Nacional otkriva kako su u vrhu HEP-a pokušali zataškati da se rizničar zagrebačkog HDZ-a Vladimir Iviček neovlašteno spojio na elektromrežu i krao struju, a pokretanje prisilne naplate i sudskog postupka spriječeno je nalogom viših instanci HEP-a u Rijeci i Zagrebu
Nacional je prošlog tjedna došao u posjed internih dokumenata Hrvatske elektroprivrede (HEP) koji otkrivaju da je rizničar zagrebačkog HDZ-a Vladimir Iviček, koji je u toj stranci jedan od najbližih suradnika predsjednika Uprave HEP-a Frane Barbarića, krao struju za svoju nekretninu na otoku Cresu. To dodatno potvrđuju i svjedočenja više izvora s izravnim uvidom u poslovanje najveće strateške tvrtke u državnom vlasništvu.
Da Iviček krade struju od HEP-a ustanovljeno je redovnom terenskom kontrolom radnika Elektroprimorja iz Rijeke.
‘’Kontrolom mjernog mjesta utvrđena je NPEE (neovlaštena potrošnja električne energije, op.a.) na način da se kupac spojio na kabelski priključak izravno mimo mjernog uređaja, na način da je isti oštetio (riječ je o kabelskom priključku koji ide dalje prema drugom objektu). Potrebno izmjestiti mjerno mjesto na ogradni zid te zamijeniti oštećeni kabelski priključak koji ide prema drugom objektu jer je isti tehnički neispravan. Napisan zapisnik o utvrđenoj NPEE br. 401200301-80/DM’’ – tako glasi izvještaj u sklopu radnog naloga radnika Elektroprimorja, odnosno rezultat terenske kontrole provedene 13. rujna 2018. godine od 13.30 do 15 sati na adresi Zaglav 34 u naselju Martinšćica na Cresu.
Radi se o mjernom mjestu koje u sustavu HEP-a nosi oznaku 236925 – a u istom tom sustavu upravo uz tu oznaku kao nositelj kućanstva navodi se Vladimir Iviček, inače rizničar HDZ-a grada Zagreba, predsjednik njihova ogranka u Brezovici te – što je u ovoj priči krajnje simptomatično – dugogodišnji bliski stranački suradnik Frane Barbarića.
Barbarić, naime, paralelno s vođenjem HEP-a ima velik utjecaj i zauzima niz dužnosti u istom tom zagrebačkom HDZ-u, gdje je trenutno na funkciji potpredsjednika organizacije i predsjednika Područnog odbora Novi Zagreb – istok.
U internom sustavu HEP-a, u radnom nalogu koji razotkriva krađu struje na adresi rizničara zagrebačkog HDZ-a Vladimira Ivičeka na Cresu, službeno stoji da je on ‘’izvršen i zatvoren’’. Nacional je kontaktirao HEP i zatražio dodatni odgovor što se zbivalo u tom konkretnom slučaju.
Iz HEP-a smo tijekom ponedjeljka primili sljedeći odgovor:
‘’Za predmetno mjerno mjesto na adresi Zaglav 34, u naselju Martinšćica na otoku Cresu, redovnom kontrolom, od 13.9.2018., utvrđena je neovlaštena potrošnja električne energije od strane ovlaštenog kontrolora te se postupilo prema proceduri koja je uključivala izrađen obračun neovlaštene potrošnje za koji je izdan pripadajući račun koji je podmiren. Također, mjerno je mjesto premješteno na ogradni zid te je dostavljena dokumentacija ispravnosti glavnog voda i ispravnosti instalacije.’’
Drugim riječima, ako je vjerovati tom priopćenju, Ivičeka su ulovili u krađi, poslali mu račun da podmiri što je ukrao, on je to učinio i dalje nikome ništa. Iz HEP-a nisu potkrijepili svoje priopćenje nikakvim dokazima, niti dodatnim detaljima koliko je Iviček struje neovlašteno potrošio. Pitanje je i može li se to uopće precizno utvrditi i kako su to utvrdili.
‘Službeno priopćenje HEP-a u kojem se navodi da je Iviček podmirio naknadno ispostavljeni račun proturječi tvrdnjama izvora koji su Nacionalu omogućili uvid u interno sučelje tvrtke koje je otkrilo krađu’
Iviček je danas zastupnik u Skupštini grada Zagreba, a na parlamentarnim izborima 2020. našao se na HDZ-ovoj listi za Sedmu izbornu jedinicu, kojoj je nositelj bio ministar branitelja i potpredsjednik Vlade Tomo Medved. Štoviše, Iviček je u Skupštinu ušao kao zamjena za Franu Barbarića.
