Njemački mediji i dalje se bave masovnim prosvjedima u Srbiji i među ostalim tematiziraju nasilje nad prosvjednicima i odgovornost za napade.
Njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u svom izdanju od četvrtka podsjeća da studenti već dva mjeseca u Beogradu i drugim gradovima svakog dana u 11:52 sati blokiraju promet na 15 minuta kako bi podsjetili na 15 žrtava rušenja nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu.
Autor teksta ističe da je taj događaj za studente “simbol korumpiranog sustava s predsjednikom Aleksandrom Vučićem”.
“Gotovo svi fakulteti u zemlji su blokirani. Nastava se ne održava, a ispiti su obustavljeni”, nastavlja.
“Nakon masovnih prosvjeda krajem prosinca, činilo se da je njihov intenzitet oslabio tijekom pravoslavnog Božića 7. siječnja. Međutim, sada se prosvjedi nastavljaju. Počeli su im se pridruživati i srednjoškolci, nastavnici, sveučilišni profesori, odvjetnici i građani”, piše FAZ.
Podsjeća da je 16. siječnja jedan vozač u Beogradu probio blokadu na ulici, udario jednu studenticu i teško je ozlijedio.
“To nije prvi slučaj nasilja ili zastrašivanja prosvjednika. Istog dana studenti su organizirali okupljanje ispred Republičkog javnog tužiteljstva, brzo i masovno“, piše FAZ.
Njemački list nadalje prenosi da studenti zahtijevaju rasvjetljavanje okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu.
“Iza toga stoji želja da se uspostavi vladavina prava, demokracija, funkcionalne institucije, okonča korupcija – i želja da Srbija bude zemlja u kojoj stečena diploma ima vrijednost, objasnio je nedavno jedan student u oporbenoj TV-emisiji. Politička elita djeluje zbunjeno, jer pokret bez vođa i ideologija ne uklapa se u njihov okvir tumačenja“, piše FAZ.
FAZ izvještava i da vlasti u Srbiji studente nazivaju “stranim plaćenicima” i ističe: “Nedavno su mediji bliski režimu objavili hrvatske osobne iskaznice dvoje studenata – djece srpskih izbjeglica iz današnje Hrvatske”.
Spiegel: ‘Incident je postao udarna vijest’
O prosvjedima u Srbiji piše i njemački tjednik Der Spiegel.
“Onaj tko ovih dana sluša Aleksandra Vučića, mogao bi se ozbiljno zabrinuti za predsjednika Srbije. ‘Ima mnogo dobrih razloga da me ubiju’, šapuće autokrat iz Beograda u svom uobičajenom zavjereničkom tonu tijekom intervjua za Happy TV”, piše Spiegel.
Novinar izvještava da od tragedije u Novom Sadu prosvjeduju uglavnom srednjoškolci i studenti, ali i nastavnici, profesori, sindikalci i umirovljenici. I da su prosvjednici izloženi napadima.
I Der Spiegel podsjeća incident kada je jedan muškarac automobilom udario jednu studenticu i naglašava: “Incident je postao udarna vijest i izazvao šok diljem svijeta”.
VULGARNA PROTUKAMPANJA Vučićev SNS oblijepio Beograd plakatima sa srednjim prstom
“Međutim, u slučaju studentice, kao i u drugim sličnim slučajevima – poput onih ispred Fakulteta dramskih umjetnosti ili Pravnog fakulteta u Beogradu – nije uvijek jasno jesu li, i u kojoj mjeri, brutalni napadi na mlade prosvjednike povezani s izravnim pristašama Vučićeva režima. Kako su u više navrata u to navodno bili umiješani članovi SNS-a ili policajci u civilu, sve više ljudi smatra da su u pitanju koordinirane akcije“, piše Der Spiegel.
I objašnjava kako “predsjednik Srbije preko posrednika tradicionalno održava dobre kontakte s ozloglašenim beogradskim huliganskim krugovima – to je, među ostalima, otkrio i New York Times prije dvije godine. Tada je Vučić optužio američki dnevni list da je objavio ‘besmisleni tekst’ pun laži i uvjeravao da će neustrašivo nastaviti boriti se za svoju zemlju”, piše Spiegel.
“Ovog se dana u Srbiji ponovno pokazuje koliko je ozbiljno shvaćena ta priča o borbi”, zaključuje magazin Der Spiegel, piše Deutsche Welle.
DRUGO POLUGODIŠTE Prosvjetari podržali studente u Srbiji, mnoge škole obustavile rad
Komentari