NIJE ZA POHVALU Luka Brkić: Ne možete se hvaliti rastom plaća dok si ljudi ne mogu priuštiti nekretninu

Autor:

23.05.2017., Zagreb - Profesor Luka Brkic, Fakultet poitickih znanosti."nPhoto: Zarko Basic/PIXSELL

Zarko Basic/PIXSELL

Ekonomist i profesor Luka Brkić za HRT je komentirao inflaciju, koja je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u lipnju bila 2,4 posto, što je najniža stopa u zadnje tri godine.

No, Brkić ističe da građani i dalje u dobroj mjeri ne osjećaju benefite koje pokazuju statistički podaci. “Vjerojatno se u ovoj godini još neće postići ciljna razina od dva posto. Vjerojatno tek 2025. godine, ako ne bude radikalnih promjena i iznenađenja”, rekao je Brkić i dodao da je inflacija od 2,4 posto ili 2 posto “inercijska inflacija”.

“Nije bauk inflacija koja kruži svijetom pa treba poduzimati radikalne mjere. To stavlja raspravu o monetarnoj politici u neki drugi kontekst. Pitanje je rješava li restriktivna monetarna politika probleme inflacija koja je strukturirana kao ova danas”, izjavio je za HRT.

Naglasio je da modeli koji su se nekad primjenjivali možda danas nisu adekvatni. “U SAD-u je to zbog odnosa inflacije i bogatstva. Pokazuje se da najveći dio inflacija i cijena u Americi gura upravo bogatstvo. Dakle, najbogatijih 10 posto Amerikanaca, kupuje proizvode i usluge po visokim cijenama i na njih restriktivna monetarna politika nema praktički nikakav utjecaj”, objasnio je Brkić.

EGZAKTNI PODACI ILI MANIPULACIJA? ‘Percepcija inflacije je i inače veliki problem. Uvijek ostaje prostor za spekulaciju’

“To su puno važnije teme, da se o tome raspravlja na visokoj razini teorijske utemeljenosti pa onda i praktičkih istraživanja, a ne o tome je li ona dva posto ili 2,4 posto”, upozorio je.

Komentirajući uzroke rasta cijena usluga, Brkić je naglasio da to nije samo zbog turizma. “Nije to posljedica samo turizma, ali s obzirom na to da smo mi gospodarstvo kakvo jesmo, dakle visoki udio turizma, 20 posto BDP-a, to je problematično, nije nešto za pohvaliti se“, rekao je.

Istaknuo je da porezni tretman iznajmljivača i velik postotak investiranja u nekretnine također utječu na priuštivost stanovanja. “Pogotovo kad se pozovete na to da plaće realno navodno rastu. Kako objasniti da imate realan rast plaća, a cijene nekretnina su takve da ih ne možete priuštiti”, zaključio je Luka Brkić.

LJETNI CJENOVNI UDAR U špici sezone dodatno će poskupjeti hrana. Evo što nas čeka i zašto…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.