U rujnu 2022. portal Net.hr objavio je da je u životopisu članice Uprave Ine Barbare Dorić došlo do preskakanja jednog podatka: nigdje ne spominje tvrtku Tillandsia u kojoj je bila zaposlena od 2008. do 2012. Na službenoj stranici Ine piše da je u tom razdoblju bila zaposlena u američkoj konzultantskoj tvrtki A.T. Kearney – baš se koristi glagol “zaposlena”, a zapravo je bila vlasnica i zaposlenica u hrvatskoj tvrtki Tillandsia, iz koje je, po svemu sudeći, surađivala i s regionalnom podružnicom konzultantske tvrtke A.T. Kearney.
Ona je vlasništvo nad tom tvrtkom prenijela upravo na Vladimira Ivičeka, što je u to vrijeme otkrivalo njene razgranate kontakte, a indikativno je i da je bila dobro povezana s provjerenim kadrom zagrebačkog HDZ-a. Iviček je za Net.hr izjavio da Barbaru Dorić nije upoznao “po stranačkoj liniji” te da je to što se zbivalo s tvrtkom samo – slučajnost. “Dana 29. lipnja 2012. godine sam sklopio ugovor o prijenosu vlasništva, ovjerili smo ugovor kod javnog bilježnika i to je sve”, rekao je Iviček za Net.hr. Na pitanje kako je došao do saznanja da vlasnica Barbara Dorić više ne želi svoju tvrtku i da bi je ustupila, Vladimir Iviček odgovorio je da mu je “jedan prijatelj rekao da je gospođina tvrtka slobodna” i da su potom provjerili je li s tvrtkom sve u redu te su riješili formalnosti kod nadležnih tijela. Na pitanje zašto je tvrtku preuzeo, a sada je zapravo minimalno koristi, odnosno tvrtka “životari” u minusu, kaže da je na tvrtki upisana jedna nekretnina u Sisku i da se 2012. odlučio za preuzimanje tvrtke jer mu je u tom trenutku trebala, a ovaj model preuzimanja je brži nego osnivanje nove tvrtke.
Službeno priopćenje HEP-a u kojem se navodi da je Iviček podmirio naknadno ispostavljeni račun za neprijavljenu potrošnju struje proturječi tvrdnjama izvora iz HEP-a koji su Nacionalu omogućili uvid u interno sučelje tvrtke koje je otkrilo opisanu krađu.
Taj izvor navodi da je ovaj slučaj zataškan i da nisu pokrenute uobičajene procedure naplate i pokretanja sudskih postupaka zbog neovlaštenog spajanja na energetsku mrežu, čime je po svemu sudeći počinjeno i više drugih kaznenih djela. Sugovornici Nacionala tvrde da je sankcioniranje ove krađe struje spriječeno nalogom viših instanci HEP-a u Rijeci i Zagrebu, no te tvrdnje u ovom trenutku nije moguće provjeriti, ali uvidom u internu sustav HEP-a nedvojbeno je da se to doista dogodilo.
Taj izvor o tomu kaže:
‘’Radnici Elektroprimorja u slučaju s Cresa odradili su svoj dio posla, uredno izvršili radni nalog i unijeli u sustav sve relevantne podatke, no potom je došlo do zataškavanja s više instance. Linija odgovornosti je jasna: na njoj se po vertikali nalaze Vitomir Komen iz Elektroprimorja, Kristijan Jurilj iz HEP–ODS-a Rijeka i njemu nadređeni Nikola Šulentić iz HEP–ODS-a, a na koncu i Frane Barbarić kao predsjednik Uprave HEP-a nadređen svima njima. I koji je po stranačkoj liniji snažno povezan s osobom koja njegovoj tvrtki, a posredno i svim građanima Hrvatske, krade struju’’.
Za ilustraciju bliskosti Barbarića i Ivičeka dovoljan je tek letimičan pregled tekstova objavljenih o zagrebačkom HDZ-u, ali i internetska stranica ove stranačke organizacija na kojoj se njihovi portreti nalaze gotovo jedan do drugoga.
