Nikola Požgaj, vlasnik uspješne tvornice namještaja Požgaj grupa, otkriva kako je nastao drvoprerađivački kartel Hrvatskih šuma, Hrvatske gospodarske komore i hdz-u bliskih poduzetnika koji državu godišnje ošteti za milijardu kuna
Nacional je proteklog tjedna dobio opsežnu dokumentaciju koja otkriva da već najmanje pet godina postoji kartel Hrvatskih šuma, Hrvatske gospodarske komore i drvoprerađivačkih tvrtki bliskih HDZ-u koje enormno zarađuju, uništavaju konkurenciju i oštećuju državni proračun za stotine milijuna eura. O svemu su podrobno obaviještene sve nadležne institucije, uključujući i premijera Andreja Plenkovića osobno, ali nijedna od njih nije poduzela ništa konkretno kako bi istražila i sankcionirala odgovorne. Prema toj dokumentaciji, temeljito i stručno argumentiranoj, koja obuhvaća dvjestotinjak stranica materijala, drvoprerađivački kartel onemogućio je ravnopravnu tržišnu utakmicu i ugrozio opstanak dijela uspješnih proizvođača finalnih proizvoda, a Hrvatske šume i državni proračun godišnje oštećuje za više od 140 milijuna eura, nekadašnjih milijardu kuna. Povrh toga, spomenuta dokumentacija, koja obuhvaća analize, upozorenja upravama nadležnih državnih tvrtki i ministrima, ali i kaznene prijave, svjedoči o oglušivanju svih nadležnih tijela na ozbiljna upozorenja, pa i kaznene prijave, relevantnog i obaviještenog izvora koji tvrdi da je izravno zainteresiran za poštenu i ravnopravnu tržišnu utakmicu u hrvatskoj drvoprerađivačkoj industriji. U to se oglušivanje institucija uvjerio i Nacional: od četiri institucije kojima smo poslali pitanja o ovoj novoj velikoj aferi, do zaključenja ovog broja Nacionala odgovorila nam je samo jedna, a i to šturo i bez zadovoljavajućih objašnjenja. Šteta, jer novu veliku aferu Nacionalu je otkrio Nikola Požgaj, vlasnik Požgaj grupe, jedne od najuglednijih drvoprerađivačkih tvrtki u Hrvatskoj.
Na internetskoj stranici Požgaj grupe piše kako je riječ o “modernoj i inovativnoj grupaciji” i “jednome od najvećih i najznačajnijih subjekata hrvatske drvne industrije, čija tradicija seže unatrag 40 i više godina”. Tvrtka je obiteljska: posao su od svoga oca preuzela petorica od ukupno devetorice sinova, a Nikola je jedan od njih. Uz prodajni salon u zagrebačkom Buzinu i Splitu, Požgaj grupa sastoji se od još sedam tvrtki unutar kojih su tvornica rezane građe, tvornica lamela, tvornica lijepljenih drvenih ploča, tvornica parketa, tvornica namještaja i tvornica drvenih kuća. Zapošljavaju više od četiristo ljudi u šest pogona u Varaždinskoj, Zagrebačkoj, Osječko-baranjskoj i Ličko-senjskoj županiji, a 90 posto proizvoda izvoze u više od 25 zemalja svijeta. U dopisu Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) iz svibnja 2021., jednome od dokumenata koje je Nikola Požgaj dao Nacionalu, stoji kako je Požgaj grupa “u drvnoj industriji poznata već više od trideset godina i uvijek je predvodnik trendova”: prva je, primjerice, 2001. provela kapitalnu investiciju višeslojnih podova vrijednu 12 milijuna eura; prva je akvizirala šest lokacija proizvodnji; prva provela ulaganje ‘’equity’’ partnera i sklopila strateško partnerstvo sa stranim ulagačem; prva uvela strane radnike, otvorila vlastite prodajne centre i izvoz bazirala na vlastitim robnim markama i brendovima. “Budući da je takav razvoj Požgaj grupe temeljen isključivo na znanju i viziji koja je stvarana pogledom na vanjska tržišta i svijet, vrlo je jasno da tržišna konkurencija na Požgaj grupu gleda sa zavišću”, napisali su iz tvrtke AZTN-u.
