenom Ayyoub Bouaddi. To što za ovog igrača možda niste čuli nije iznenađenje jer je baš tog dana slavio 17. rođendan, međutim način na koji je ovaj mladi odigrao nije bilo samo iznenađenje – bilo je impresivno.

Bouaddi je odigrao svih 90 minuta a način na koji je rješavao situacije u veznom redu, igrajući direktno protiv Camavinge, Tchouamenija, Bellinghama a kasnije i Modrića koji je s 39 godina skoro dva i pol puta stariji od njega, odavao je dojam vrhunskog iskusnog igrača. Mirnoća kojom je ovaj Francuz marokanskog porijekla igrao i nalazio izlaze iz teških situacija bila je nevjerojatna, pa iako nije zaradio status igrača utakmice, vratar Lucas Chevalier i desni bek Tiago Santos su ipak bili bolje ocijenjeni, nakon Lilleove 1-0 pobjede najviše se govorilo baš o ovom 17-godišnjem veznom.

Treba reći da je Bouaddi pred utakmicu protiv Reala imao i malo sreće, Lille je imao nekoliko ozljeda u veznom redu pa je trener Bruno Genesio pomalo bio i prisiljen postaviti ovog mladog igrača u prvih 11. Angel Gomes, Ngal’ayel Mukau, Andre Gomes i Nabil Bentaleb nisu bili na dispoziciji treneru pa je Bouaddi zaigrao od prve minute iako je važno naglasiti kako nije slučajno upao u zapisnik prve momčadi – odigrao je i 26 minuta u 2-0 porazu od Sportinga u prvom kolu Lige prvaka dok je u pet utakmica Ligue 1 ove sezone skupio 92 minute, zaigrao je u početnom sastavu protiv St. Etiennea i još četiri puta ulazio u zadnjim minutama utakmica.

Bouaddi je za prvu momčad Lillea debitirao prije točno godinu dana, 5. listopada 2023., zaigrao je u prvih 11 protiv KI Klaksvika u Konferencijskoj ligi, obzirom da je tog dana imao 16 godina i tri dana postao je najmlađi igrač koji je ikad zaigrao u nekoj europskoj klupskoj utakmici. Do kraja sezone Bouaddi je igrao najviše baš u tom natjecanju. Struka u Lilleu očito je odlučila da će kroz Konferencijsku ligu gurati ovog mladog igrača, pet je puta zaigrao u prvom sastavu a tek protiv Aston Ville u četvrtini finala se nije našao na terenu.

Bouaddijev talent je naravno već ranije prepoznat, pozvan je u francusku U-20 reprezentaciju kao daleko najmlađi u toj selekciji u kojoj osim njega nema nijednog igrača ispod 18 godina. Sad ga je upoznala cijela nogometna Europa, nema sumnje da će on biti sljedeći ogroman Lilleov prodajni transfer.