NJEMAČKI ADAC UPOZORAVA ‘U ovim europskim zemljama nemojte piti vodu iz slavine’

Autor:

Voda iz slavine

Pixabay

Ljeti treba paziti da pijete dovoljno vode, čak i tijekom zasluženog odmora.

No, to može donijeti i potencijalne rizike u nekim zemljama, upozorava njemački autoklub ADAC.

Rizik od kontaminacije

Naime, na odmoru treba biti oprezan kada je riječ o konzumaciji vode. Čak i u pojedinim europskim zemljama, piše fenix-magazin.de.

Voda iz slavine često je alternativa flaširanoj pitkoj vodi, kako u smislu cijene, tako i zbog održivosti.

U mnogim europskim zemljama sigurno je piti vodu iz slavine. Međutim, možda ćete se morati prilagoditi različitim ukusima. Naime, osobito u južnoj ili jugoistočnoj Europi, voda iz slavine često može imati blago pljesniv ili kloriran okus, iako to ne predstavlja nikakav zdravstveni rizik.

Međutim, ADAC preporučuje da se ne pije voda iz slavine u pojedinim europskim zemljama. Riječ je o Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Kosovu, Moldaviji, Rumunjskoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, kao i u Litvi i Latviji te u Turskoj. Konzumacija vode iz slavine u tim zemljama nosi rizik od kontaminacije, ocjenjuje ADAC.

Preporučuju prokuhavanje vode

U tim zemljama vodu smijete piti samo iz industrijski zatvorenih boca i nakon što provjerite jesu li sigurnosni prstenovi netaknuti. Ako nema načina da ih kupite, preporučljivo je prokuhati vodu.

Da biste to učinili, trebali biste vodu zagrijavati na 100 stupnjeva Celzijevih najmanje tri minute. Na taj način mogu se uništiti klice i drugi patogeni, preporučuje ADAC.

SABOTAŽA U VOJARNI? Velika istraga u Njemačkoj, sumnja se da je voda kontaminirana

No, ako ljetujete na višim nadmorskim visinama, vrijeme kuhanja bit će dulje. Primjerice, na 1000 metara nadmorske visine morali biste vodu iz slavine kuhati tri do pet minuta kako biste postigli isti učinak, zaključuje se u tekstu portala fenix-magazin.de.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.