Borba Požgaj grupe sa sustavom počinje prije otprilike pet godina. Nezadovoljna odnosima na tržištu i osvjedočena da Hrvatske šume i Hrvatska gospodarska komora kartelskih udruživanjem pogoduju dijelu drvoprerađivača povezanima s HDZ-om, što ostale proizvođače gura u propast, Požgaj grupa krenula je legalnim putevima, prijavljujući nepravilnosti nadležnim institucijama. Kako prijave nisu davale rezultate, odvjetnici Požgaj grupe prijavljivali su dužnosnike sa sve viših i viših razina, pa je posljednja od njih sadržana u kaznenoj prijavi protiv ministrice poljoprivrede Marije Vučković i ministra gospodarstva Davora Filipovića, kao i još trinaest prijavljenih, uključujući i Hrvatske šume. Institucije, međutim, i dalje ne reagiraju, pa je Nikola Požgaj odlučio cijeli slučaj prezentirati Nacionalu.
Geneza i bit spora opisani su u prijavi koju je Massive Panels, jedna od osam tvrtki iz sastava Požgaj grupe, protiv Hrvatskih šuma (HŠ) i Hrvatske gospodarske komore (HGK) 19. svibnja 2021. podnijela AZTN-u. U dokumentu se navodi kako je 2016. godine “određena ‘poduzetnička elita’ iz drvno-prerađivačke branše”, povezana s HDZ-om, “pristupila Ministarstvu poljoprivrede (MP) s prijedlogom izmjena desetogodišnjeg modela ugovornog odnosa dotadašnjih ugovornih kupaca Hrvatskih šuma i samih Hrvatskih šuma, koji su započeli 2013. i trajali do 2022. godine. Da bi se izmjena takvog desetogodišnjeg ugovornog odnosa između kupaca i HŠ mogla provesti bez posljedica odštetnih zahtjeva i pravnih posljedica za HŠ – jer ipak se radi o jednostranom raskidu ugovora – potrebno je bilo u tu interesnu skupinu, osim MP, uvesti i HŠ i HGK, kao dotadašnje potpisnice dokumenta za raspodjelu drvne mase”. Stoga su, navodi se dalje u prijavu Massive Panelsa AZTN-u, osmislili korake kako bi postigli cilj, “a to je potpuna tržišna kontrola drvne mase u RH, neovisno o zakonskim pretpostavkama”. Potom se, u pet koraka, opisuje “proces kojim su državna tijela, MP i HGK, svojom pozicijom moći osigurala nastanak kartelskog udruženja” kojemu je cilj protuzakonita kontrola nabave drvne sirovine i “stjecanje protupravne materijalne koristi na štetu državnog proračuna”. U tom su procesu dotadašnji kupci drvne sirovine od državnog monopolista Hrvatskih šuma, koji su ugovore imali do 2022. godine, bili prisiljeni odreći se prava iz važećih ugovora “da bi mogli ostvariti prava u novom pravnom odnosu po novim pravilima koje je pripisao kartel”. U prijavi AZTN-u nedvosmisleno stoji kako je “osnovan kartel”, u kojemu “skupina poduzetnika odlučuje o načinu funkcioniranja tržišta nabave državnog resursa”. U ostaloj dokumentaciji koju je Nacionalu ustupio Nikola Požgaj, kartel je dodatno detaljno rekonstruiran imenom tvrtke te imenom i prezimenom njezine odgovorne osobe, kao članova kartela.
