Sloveniju je, slično kao Hrvatsku i Crnu Goru, u srpnju također pogodio turistički pad. Prema podacima Zavoda za statistiku, dolazaka i noćenja bilo je jedan posto manje nego u srpnju prošle godine.
U srpnju je u Sloveniji bilo nešto više od milijun dolazaka turista koji su ostvarili gotovo 2,9 milijuna noćenja. U sedam mjeseci dolasci su porasli za tri posto, na 3,6 milijuna, a noćenja za jedan posto na 9,3 milijuna.
Domaći slovenski turisti u srpnju su ostvarili nešto više od 152.000 dolazaka, što je šest posto manje nego u sedmom mjesecu prošle godine, a noćenja nešto više od 563.000, odnosno sedam posto manje.
Ostvareno je gotovo 874.000 dolazaka stranih turista i 2,3 milijuna noćenja, slično kao i prošle godine.
Među njima su tradicionalno najpopularnije općine Ljubljana, Piran i Bled. Među stranim turistima ovoga je puta najzastupljenija dobna skupina od 35 do 44 godine, a prosječna duljina boravka ove dobne skupine iznosila je 2,6 noćenja.
BORIS ŽGOMBA: Potreban nam je ‘reset’ turizma na početne postavke
Najveći broj noćenja među stranim turistima ostvarili su oni iz Njemačke, i to nešto više od 375.000 noćenja ili 16 posto svih stranih turista. Najviše ih je bilo u dobi od 35 do 44 godine, a kao i lani u srpnju, veći dio proveli su na području općine Bovec.
Turisti iz Češke ostvarili su nešto više od 225.000 noćenja (10 posto svih stranih noćenja), a uglavnom su noćili u općini Piran. Turisti iz Nizozemske također su ostvarili desetinu svih stranih noćenja, s nešto više od 220.000 noćenja. Slijede turisti iz Belgije, Mađarske i Austrije. U odnosu na godinu prije, broj noćenja turista iz navedenih zemalja veći je samo kod turista iz Mađarske i Austrije
U planinskim općinama ostvareno je 39 posto svih noćenja, a najviše u općini Bled. Slijede primorske općine s petinom svih noćenja, a najpopularniji je Piran, topličke općine s 13 posto te općina Ljubljana, piše Poslovni dnevnik.
Komentari