Britanski kralj Karlo III. predstavio je u srijedu prioritete vlade premijera Keira Starmera u kojemu se obećava vlada usmjerena na oživljavanje gospodarstva i rješavanje problema od akutne nestašice stambenog prostora do krize troškova života.
U raskošnoj ceremoniji pred lordovima i zastupnicima, kralj Karlo III. pročitao je kojim zakonima vlada daje prioritet nakon što je Starmerova Laburistička stranka lijevog centra osvojila veliku većinu na izborima ovog mjeseca.
Paket s više od 35 zakona bit će usmjeren na rast gospodarstva, reformu zakona o planiranju kako bi se olakšala gradnja domova i ubrzala izvedba velikih infrastrukturnih projekata, unaprjeđenje prometa i otvaranje radnih mjesta.
Kraljev govor, koji je napisala vlada, pokušao je dati novi ton britanskoj politici kojim se želi promicati služenje, a ne osobni interes, nešto za što laburisti tvrde da se ukorijenilo u 14 godina često kaotične vladavine Konzervativne stranke.
KONTROVERZNA IDEJA Starmer: Nisam spreman nastaviti te trikove
“Moja vlada će vladati služeći zemlji”, rekao je kralj. Nosio je grimizno bijelu halju i kraljevsku državnu krunu.
“Zakonodavni program moje vlade bit će vođen misijom i temeljen na načelima sigurnosti, pravednosti i mogućnosti za sve“, dodao je.
Starmer je 4. srpnja osvojio jednu od najsnažnijih većina u parlamentu u modernoj britanskoj povijesti, čime je postao najmoćniji nacionalni čelnik od bivšeg premijera Tonyja Blaira.
No suočava se s nizom izazova, a među njima je i poboljšanje javnih usluga.
Starmer je u uvodnom dijelu najavio da je “završilo doba politike kao performansa i osobnog interesa iznad službe”.
Imao je i upozorenje za birače koji bi se mogli nadati da će nova laburistička vlada brzo riješiti probleme koji muče Britaniju. “Ponovna izgradnja naše zemlje neće se dogoditi preko noći. Izazovi s kojima se suočavamo zahtijevaju odlučan, strpljiv rad i ozbiljna rješenja”, napisao je.
“Pokrenut ćemo rast i maknuti kočnice s Britanije i zauvijek okrenuti stranicu ekonomske neodgovornosti i sveprisutne nesposobnosti da se suočimo s budućnošću koju smo gledali pod konzervativnom vladom”.
Stanovanje, infrastruktura
Vlada je najavila zakon kojim se “ubrzava i usmjerava proces planiranja” kako bi se pomoglo u rješavanju akutne nestašice stambenog prostora i velikih odgoda koje opterećuju infrastrukturne projekte.
S prijedlogom zakona o planiranju i infrastrukturi, vlada je signalizirala da će ograničiti mogućnost lokalnog stanovništva da blokira nove projekte, rekavši da će postojati “demokratski angažman u tome kako će se, a ne hoće li se graditi kuće i infrastruktura“.
Vlada je iznijela planove za postupnu renacionalizaciju putničke željezničke mreže i postavljanje pristupačnih cijena karata kako bi se ljudi vratili vožnji vlakovima.
Ova bi odluka uglavnom poništila privatizaciju željeznica koju je 1990-ih provela tadašnja konzervativna vlada.
Govor je jasno ukazao na vladinu težnju da ponovno uspostavi odnose s Europskom unijom nakon godina gorčine zbog brexita, a kralj je rekao da će njegovi ministri “tražiti novi sigurnosni pakt za jačanje suradnje”.
RESETIRANJE ODNOSA Novi šef britanske diplomacije u Njemačkoj
To je cilj kojemu Starmer može težiti kad bude domaćin sastanka Europske političke zajednice koja okuplja više od 40 država, a nastala je 2022. godine kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu.
Nakon sastanaka na samitu NATO-a u Washingtonu prošlog tjedna, Starmer i njegov tim nadaju se da će nastaviti s tim razgovorima, iako će svi pregovori o sigurnosnom paktu najvjerojatnije doći na red kasnije ove godine.
Komentari