Pojačana kontrola izvoza opreme za proizvodnju čipova mogla bi izazvati dugoročne promjene u globalnoj trgovini i naškoditi našem poslovanju, upozorio je nizozemski proizvođač ASML.
U raspravi o rizicima u godišnjem izvješću, vodeći dobavljač opreme za proizvođače poluvodiča istaknuo je kako su na njegovo poslovanje već utjecala prošlogodišnja ograničenja američke vlade koja su trebala zakočiti kinesku industriju čipova.
Washington je od Nizozemske i Japana zatražio da slijede njegov primjer i ASML-u je od 2019. zabranjen izvoz najnaprednijih strojeva u Kinu.
“Takav razvoj događaja, uključujući težnju tehnološkom suverenitetu, mogao bi izazvati i dugoročne promjene u globalnoj trgovini, u konkurenciji i lancima nabave tehnologije, što bi moglo nepovoljno utjecati na naše poslovanje i izglede za rast”, upozoravaju iz ASML-a.
U predgovoru izvješća, izvršni direktor ASML-a Peter Wennink kaže da im je poznato da je SAD krajem siječnja sa saveznicima sklopio sporazum, ali javnost ne zna detalje i bit će potrebni mjeseci da se sastave i uvedu nova ograničenja.
“Poznato nam je da su poduzeti koraci koji će obuhvatiti napredne alate za litografiju i druge vrste opreme, no smatramo da te mjere neće u većoj mjeri utjecati na naša očekivanja za 2023.”, rekao je Wennink.
Kina je treće najveće ASML-ovo tržište, nakon Tajvana i Južne Koreje, s 15 posto udjela u prihodu.
U siječnju kompanija je izvijestila da u ovoj godini očekuje 25 posto veći prihod. U Kini trebao bi dosegnuti oko 2,2 milijarde eura, što bi odgovaralo 14 posto prihoda u 2021. godini.
Komentari