‘Zapanjujuće je kolika je nesposobnost hrvatskih institucija, od najniže do najviše razine, da se suprotstave organiziranom kriminalu u režiji vladajuće stranke’, izjavio je za Nacional Nikola Požgaj
Stručnjaci Požgaj grupe izračunali su i štete za koje tvrde da je kartel nanio hrvatskoj drvoprerađivačkoj industriji. U odnosu na 2016., koja je bila posljednja prema prethodnom, tržišno opravdanom sustavu prodaje drvne sirovine, ukupni izvoz hrvatske drvne industrije od 2017. do 2020. pao je dva posto, a prihod po zaposlenome na kraju 2020. bio je 9,8 posto manji. Suprotno državnoj strategiji, koja je povećanje izvoza namještaja navela kao jedan od ciljeva, izvoz je počeo padati baš 2017., kada Požgaj navodi da je formiran kartel, pa je u samo pet godina pao za sto milijuna eura: s 364 milijuna eura u 2015., pao je na 265 milijuna eura u 2020. Istodobno, uvoz je porastao otprilike isto toliko: s 275 milijuna eura uvoza u 2015., 2019. hrvatski uvoz namještaja porastao je na 405 milijuna eura. Istodobno, “direktna šteta nastaje za državni proračun”, i to tako da kartel priječi tržišno formiranje cijena. “Evidentno je da je drvna masa u Hrvatskoj podcijenjena, i to za prosječno 50-100 posto. Međutim, kartelu upravo takva pozicija dogovorne cijene drvne mase odgovara, kako bi za sebe priskrbili maksimalnu materijalnu korist u odnosu na štetu za državni proračun”, stoji u prijavi jedne od tvrtki Požgaj grupe AZTN-u.
Nikola Požgaj temeljito je analizirao i strukturu kartela. Prema toj analizi, “glavni koordinator infrastrukture u HGK koja drži poziciju moći kartela” je Ivić Pašalić, bivši savjetnik prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, danas vlasnički povezan s drvoprerađivačkom tvrtkom Mundus Viridis. Pašalić, prema analizi Nikole Požgaja, “sudjeluje na svakom tajnom sastanku i određuje pravila ponašanja Hrvatskih šuma”, a 2021. “u sklopu HUP-a organizirao je novi kartel, kako bi ojačao oslabljenu poziciju Udruženja drvoprerađivača u HGK”. Prema navodima prijavitelja, članovi kartela su i dužnosnici u Ministarstvu poljoprivrede, Hrvatskoj gospodarskoj komori i njezinom Udruženju drvnoprerađivačke industrije, kao i dužnosnici Hrvatskih šuma, uključujući i bivšeg predsjednika Uprave Krunoslava Jakupčića. Također navode da su članovi kartela i šefovi drvoprerađivačkih tvrtki bliski HDZ-u. Promjena modela ugovaranja kupnje sirovine, koju su omogućili ministri iz Plenkovićeve vlade i njihova garnitura u javnim poduzećima, koristila je samo tvrtkama bliskim HDZ-u, koji su “svojim tvrtkama preko noći omogućili unosne ugovore bez investiranja vlastitih sredstava”. Primjerice, tvrtke Galeković i Majur dobile su nove desetogodišnje ugovore koji su im omogućili pet milijuna eura veću zaradu. Danijel Smiljanić, vlasnik tvrtke Pan Parket iz Orahovice i veliki prijatelj bivšeg ministra Tomislava Tolušića, dobio je ugovor koji ga je “podebljao” za pedeset posto, odnosno za 2,8 milijuna eura u deset godina. Primjera ima još: tvrtki Kircek Dragutina Kirceka, koji je obilazio skupove HDZ-a, a viđen je i na kavi s Plenkovićem za njegova posjeta Varaždinu, omogućen je rast od pedeset posto. Požgaj je izračunao da “desetogodišnji iznos subvencije” drvoprerađivačima uključenima u kartel, koji su svi bliski s HDZ-om, iznosi “više od 150 milijuna kuna”.
