MOL Grupa predstavila je organizacijsku jedinicu Niskougljične i nove energije unutar djelatnosti Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, sa sjedištem jedinice u Zagrebu, priopćili su u srijedu iz mađarske plinske i naftne kompanije.
Ta organizacijska jedinica, s posebnim fokusom na smanjenje ugljičnog otiska te inovativne inicijative za obnovljivu energiju, bavi se izazovima povezanima s održivošću i pokreće nove poslovne tokove.
Kako se ističe u priopćenju, ona će predvoditi brojne inicijative usmjerene na diversifikaciju energetskog portfelja MOL Grupe, ciljeve za smanjenje emisija CO2 i metana te smanjenje utjecaja na okoliš.
Među ključnim projektima pod okriljem organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija je i proizvodnja geotermalne energije. Kako se navodi, proteklih mjeseci MOL-u su dodijeljene dvije licence za geotermalna istraživanja u Mađarskoj i dvije Ini u Hrvatskoj.
Nadalje, najavljuje se i pilot-projekt proizvodnje litija, odnosno istraživanje održive metode izvlačenja litija u Pusztaföldváru u Mađarskoj.
ŠTERN: ‘Hrvatska treba stvoriti novu INU, potpuno novo poduzeće’
MOL će testirati ekološki prihvatljivo rješenje i koristiti podzemnu vodu koja se već vadi za proizvodnju nafte. Nakon izvlačenja litija, voda će se ponovno ubrizgavati kružnim putem.
Jedan od projekata je i hvatanje i skladištenje ugljika (CCS). Skladištenjem ugljičnog dioksida pod zemljom, MOL nastoji značajno smanjiti svoj ekološki otisak, a Grupa pokreće studije izvodljivosti za nekoliko lokacija diljem Mađarske i Hrvatske.
Na kraju, kao jedan od projekata u okviru Niskougljičnih i novih energija navodi se i smanjenje emisije metana. Pomoću naprednih sustava nadzora i kontrole, tvrtka nastoji poboljšati operativnu učinkovitost uz smanjenje utjecaja na okoliš, stoji u priopćenju.
Komentirajući pokretanje organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija, izvršni potpredsjednik Istraživanja i proizvodnje nafte i plina MOL Grupe Zsombor Marton izjavio je da Grupa prepoznaje potrebu za održivim energetskim rješenjima kako bi odgovorila na izazove našeg vremena.
“U novim i netradicionalnim poslovnim linijama gradit ćemo na našem stoljetnom znanju i stručnom znanju o podzemlju kako bismo doprinijeli naporima MOL Grupe za dekarbonizacijom, utvrđenim u nedavno ažuriranoj strategiji kompanije Shape Tomorrow“, kaže.
“Uspostava organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija naglašava našu predanost ekološkoj odgovornosti”, zaključio je Marton.
IZDAJNIČKI MENTALITET MOL opet ponizio hrvatske članove Uprave Ine – arbitražu pokrenuo bez najave
Komentari