Kongoanski ginekolog Denis Mukwege i jezidska aktivistica za ljudska prava Nadia Murad dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir za svoju borbu protiv korištenja seksualnog nasilja kao oružja u ratu, objavio je u petak Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade.
“Oboje dobitnika dali su ključan doprinos u skretanju pažnje na takve ratne zločine i borbi protiv njih”, objavio je Norveški odbor.
Mukwege (63) vodi bolnicu za žrtve silovanja u DR Kongu, u gradu Bukavuu na istoku zemlje. Otvorena 1999. godine, klinika svake godine liječi tisuće žena i muškraca, žrtava seksualnog nasilja u zonama sukoba.
Murad (25) aktivistica je jezidske manjine u Iraku i borkinja za izbjeglička i ženska prava. Bila je seksualna robinja boraca tzv. Islamske države u Mosulu 2014.
“Mukwege je posvetio život obrani žrtava seksualnog nasilja. Nadia Murad je svjedokinja koja govori o zlostavljanju što ih počinili nad njom i drugima. Oboje su na svoj način pomogli da seksualno nasilje u ratu bude vidljivije, tako da počinitelji mogu odgovarati za svoja nedjela”, kaže se u obrazloženju.
Murad je kao jedna od 3.000 jezidskih žrtava silovanja IS-a iskazala “posebno junaštvo u prisjećanju na vlastitu patnju”, dok je Mukwege “najistaknutiji simbol, nacionalno i međunarodno, borbe da se prestane sa seksualnim nasiljem u oružanim sukobima”, dodaje se.
“Denis Mukwege i Nadia Murad riskirali su vlastite živote u borbi protiv ratnih zločina i traženju pravde za žrtve”, kazala je predsjednica Norveškog odbora Berit Reiss-Andersen.
“Svijet može postati mirnije mjesto jedino ako se u vrijeme rata prepoznaju i čuvaju temeljna prava žena”, dodala je.
Oboje ovogodišnjih dobitnika Nobela već su dobili brojne nagrada za ljudska prava, među ostalima i nagradu Saharov Europskog parlamenta.
Analitičari su u najavama Nobelove nagrade za mir, u kojima najčešće griješe, ovaj put ispravno ocijenili da bi 2018. mogla biti nagrađena borba protiv seksualnog nasilja, pa su se i Mukwege i Murad često spominjali kao mogući dobitnici.
Prošle je godine Nobelovu nagradu za mir dobila Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja (ICAN).
Komentari