Djeca iz Hrvatske čiji jedan ili oba roditelja žive i rade u Njemačkoj, Austriji ili nekoj drugoj EU članici godišnje primaju milijune eura dječjeg doplatka iz tih država.
Ako prođe plan njemačke i austrijske vlade o indeksaciji visine dječjeg doplatka s troškovima života države u kojoj dijete živi, iznosi koji se slijevaju na račune njihovih roditelja će se u najboljem slučaju prepoloviti, piše Večernji list.
U Njemačkoj se ponovno aktualiziralo smanjenje dječjeg doplatka za djecu koja žive u inozemstvu nakon što su lokalni čelnici upozorili na porast broja djece iz te kategorije u ovoj godini, posebice iz zemalja istočne Europe, što predstavlja teret za budžet, ali i otvara pitanje zloporabe, odnosno kontroverzne prakse “turizma za socijalne benefite”, kad se građani iz siromašnije EU države sele u bogatiju kako bi profitirali od socijalnih davanja.
Šefica SPD-a Andrea Nahles najavila je sastanak s gradonačelnicima najpogođenijih gradova, a njihove riječi potvrdili su u njemačkom ministarstvu financija objavom da su u lipnju pomogli rekordnom broju mališana u inozemstvu, njih 268.336.
U brojkama, najviše djece s njemačkim dječjim doplatkom živi u Poljskoj, a slijede Hrvatska i Rumunjska (u svakoj po 17 tisuća). Za prvo i drugo dijete isplaćuje se po 194 eura, za treće dijete 200, a za četvrto i svako iznad toga po 225 eura mjesečno, što je, smatraju, previše za djecu u inozemstvu.
Tako bi, primjerice, djeca u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj, Poljskoj i Mađarskoj primala polovinu, a djeca u Grčkoj, Češkoj ili na Cipru 75 posto njemačkog doplatka.
Komentari