NISU SLUŠALI Nakon Ribnikara, zagrebačka psihologinja upozorila da se isto može dogoditi u Hrvatskoj

Autor:

Marina Ajduković

Boris Scitar/PIXSELL

Iako je masakr u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu Hrvatsku šokirao, stručnjaci su još nakon slične tragedije u beogradskoj osnovnoj školi Vladislava Ribnikara u svibnju prošle godine upozoravali da bi se nešto slično moglo dogoditi i kod nas ako se ne poradi na prevenciji nasilja, posebno među mladima.

Među njima je bila i psihologinja i sociologinja Marina Ajduković, profesorica na Studijskom centru socijalnog rada na zagrebačkom Pravnom fakultetu.

‘Ukinuli smo školski program koji je davao rezultate’

Ovo što se u srijedu dogodilo u Beogradu, lako se moglo dogoditi i u Zagrebu, Rijeci, Splitu ili Osijeku. Mi smo nekad imali sjajan program ‘Stop nasilju u školama‘, koji je rađen u suradnji s UNICEF-om i koji je od škola trebao stvoriti mjesto nulte tolerancije na nasilje. No, tog programa više nema, UNICEF ga više nije mogao financirati, a Ministarstvo obrazovanja nije ga preuzelo. Zato su i situacije vršnjačkog nasilja u školama sve češće“, kazala je Ajduković u svibnju prošle godine u intervjuu za hrvatski Euractiv,  nakon masakra u beogradskoj školi.

POTRESNA SVJEDOČANSTVA ‘Bio je sav krvav, mislili smo da se to događa samo u Americi’

Upozorila je da su djeca sve više prepuštena sama sebi, te je ocijenila da su se društva u regiji, kako hrvatsko, tako i druga, “amerikanizirala“.

‘Djeca gube osjećaj za stvarnost zbog društvenih mreža i realityja’

“Osim toga, sve više živimo u virtualnom svijetu, sve više je igrica u kojima je važno ‘upucati’ nekoga. Rezultat je da djeca imaju problem shvaćanja konačnih posljedica toga u stvarnosti. Nemaju ni osjećaj koliko, kad nekoga izvrijeđaju, to može boljeti žrtvu. Čak i mnogi odrasli imaju taj problem. Dobro su poznata istraživanja koja pokazuju da izloženost agresivnim igrama i oružju povećavaju nasilje u društvu“, poručila je Ajduković.

Ukazala je i na opasnost od dostupnosti oružja, kao i na negativne strane društvenih mreža u oblikovanju osobnosti mladih.

VIDEO/FOTO POKOLJ U ZAGREBU Jedno dijete je preminulo, teško ozlijeđena učiteljica, četvero djece i napadač izvan životne opasnosti. Krvav je trčao…

“Tu je i pitanje odgovornog korištenja društvenih mreža jer i na njima ima puno govora mržnje, vrijeđanja i teškog psihičkog nasilja i zlostavljanja, a to ostavlja dugoročne posljedice na one koji su zlostavljani. Rješenje nije ukidanje društvenih mreža, već podučavanje djece, a i odraslih, razlici između virtualne stvarnosti i stvarnosti te odgovornom korištenju društvenih mreža. Kada je riječ o reality showovima, njih ne pratim i ne znam o tome dovoljno. No, i to je oblik estradizacije stvarnosti i djeca koja to gledaju gube osjećaj za realnost. Ipak, odgovornost za to na prvom je mjestu na roditeljima koji bi djeci trebali ograničavati konzumiranje takvih sadržaja. Djeca koja su puno pred ekranom imaju jako puno problema s anksioznošću i koncentracijom, to se zna, ali ne poduzima se dovoljno“, zaključila je Ajduković u intervjuu za Euractiv.

FOTOGALERIJA Nacionalov fotoreporter na mjestu događaja u Prečkom snimio je potresne prizore

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Boba Lazarevic

prije 1 mjesec

Slažem se s gospođom, naročito u vez s amerikanizacijom. Posve nas je pojela ta bolesna kultura.