Nikola Zdunić, predsjednik Vijeća Gradske četvrti Peščenica – Žitnjak, najavljuje realizaciju brojnih projekata za bolji život svojih sugrađana
Izuzetno nam je drago da smo ove godine kroz Plan komunalnih aktivnosti za 2023. godinu uspjeli osigurati sredstva za završetak ove velike komunalne aktivnosti. Gradi se polivalentno igralište za mali nogomet, rukomet i košarku, vježbalište za odrasle, postavljaju se stolovi za stolni tenis, set klupa sa stolom te dječje igralište u naselju Struge, u Mjesnom odboru Žitnjak. Posadit će se 11 novih stabala te nisko raslinje. Taj dio Gradske četvrti zbog posljedica specifičnog urbanizma i razvoja tijekom godina nema mnogo javnih prostora koji su otvoreni za javno korištenje, a nema ni mnogo gradskog zemljišta koje bi se moglo koristiti za tu namjenu. Ovim projektom stanovnicima Struga i Žitnjaka, ali i obližnjeg Resnika, osigurat ćemo novi javni prostor za igru, sport i rekreaciju, a reakcija stanovnika su očekivano pozitivne jer već dugo traže takav tip sadržaja u svom naselju. Završetak radova očekujemo do kraja godine ili prije”, rekao je Nikola Zdunić, predsjednik Vijeća Gradske četvrti Peščenica – Žitnjak za Zagreb News.
Inače, proračun za Plan komunalnih aktivnosti za GČ Peščenica Žitnjak za 2023. godinu iznosi 1.822.700 eura. Zdunić je zadovoljan s uvećanjem sredstava koja se dogodila ljetnim rebalansom gradskog proračuna gdje je njegova Gradska četvrt dobila dodatnih oko 340 tisuća eura.
“Time smo u Plan uvrstili brojne nove aktivnosti kao što su rušenje starog vodocrpilišta u Ivanja Reki, postava nadstrešnica kod ambulante i Mjesnog odbora u Kozari Boku, zamjena stare stolarije u Mjesnom odboru ‘Janko Matko’ na Folki”, ispričao je Zdunić.
Istaknuo je i kako mu je posebno drago što su preko nadležnog Gradskog ureda pokrenuli projektiranje uređenja odvojka u Njegoševoj ulici, ispred Mjesnog odbora Peščenica i budućeg ulaza u Osnovnu školu za slijepe i slabovidne učenike. “U odvojku želimo proširiti nogostup, ugraditi trake za slijepe i slabovidne te stvoriti ispred MO-a Peščenica prostor za druženje i susrete”, kazao je Zdunić.
U sklopu Plana komunalnih aktivnosti planirane su i brojne druge aktivnosti u 2023., a istaknuo je rekonstrukciju dječjeg igrališta u „Šumici“ na Borongaju, gradnju multifunkcionalnog parka na Volovčici s vježbalištem i za starije i odrasle. “Taj park imat će i drvene sanduke koje u suradnji s obližnjom školom i vrtićem želimo pretvoriti u urbani, edukativni vrt. Planiramo i potpunu rekonstrukciju dječjeg igrališta u Ivanja Reki te uređenje nogostupa sa žardinjerama u Ivanićgradskoj ulici, kod OŠ Fran Krsto Frankopan. Na Ferenščici smo uspjeli urediti status Kopčevečke ulice i očekujemo ove godine njenu potpunu rekonstrukciju. U sklopu ovogodišnjeg Plana već je izgrađeno novo vježbalište za odrasle u Ulici Vukomerec te je potpuno rekonstruirano dječje igralište u Mjesnom odboru ‘Janko Matko’ na Folki”, ispričao je Zdunić.
Kod projekata rekonstrukcije i gradnje planirana je i sadnja novih stabala, a održana su tri terenska sastanka gdje su građani upoznati s projektima koji se planiraju graditi u ovoj godini. “Tako smo u dva navrata predstavili planirani projekt multifunkcionalnog parka na Volovčici te, sada već izgrađeno vježbalište za odrasle u Ulici Vukomerec. Želimo povećati informiranost i uključenost stanovnika o projektima koje planira Gradska četvrt”, rekao je Zdunić.