Duže od tri godine traje uzaludno nastojanje Nikole Požgaja da potakne institucije na reakciju. Njegova je tvrtka, naime, odbila igrati po pravilima koja je propisao kartel, i odbila je potpisati novi ugovor kojim je HŠ od njegove tvrtke zahtijevao da se odrekne prava iz odštetnih zahtjeva koje je u međuvremenu podnio protiv HŠ-a. Članovi kartela, tvrdi Požgaj, njegovu su tvrtku označili kao prijetnju načinu funkcioniranja institucija povezanih u kartel, pa su Požgaj grupi, koja je tada zapošljavala više od 600 radnika, odlučili ugroziti egzistenciju. Malo je trebalo da se to i dogodi: Požgaj grupa bila je prisiljena otpustiti više od 280 radnika i zatvoriti četiri pogona u koje su uložili više od 50 milijuna kuna, a prestala je i od Hrvatskih šuma kupovati drvnu sirovinu, pa to sada, po mnogo skupljim cijenama, čini u inozemstvu. Kakve su se pritom metode koristile, pokazuje i ucjenjivačka SMS poruka koju je Požgaj u siječnju 2021. primio iz Hrvatskih šuma, nakon što je najavio da će javno objaviti sporni prijedlog o novom ugovoru koji su mu poslali iz HŠ-a: “…Ti radi kako misliš da treba ali moj prijateljski savjet je da to ne radiš. Okrenut ćeš apsolutno sve protiv sebe, a nemaš uporište i u svakoj ću te točki ja morat pobijat jer ću upravo ja to dobit u zadatak. Razmisli a ostalo je na tebi.”
Pritiscima, međutim, nije popustio. “Izdržali smo, sačuvali smo poziciju na tržištu, uspjeli smo opstati neovisno o HŠ-u, i sada smo slobodni da kažemo kako stvari stvarno stoje”, kazao je Nikola Požgaj u razgovoru s novinarom Nacionala. “Zapanjujuće je, međutim, kolika je nesposobnost hrvatskih institucija, od najniže do najviše razine, da se suprotstave organiziranom kriminalu u režiji vladajuće stranke. U posljednje tri godine, o drvoprerađivačkom kartelu sami smo obavijestili sve nadležne, što u formi upozorenja i žalbi, što u formi kaznenih prijava, ali ništa se konkretno nije dogodilo. O tom su problemu u Saboru govorili saborski zastupnici Reformista; pouzdano znam da je Radimir Čačić, dok su Reformisti još bili koalicijski partner HDZ-a, o kartelu na koalicijskim sastancima obavijestio premijera osobno, a u Europskom parlamentu o tome je govorio i zastupnik Ivan Vilibor Sinčić. Koristimo sve legalne načine koji su nam dostupni, ali opipljivih rezultata nema. Novine su nam, čini se, jedino što nam je još preostalo”, otvoreno govori Nikola Požgaj koji ne skriva odlučnost da borbu za fer tržišnu utakmicu i prekid nelegalnog udruživanja istjera do kraja.
Impresivan je popis institucija koje je Požgaj grupa upozorila. Spomenut ćemo samo neke: u ožujku 2021. Massive Flooring, jedna od tvrtki Požgaj grupe, podnijela je kaznenu prijavu protiv predsjednika uprave HŠ-a Krunoslava Jakupčića i još troje odgovornih u tvrtki. Desetak dana kasnije, Upravi kriminalističke policije MUP-a Požgaj grupa poslala je spis “Kronologija nastale štete selektivnim i nezakonitim postupanjem uprave HŠ prema društvima Požgaj grupe”, u kojemu je na dvadesetak stranica analizirala problem, upozoravajući kako je tvrtka od 2017. do 2021. pretrpjela štetu veću od 130 milijuna kuna. “Na ovakvo štetno postupanje nema reakcije nadležnih tijela, u kojem radi skrivljenog ponašanja uprave HŠ nastaje šteta veća od 50 milijuna kuna za državni proračun, i veća od 100 milijuna kuna za same HŠ u eventualnim pozitivnim ishodima pravnih sporova koji se vode”, stoji u tom dopisu Požgaj grupe krim policiji MUP-a. U svibnju 2021., tvrtka Massive Holding Požgaj grupe poslala je ministrici poljoprivrede Mariji Vučković dopis na osam stranica s ovim naslovom: “Evaluacija Strategije razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja RH – uz otkrivanje istine o tajnom kartelskom udruženju kojem je Strategijom omogućena nepripadna materijalna korist na štetu industrije i proračuna RH”. Dva mjeseca kasnije, u srpnju 2021., Massive Holding poslao je ministrici Mariji Vučković, predsjedniku Nadzornog odbora HŠ-a Davoru Filipoviću i predsjedniku HGK tridesetak stranica dug dopis s ovim predmetom: “Vaše institucije kao dionici kartela u izdaji nacionalnih interesa – Pozovite odgovorne na odgovornost u zaštiti institucija koje zastupate!”