NIJE ZBOG NADOKNADE Otkriveno zašto je UEFA potjerala Makkelieja s Eura

24.06.2024., stadion Leipzig, Leipzig, Njemacka - Europsko prvenstvo 2024., skupina B, 3. kolo, Hrvatska - Italija. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Nizozemski sudac Danny Makkelie (41) neće više suditi na Europskom prvenstvu, koje se održava u Njemačkoj. UEFA je tu odluku donijela nakon grupne faze, odnosno nakon što je Makkelie sudio utakmicu trećeg kola skupine B između Hrvatske i Italije.

Podsjetimo, Hrvatska je povela golom Luke Modrića u 55. minuti, a Mattia Zacagni je u 98. zabio za konačnih 1:1, čime je Hrvatska ostala bez tri boda te je ispala s turnira, dok su Talijani prošli dalje.

Izbornik Zlatko Dalić i hrvatski reprezentativci bili su ljutiti što je Makkelie odredio osam minuta sudačke nadoknade te su smatrali da je trebalo biti manje. Talijanski mediji Corriere dello Sport otkrio je zašto je UEFA poslala Makkelieja natrag u Rotterdam. Glavni razlog nije osam minuta sudačke nadoknade, što su mnogi smatrali da je bilo predugo, već situacija s početka prvog poluvremena.

Problem je VAR provjera

Hrvatski napadač Andrej Kramarić u 52. minuti pucao je na gol Italije, pri čemu se lopta odbila i u ruku pogodila veznjaka Davidea Frattesija. Makkelie nije odmah donio odluku o kaznenom udarcu, već je pričekao VAR, a zatim i sam pogledao snimku, pa pokazao na bijelu točku. Modrić je izveo penal, koji je Gianluigi Donnarumma obranio.

Šef UEFA-inih sudaca, Talijan Roberto Rosetti, rekao je kako je to “savršena VAR intervencija”, ali “više vole da suci samostalno vide određene situacije na terenu kada imaju odličnu poziciju”, prenosi Corriere dello Sport i tvrdi da je to razlog Makkelijeva kraja na Euru.

ŠOKIRANI Niozemski mediji: Makkelieja su ubile veze s Hrvatima