Sugovornici Nacionala tvrde da situacija nije smjela ostati neprijavljena, bez obzira na to je li dug ili nije naknadno naplaćen te upućuju na odgovornost prije svega šefa Elektroprimorja Vitomira Komena, no pretpostavljaju da je input za takvo postupanje stigao iz Zagreba, odnosno od Barbarića i njegovih bliskih suradnika.
‘’Komen rijetko kada radi na svoju ruku, pogotovo u osjetljivim predmetima koji su barem rubno povezani s politikom i političkim akterima. Upravo takvom ponašanju može zahvaliti nevjerojatno dugo održavanje na poziciji direktora Elektroprimorja, odnosno čelnog čovjeka HEP-a za Rijeku i riječku regiju’’, objašnjava jedan od Nacionalovih sugovornika. Vitomir Komen, naime, nalazi se na čelu ove tvrtke još od 2000., respektabilnih gotovo četvrt stoljeća. Imenovan je formalno iz kvote tadašnjeg HNS-a, no po smjeni vlasti vrlo brzo se približio Sanaderovu HDZ-u. Od tada pa sve do danas u javnost su isplivala brojna kontroverzna zapošljavanja – neki tvrde i uhljebljivanja – brojnih kadrova s različitih strana političkog spektra: i onih bliskih HDZ-u, ali i onih povezanih s vrlo utjecajnim riječkim SDP-om te dakako s HNS-om koji godinama ima nemjerljiv utjecaj na Hrvatsku elektroprivredu. Tako je, pretpostavlja se, na funkciji uspio preživjeti sve hrvatske vlade od 2000. do danas. Prije sedam godina objavljeno je da su njegovu tvrtku i njega osobno posjetili istražitelji PNUSKOK-a koji su se zainteresirali za nezakonita zapošljavanja, uhljebljivanje, neprovođenje zakonom propisanih javnih natječaja, navodno namještanje poslova i niz drugih kršenja zakona, no nakon toga ništa se konkretno i vidljivo nije dogodilo.
‘Kontrolom mjernog mjesta utvrđena je NPEE (neovlaštena potrošnja električne energije, op.a.) na način da se kupac spojio na kabelski priključak izravno mimo mjernog uređaja, na način da je isti oštetio’
Vitomir Komen, međutim, našao se na meti javnosti kada je otkriveno da je 2015. upravo po njegovu nalogu, na Veliki petak, isključena struja dragovoljcu i invalidu Domovinskog rata Safetu Čandiću. Radilo se o jednom krajnje neobičnom slučaju: ovaj slabo pokretni invalid godinama se nalazio na meti kamatara, no svoje račune za struju uredno je podmirivao. Međutim, njegov stan vrlo čudnim spletom okolnosti prepisan je na jednu tvrtku, a onda je – po Komenovom nalogu i navodno mimo uobičajene procedure – dva dana prije Uskrsa taj isti stan isključen s električne mreže premda na tom mjernom mjestu nije zabilježeno nikakvo potraživanje, odnosno saldo je iznosio 0,00 kuna. Tvrdilo se da je isključenje ovog invalida bilo jedino koje su radnici Elektroprimorja proveli tog dana. ‘’U slučaju Safeta Čandića riječ je o Elektroprimorju na čijem se čelu već dugih 15 godina nalazi, po svemu sudeći nezamjenjivi, Vitomir Komen. On je osobno, na Veliki petak, u maniri pravog gazde izdao izvanredni nalog da se nesretnom branitelju Safetu Čandiću iskopča struja. Toga dana je iskopčan samo on! To iskopčavanje nije išlo redovitim putem, već je ekskluzivno za taj prljavi posao po nalogu direktora Komena na čuđenje normalnih zaposlenika HEP-a, upregnuo dežurnu službu HEP-a, što inače nije uobičajena praksa Elektroprimorja’’, objavio je te 2015. tjednik Dnevno. Nesretnom Čandiću, treba reći, struja je ponovno uključena tek deset dana kasnije.
‘’Kako je 2015. struju u krajnje sumnjivim okolnostima isključivao braniteljima i sirotinji, tako je samo tri godine kasnije tolerirao – a moguće i prikrivao – krađu struje visokopozicioniranih HDZ-ovaca i bliskih suradnika sebi nadređenog Frane Barbarića. To dovoljno govori o njegovu profilu i načinu rada’’, kaže jedan od sugovornika iz HEP-a.
Nacional je kontaktirao i Ivičeka. On se usprkos pismenoj zamolbi nije odazvao pozivu na razgovor za Nacional.
Komentari