. U tom dopisu stoji, među ostalim, i ovo: “Vašim ignoriranjem jasnih navoda iz naših dopisa, kao i javnih medijskih napisa o ovoj tematici, u zadnje tri godine niste poduzeli ništa da spriječite predmetnu korupciju na štetu državnog proračuna, smatramo kako su posljedično, zbog nečinjenja, vaše institucije jasni dionici takvog protuzakonitog udruženja koje je osmišljeno isključivo kako bi monopolom nad informacijama i pozicijom moći odlučivalo o tržištu nabave drvne mase u RH, u interesu samo uske skupine poduzetnika kojima ste takvom moći dali nepripadnu materijalnu korist i nadasve prednost u tržišnoj utakmici”.
Istodobno s tim dopisima, Požgaj grupa tražila je zaštitu od AZTN-a. U svibnju 2021. poslali su prvu prijavu protiv HŠ-a i HGK, u kojoj su osnivanje i djelovanje kartela elaborirali na 25 stranica. Drugi dopis, još opsežniji, poslali su tri mjeseca kasnije, a treći u studenome 2021., nakon što ih je AZTN obavijestio kako je “pokrenuo postupak protiv poduzetnika HŠ radi utvrđivanja, sprječavanja, ograničavanja ili narušavanja tržišnog natjecanja zlouporabom vladajućeg položaja”. Pet mjeseci kasnije, u ožujku 2021., Massive Panels poslao je novu prijavu AZTN-u, u kojoj je ponudio “prikaz selektivnog i protuzakonitog postupanja HŠ i kartela kojem pripadaju pri provedbi Javnog poziva za trupce za 2022. godinu”. Naposljetku, u dopisu AZTN-u iz studenoga prošle godine, Massive Panels rezignirano optužuje AZTN da je “omogućila da cilj onih koji su kartel i osnovali bude postignut”, dok u dopisu Massive Panelsa AZTN-u od 31. siječnja ove godine piše i ovo: “Zašto ste svojom neaktivnošću doprinijeli tome da kartel i dalje provodi svoje uske interese na štetu društva i poreznih obveznika jer već dva javna poziva (2022. i sada 2023.) se provode mimo procedura, pravila i nadasve odredaba Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja? Koji je interes AZTN-a da štiti postojanje kartela na štetu društva za čiju bi dobrobit trebalo donositi odluke?”.
Pašalić, prema analizi Nikole Požgaja, ‘sudjeluje na svakom tajnom sastanku i određuje pravila ponašanja Hrvatskih šuma’, a 2021. ‘u sklopu HUP-a organizirao je novi kartel’
U travnju prošle godine, tvrtka Massive Panels iz sastava Požgaj grupe podnijela je Policijskom uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK) kaznenu prijavu protiv ministrice poljoprivrede Marije Vučković, ministra gospodarstva i tadašnjeg predsjednika Nadzornog odbora HŠ-a Davora Filipovića, predsjednika HGK Luke Burilovića, tvrtke HŠ i još jedanaestoro članova Uprave HŠ-a i poduzetnika u kojoj je temeljito, na šezdesetak stranica, opisano djelovanje i štetni učinci kartela. Mjesec i pol nakon toga, u svibnju 2022., ministrica Marija Vučković primila je Nikolu Požgaja na razgovor. Prema zapisniku tog sastanka, koji je u posjedu Nacionala, ministrica je “dala preporuku upravi HŠ da se provede revizija javnog poziva za prodaju trupaca za 2021., što je i učinjeno”. Ministrica se “obratila Državnom uredu za reviziju s molbom da razmotre mogućnost revizije poslovanja HŠ u dijelu koji se odnosi na kupoprodaju drvnog sortimenta trupci putem javnog poziva u razdoblju 2017. do 2021. Također, uputila je službeni dopis prema AZTN s molbom pružanja stručne pomoći u okviru svojih nadležnosti radi otklanjanja sumnje u mogućnost narušavanja tržišnog natjecanja”.
