NIKAD DOVOLJNO UPOZORENJA Vatrogasci opet spašavali djecu iz prekuhanih vozila

Autor:

21.06.2012., Zagreb -  Visoke temperature gradjani lakse podnose hodajuci hladom i ispijajuci sto vise hladne tekucine. "nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Koliko god puta se ponavljalo i uporno upozoravalo da se djecu ne smije ostavljati samo u zaključanim automobilima, posebno ljeti, to se još uvijek događa. To se ubraja u kaznena djela, Povredu djetetovih prava za koje se dobiva i do 15 godina zatvorske kazne.

Kaštel Lukšić i Makarska

Naime, u Makarskoj je dijete ostalo zaključano u vozilu, a sve se dogodilo u utorak oko 17 sati i 26 minuta. Na intervenciji su bili spašavatelji iz JVP-a Makarska s jednim vozilom i tri vatrogasca.

Slično se dogodilo i u Kaštel Lukšiću. I tamo je dijete ostalo zaključano u vozilu, a vatrogasci su dojavu dobili oko 20 sati i 34 minute. Na terenu su bili spašavatelji iz DVD-a Kaštela s jednom vozilom i tri vatrogasca.

Ostavljanjem djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu grubo se zanemaruje i zlostavlja dijete što predstavlja obilježje kaznenog djela Povreda djetetovih prava.

NEODGOVORNOST! Majka u zaključanom autu na 30 stupnjeva ostavila šestomjesečno dijete: Bilo je oznojeno i uznemireno…

Kazna i do 15 godina

Posljedice mogu biti smrt djeteta ili teško narušeno zdravlje. Odgovorna osoba kaznit će se za počinjenje težeg oblika kaznenog djela za što je propisana kazna zatvora od 1 do 15 godina.

Stres, užurbanost života i velik broj svakodnevnih obveza u današnje doba najčešći su uzroci zaboravljanja roditelja. Borba s pamćenjem se nerijetko manifestira tako da aktivnosti obavljamo automatski, ne posvećujemo im dovoljno svjesne pažnje, a kasnije se ne možemo sjetiti jesmo li nešto obavili ili nismo (isključili peglu ili štednjak).

Posebnu pažnju potrebno je usmjeriti na djecu, s obzirom na to da se tijekom ljetnih mjeseci događa sve veći broj nesretnih slučajeva, kada roditelji uslijed preopterećenosti obvezama ostave djecu samu u vozilu na visokim temperaturama.

Drama u Splitu: Dijete ostalo zaključano u autu, spasili ga vatrogasci

Budite prisutni

Stručnjaci upozoravaju kako ćete “uvježbavanjem prisutnosti izbjeći ulazak u mentalni proces automatizma.

Prilikom ulaska u auto dobro je neko vrijeme svjesno obraćati pažnju na pokrete koje izvodimo, npr. dodir ruku s volanom, zvukove koje čujemo iz okoline i slično.

Preporučuje se na bilo koji način mijenjati ustaljenu rutinu radnji (put odlaska na posao, redoslijed obavljanja radnji, ne izvoditi više radnji istovremeni i sl.),

Preporučuje se ostaviti stvari koje moramo uzeti prije izlaska iz auta na stražnjem sjedalu (torbu, mobitel, laptop), kako ne biste automatski izašli iz auta bez pogleda na stražnje sjedalo.

Ne ostavljajte dijete ni na ‘par minuta’

U svakodnevnom životu roditeljima se preporučuje usvajanje metoda suočavanja sa stresom i uvježbavanje metoda prisutnosti u sadašnjem trenutku.

Djetetu je potrebno objasniti da smije i treba reagirati ako ga roditelj ostavi u vozilu, predočiti i načine mogućeg reagiranja (ako je to moguće i ovisno o dobi) te mu pokazati način izlaska iz vozila, otvaranje prozora ili bilo koji način signaliziranja da je ostalo samo u vozilu.

Dijete se ne smije ostavljati u vozilu niti pri umjereno visokim temperaturama niti “samo nekoliko minuta uz otvorena vrata ili prozore”. Iznimno je važno ovo usvojiti kao pravilo u zaštiti zdravlja i života naše djece”, poručuju liječnici, prenosi Dalmatinski portal.

Nijemica ostavila dijete u zaključanom autu u Gospiću. Klonulog od vrućine, spasili su ga građani

Ključne preporuke vatrogasaca:

  • Ne bacajte opuške, staklo i ne palite vatru na otvorenom prostoru
  • Ako koristite roštilje, ne činite to za vjetrovita vremena te obavezno ugasite žar nakon njihova korištenja
  • Požar se brzo širi u kamp prikolicama i čamcima, stoga ih odmah napustite ako ne možete požar ugasiti na siguran način u njegovoj početnoj fazi
  • Ne otežavajte vatrogascima gašenje, a sebe ne dovodite u opasnost, kako biste požar iz blizine promatrali ili ga fotografirali i snimali
  • Ne koristite dronove za snimanje požara jer time ugrožavate sigurnost protupožarnh zrakoplova koji sudjeluju na intervenciji. Pilotske posade obustavit će letačke operacije odmah po uočavanju drona u zoni svojih aktivnosti što će otežati sprječavanje širenja požara i dovesti u opasnost živote ljudi
  • Održavajte okućnice čistima jer time smanjujete mogućnost proširenja požara na okolne objekte
  • Također, treba voditi računa da se u automobilima ne ostavljaju djeca kao ni kućni ljubimci jer u ovakvim uvjetima jako brzo dolazi do dehidracije i toplinskog udara, što može dovesti do teških oštećenja organa, a u konačnici i smrti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.