Ove godine Uskrs traje samo 23 sata. Elektronika se sama promijenila, ali u našim glavama je još uvijek sat kasnije. Zapravo jedini razlog jest nesloga u EU.
Koliko god se vjerovalo kako će pomicanjem kazaljke sat vremena unaprijed za vrijeme ljeta doći do uštede energije i boljem korištenju dnevnog svjetla, tako je već odavno i znanstveno dokazano kako je to čista glupost.
Dapače: pomicanjem kazaljki dolazi do ozbiljnih zdravstvenih tegoba, problema u prometu, komplikacija u proizvodnim procesima… Nikakva korist i samo šteta.
Čak i političari su to nekako shvatili: još 2018. je Europska komisija predložila ukidanje promjene vremena u EU, provedeno je i ispitivanje građana gdje se više od 80% od oko 4,6 milijuna Europljana izjasnilo: ukinite tu bedastoću.
Godinu dana kasnije je prijedlog EK prihvatio i Europski parlament – i onda je zapelo.
SAT POMIČEMO UNAPRIJED Ljetno računanje vremena počinje 31. ožujka u 2 sata
Treba li ostati kod ljetnog ili zimskog vremena?
Po ljetnom je u razumno doba jutra zimskog dana u Finskoj još mrkli mrak, po zimskom ljetnog jutra u Portugalu već odavno prži sunce.
EP se domislio solomunskom rješenju da o tome odluči svaka od članica, ali bi bilo dobro da se barem susjedne države dogovore što će učiniti i da bude nekakve logike po njihovom geografskom položaju.
Gdje ti je sunce?!?
Ali godine prolaze, mijenjamo te naše nesretne satove, mučimo se ustati i zaspati po novom vremenu, a njemački zastupnik u EP Markus Ferber se žali: “Ne možemo ništa učiniti. Mislim da su svi argumenti već odavno rečeni, a sad se može i donijeti odluka”. No odluke još nema.
Dapače: Njemačka je na zemaljskoj kugli točno u zoni izvornog, zimskog vremena gdje će sjena štapa zabodenog u zemlju u podne pokazivati sjever – niti malo na sjeveroistok, niti na sjeverozapad. Ali uvjerlijva većina Nijemaca, valjda po poslovici “tko rano rani…”, želi ipak ljetno vrijeme.
I Hrvatska je također u toj zoni, a i raspoloženje je slično.
POMAKNITE SAT UNAPRIJED Europa noćas započela ljetno računanje vremena
Ferber pak misli: “Ako tu doista želimo olakšati život našim građanima, onda se barem mi u Njemačkoj moramo dogovoriti“.
To bi onda valjda i druge države Europske unije navelo konačno se odlučiti prekinuti ovu gnjavažu.
No i Europska komisija je skeptična, a hoće li doći do dogovora teško: već su određeni točni termini promjene računanja vremena sve do godine 2026, piše Deutsche Welle.
Komentari