U njegovoj četvrti najavljena je gradnja nekoliko novih tramvajskih dionica. Najskorija je ona kroz Heinzelovu kojom bi se povezale Branimirova i Vukovarska ulica. “Drago nam je da se jedna od prvih tramvajskih pruga nakon dugog niza godina gradi upravo na našem kvartu. Tom tramvajskom poveznicom potaknut će se stanovnike naših naselja da još više koriste javni prijevoz, a posebno će od toga profitirati Kozari Bok, Kozari Putevi, Savica Šanci i Petruševec koji će preko Radničke dobiti novu direktnu tramvajsku vezu s centrom grada. Zanimljiv nam je i projekt koji Grad dogovora sa Sveučilištem u Zagrebu, na kampusu Borongaj. Tim projektom Grad je najavio projektiranje tramvajske pruge u produžetku Vukovarske do kampusa te bi tramvaj prolazio kroz kampus i ispod željezničke pruge na Branimirovoj do Dubrave. Ta tramvajska poveznica olakšala bi putovanje javnim prijevozom tisućama stanovnika”, istaknuo je Zdunić.
Međutim, njegova četvrt još uvijek ima i problem s komunalnim priključcima. Tako dio jugoistoka Peščenice, odnosno dio Žitnjaka još uvijek nije plinificiran, a odvodnja i vodna infrastruktura koja je neadekvatna na jugoistoku kvarta bi se trebala rekonstruirati velikim projektom gradnje u unaprjeđenja vodne infrastrukture koju će provoditi Grad i za koje je aplicirao na EU fondove. “Podružnica Zagrebačkog holdinga Vodoopskrba i odvodnja ima brojne planove za gradsku četvrt i oni su navedeni na web stranicama ViO-a. Gradska četvrt na raspolaganju je stanovnicima kod posredovanja u komunikaciji prema Gradu i podružnicama Zagrebačkog holdinga kako bi se uvela ili unaprijedila infrastruktura koju smatramo osnovnom za kvalitetan život u gradu”, rekao je Zdunić.
Jedna od znamenitosti ove gradske četvrti su jezera na Savici. Na upit postoji li plan da se jezera na Savici malo više učine prijemčivijima, Zdunić je odgovorio: “Odmah nakon konstituiranja Vijeća GČ 2021. godine otvorili smo dijalog s Javnom ustanovom Maksimir koja je tada organizirala radionice o jezerima Savica. Od stručnjaka koji s bave florom i faunom na području jezera naglašeno da je područje rezervat, da je zaštićeno te da ne može u potpunost funkcionirati kao uređeni gradski park. Smatramo da je posebnost jezera Savica upravo u toj divljoj prirodi koja se na neobičan način stopila s industrijskom infrastrukturom u blizini, a na gradskim ustanovama je da se za jezera brinu i čuvaju ih od novih zagađenja kako bi životinje, a posebno ptice imale svoje utočište u gradu”.
Značajan dio stanovnika ove četvrti bavi se poljoprivredom, a najveću štetu su pretrpjeli poljoprivredni proizvođači koji se bave uzgojem povrća u plastenicima. “U tijeku je donošenje Pravilnika o potporama male vrijednosti Grada Zagreba za primarnu poljoprivrednu proizvodnju za 2023. Potpora male vrijednosti dodjeljivat će se za primarnu poljoprivrednu proizvodnju u sektoru voćarstva, vinogradarstva, povrćarstva, cvjećarstva i pčelarstva, a najviši iznos potpore po jednom korisniku godišnje iznosi 20.000 eura. Raspisivanje Natječaja za dodjelu potpora male vrijednosti Grada Zagreba za primarnu poljoprivrednu proizvodnju za 2023. očekuje se u listopadu 2023. te pozivamo poljoprivrednike s Peščenice i Žitnjak da prate informacije”, zaključio je Zdunić.
Komentari