Nositeljica izborne liste ‘generacije Z’ na nedavnim izborima za Europski parlament Nina Skočak govori o potencijalnom nastavku svoje političke karijere te najavljuje koga će mladi podržati na predstojećim predsjedničkim izborima
‘Razmišljam o doktoratu kroz godinu, dvije. Jako me zanima svemirska politika, ‘spaces politics’. To je postala i nova grana politologije. Kako ćemo raspodijeliti svemir, kakve ćemo zakone donositi. Ovo nije šala“, bio je jedan od neobičnih odgovora 26-godišnjakinje Nine Skočak, mlade i ambiciozne nedavne pretendentice na zastupnički mandat u Europskom parlamentu.
Na nedavnim europskim izborima vodila je listu „generacije Z“, izbornu listu mladih ljudi, svih od reda mlađih od 30 godina. Napali su na tim izborima šesti mandat HDZ-a, ali na kraju u tom naumu nisu uspjeli. Nisu uspjeli prijeći izborni prag i dobiti pet posto glasova birača u Hrvatskoj kao jedinstvenoj izbornoj jedinici. Ostali su na četiri posto. Nina Skočak diplomirala je na dva studija na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti, novinarstvu i politologiji, a u Bruxellesu se našla na magisteriju. Najprije je željela upisati glumu na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, ali, kako je rekla, tamo „nije upala“. Za to ju je pripremao i poznati glumac Marinko Leš.
Tako je umjesto glume upisala Fakultet političkih znanosti, a kao odlična studentica dobila je i tri nagrade dekana. Govoreći o studiju novinarstva, podsjetila se i riječi koje im je rekla profesorica Gordana Vilović. Gordana Vilović je studentima tada rekla: „Novinarstvo je zanimanje koje se lijepi za prste. Navučete se“. „Tako sam umjesto glume upisala i politologiju. Tako sam gurala od 2016. godine“, rekla je. Magistrirala je u Bruxellesu na politologiji i dobila, kako je u svom CV-u precizno zabilježila, Master of Science in Political Science (Field: European and International Governance) Vrije University Brussels (VUB), flamanskom slobodnom sveučilištu u programu na engleskom jeziku. Danas je zaposlena u Europskoj komisiji kao briselski administrativac.
Komentari