Nacional je u srijedu, 29. ožujka, Ministarstvu poljoprivrede poslao pitanja o tome. Zanimalo nas je je li ministrica od Uprave Hrvatskih šuma dobila rezultate revizije javnog poziva za prodaju trupaca 2021., koju je, prema zapisniku tog sastanka, preporučila upravi Hrvatskih šuma, te ako jest, koji su rezultati te revizije, a ako nije, zašto nije. Htjeli smo doznati i je li Državni ured za reviziju proveo reviziju poslovanja Hrvatskih šuma kako je to najavila ministrica, te ako jest, kakvi su rezultati, a ako nije, zašto nije. Zanimalo nas je i je li Ministarstvo poljoprivrede dobilo stručnu pomoć od AZTN-a, kako ju je zatražila ministrica, a htjeli smo znati i kako ministrica komentira činjenicu da je Požgaj grupa protiv nje podnijela kaznenu prijavu, kao prvookrivljene, zajedno s još četrnaest suokrivljenika, da je prouzročila znatnu štetu i postupila protivno zakonu, omogućivši zloupotrebu monopola Hrvatskih šuma i pogodovanje dijelu poduzetnika drvoprerađivača. Do zaključenja ovog broja Nacionala, odgovor nismo dobili. Nacional nije dobio odgovor ni od USKOK-a, koji smo istog dana, 29. ožujka, pitali u kojoj su fazi izvidi koje je USKOK pokrenuo nakon kaznene prijave tvrtki Massive Flooring i Massive Panels protiv direktora Hrvatskih šuma i još desetak osoba, o čemu je USKOK 9. veljače 2022. obavijestio odvjetnika tih dviju tvrtki. Od USKOK-a smo željeli doznati i što je poduzeo PNUSKOK s kaznenom prijavom protiv petnaestoro osumnjičenika, među kojima su ministri Marija Vučković i Davor Filipović te Hrvatske šume, koju je 5. travnja 2022. podnijela tvrtka Massive Panels. Do zaključenja ovog broja Nacionala, odgovor nismo dobili. Odgovorio nam je samo AZTN kojem smo 29. ožujka poslali pitanja o rezultatima postupka AZTN-a protiv Hrvatskih šuma.
‘Oba predmeta su u visokoj fazi dovršenosti, a po njihovom okončanju će AZTN o donesenim odlukama obavijestiti javnost na svojim mrežnim stranicama’, kažu iz Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja
Zanimao nas je i komentar AZTN-a na tvrdnje Požgaj grupe, da je AZTN “omogućio da cilj onih koji su kartel osnovali bude i postignut”, te da “neaktivnost AZTN-a” doprinosi tome da “kartel i dalje provodi svoje uske interese na štetu društva i poreznih obveznika”. Odgovor nam je poslala voditeljica Odjela za komunikacije AZTN-a Vjekoslava Belovari, a glasi ovako:
“Budući da je riječ o predmetima u tijeku iste ne možemo komentirati već samo navodimo kako se u navedenim predmetima ne vodi postupak utvrđivanja kartela, već je riječ o dva predmeta u kojem se u jednom ocjenjuje vertikalni sporazum, a u drugom predmetu se utvrđuje zlouporaba vladajućeg položaja. Oba predmeta su u visokoj fazi dovršenosti, a po njihovom okončanju će AZTN o donesenim odlukama obavijestiti javnost priopćenjima na svojim mrežnim stranicama.”
Komentari