NISKOUGLJIČNE I NOVE ENERGIJE MOL Grupa u Zagrebu osnovala novu inovativnu organizacijsku jedinicu

Autor:

Hungarian Prime Minister Viktor Orban gives a speech to inaugurate Hungarian oil company Mol Group's new polyol complex near Tiszaujvaros, a town about 160 km from the Hungarian capital Budapest, on May 14, 2024. The petrochemical plant is set to produce around 200,000 tons of polyols per year. The Hungarian government subsidised the 1.3 billion development through tax allowance and investment grants.,Image: 872826383, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia

Attila KISBENEDEK/AFP/Profimedia

MOL Grupa predstavila je organizacijsku jedinicu Niskougljične i nove energije unutar djelatnosti Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, sa sjedištem jedinice u Zagrebu, priopćili su u srijedu iz mađarske plinske i naftne kompanije.

Ta organizacijska jedinica, s posebnim fokusom na smanjenje ugljičnog otiska te inovativne inicijative za obnovljivu energiju, bavi se izazovima povezanima s održivošću i pokreće nove poslovne tokove.

Kako se ističe u priopćenju, ona će predvoditi brojne inicijative usmjerene na diversifikaciju energetskog portfelja MOL Grupe, ciljeve za smanjenje emisija CO2 i metana te smanjenje utjecaja na okoliš.

Među ključnim projektima pod okriljem organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija je i proizvodnja geotermalne energije. Kako se navodi, proteklih mjeseci MOL-u su dodijeljene dvije licence za geotermalna istraživanja u Mađarskoj i dvije Ini u Hrvatskoj.

Nadalje, najavljuje se i pilot-projekt proizvodnje litija, odnosno istraživanje održive metode izvlačenja litija u Pusztaföldváru u Mađarskoj.

ŠTERN: ‘Hrvatska treba stvoriti novu INU, potpuno novo poduzeće’

MOL će testirati ekološki prihvatljivo rješenje i koristiti podzemnu vodu koja se već vadi za proizvodnju nafte. Nakon izvlačenja litija, voda će se ponovno ubrizgavati kružnim putem.

Jedan od projekata je i hvatanje i skladištenje ugljika (CCS). Skladištenjem ugljičnog dioksida pod zemljom, MOL nastoji značajno smanjiti svoj ekološki otisak, a Grupa pokreće studije izvodljivosti za nekoliko lokacija diljem Mađarske i Hrvatske.

Na kraju, kao jedan od projekata u okviru Niskougljičnih i novih energija navodi se i smanjenje emisije metana. Pomoću naprednih sustava nadzora i kontrole, tvrtka nastoji poboljšati operativnu učinkovitost uz smanjenje utjecaja na okoliš, stoji u priopćenju.

Komentirajući pokretanje organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija, izvršni potpredsjednik Istraživanja i proizvodnje nafte i plina MOL Grupe Zsombor Marton izjavio je da Grupa prepoznaje potrebu za održivim energetskim rješenjima kako bi odgovorila na izazove našeg vremena.

“U novim i netradicionalnim poslovnim linijama gradit ćemo na našem stoljetnom znanju i stručnom znanju o podzemlju kako bismo doprinijeli naporima MOL Grupe za dekarbonizacijom, utvrđenim u nedavno ažuriranoj strategiji kompanije Shape Tomorrow“, kaže.

“Uspostava organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija naglašava našu predanost ekološkoj odgovornosti”, zaključio je Marton.

IZDAJNIČKI MENTALITET MOL opet ponizio hrvatske članove Uprave Ine – arbitražu pokrenuo bez najave

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.