Predsjednik Zoran Milanović prošlog je tjedna prvi produbio sumnju na to da premijer Andrej Plenković održava redovne briefinge s glavnom državnom odvjetnicom Zlatom Hrvoj Šipek, o čemu je u novom broju pisao Nacional, a iz Vlade su potom to pokušali demantirati. Nakon što je premijer Plenković prethodno prošlog tjedna sam priznao da je zvao glavnu državnu odvjetnicu, predsjednik Milanović je decidirano ustvrdio da to nije prvi put da Plenković zove Zlatu Hrvoj-Šipek.
“Jučer je bio ludi dan. Plenković ide zvati državnu odvjetnicu zbog njegova čovjeka. To nije prvi put da zove. Zašto ju je zvao?” rekao je Milanović prošlog utorka, 17. svibnja.
Milanović nije rekao otkud mu informacija o tome da Plenkoviću “nije prvi put da zove”, ali kao predsjednik države on je tu informaciju mogao dobiti iz više legitimnih izvora.
To što je rekao Milanović također korespondira s tvrdnjama Nacionalovih izvora koji su ustvrdili da se Plenković kod Zlate Hrvoj-Šipek informirao o tome kako u konkretnom predmetu koji se tiče izvida DORH-a stoji Ivan Paladina, ali i da to nije bila jedina tema njihova razgovora.
Prije toga, Milanović je reagirao na Plenkovićevu tvrdnju da je zvao Zlatu Hrvoj-Šipek zbog slučaja Banožić, pravdajući to time da DORH treba reagirati na Milanovićevo “huškanje”.
Plenković je zapravo optužio Milanovića da je on taj koji vrši politički pritisak na DORH i na glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek.
Prema onome što je sugerirao premijer Plenković, pokušavajući pravdati svoj poziv prema glavnoj državnoj odvjetnici, takav pritisak vršio je upravo predsjednik Milanović koji je, između ostalog, rekao da ministra obrane Marija Banožića treba “utamničiti”.
Plenković je, naime, dajući izjave za medije prošlog ponedjeljka, nakon zajedničke sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a, komentirao Milanovićevu izjavu da će staviti veto na ulazak Švedske i Finske u NATO te je rekao:
“Milanović se iz živog pijeska hvata za svaku grančicu da se ne bi utopio. Ne postoji niti najmanje razumijevanje da bi se blokiralo članstvo. On je izletio s time u javnost bez da se i s kime konzultira. (…) Kaskati za takvim ekshibicionizmom, Vlada tom cirkusu nije partner. Molim DORH da ne sluša huškanje čovjeka kojeg hvali Moskva.”
A potom je, između ostalog, dodao:
“Čuo sam se sa Šipek, rekao sam joj da je nezamislivo da netko huška DORH na ministra Banožića.”
Idući dan, prošlog utorka, Milanović je iz Šibenika komentirao da je Plenković zapravo zvao Zlatu Hrvoj-Šipek “da joj kaže da ne dira njegova čovjeka”.
“Kako drugačije da protumačim njegovo ničim iznuđeno priznanje da je zvao, to nije prvi put?” postavio je retoričko pitanje.
Rekao je da pretpostavlja da nakon što je Plenković nazvao glavnu državnu odvjetnicu, da je shvatio što je napravio te se prepao “da to ne izađe van na neki drugi način i to je brže-bolje podijelio s javnošću”.
Ponovno je istaknuo da je ministar Banožić prije dvije godine kao ministar državne imovine počinio kazneno djelo kada nije dao da se određeni prostori zapečate, što je, dodao je, dokumentirano, a svjedoci su dali iskaze DORH-u.
“Moje pitanje je da nam DORH kaže, jer ja ne mogu razgovarati s glavnom državnom odvjetnicom kao Plenković, je li takvo ponašanje dopušteno. Ako nije kažnjivo, da znamo da krenemo svi krasti, pritiskati službenike, pogodovati”, poručio je.
Nastavljajući pričati o Banožiću, nazvao ga je “kriminalcem” i “lopovom” i rekao da će to govoriti svaki dan, “dok mu DORH ne kaže da je Banožić O.K.”
A potom je jasno dao do znanja da smatra da je Plenkovićeva komunikacija s glavnom državnom odvjetnicom nedopustiva i protuustavna te da bi on za to trebao snositi ozbiljne posljedice.
“Brže-bolje jučer je Plenković podijelio s javnosti da je zvao državnu odvjetnicu, ali tako se Gestapo branio. To je protuustavno ponašanje. To je za opoziv, to je za izgon iz političkog života”, poručio je.
Manje od pola sata nakon toga iz Banskih dvora oglasio se Plenković koji je za novinare prokomentirao Milanovićevu izjavu oko DORH-a, rekavši:
“Vi ste svjedoci. Mi smo bili u proteklih mjesec dana svjedoci huškanja od strane moskovskog čovjeka na Pantovčaku protiv, prije svega, zastupnika u Saboru Hrvoja Zekanovića, radio je jedan nevjerojatan pritisak na pravosudna tijela. Sada je krenuo u istom tijelu huškati i optuživati ministra u Vladi, da i njega treba uhapsiti, da treba ići u zatvor itd. To je jedan nedopušteni pritisak na tijela državnog progona, koja niti na jedan niti na drugi slučaj u proteklih mjesec dana nisu reagirali. Točno, zato sam nazvao glavnu državnu odvjetnicu da joj kažem: ‘Vi ste 4. lipnja 2020., mjesec dana prije izbora, bio je neki slučaj gdje je netko od HDZ-ovih članova bio optužen, rekao da očekujem od DORH-a da gledaju i neke druge dijelove Hrvatske, gdje postoje slučajevi o pripadnicima drugih stranaka, i DORH je na to reagirao odmah. Sutradan. Ovdje mjesec dana moskovski čovjek na Pantovčaku huška na zastupnika i na ministra obrane. To je nedopustivo. Poanta mog poziva je da vidim u čemu se radi, zašto se dopušta da netko radi pritisak na DORH i člana Vlade. Poanta mog poziva je da vidim što se tu radi, kako ne reagiraju ako netko mjesec dana radi pritisak. A kad sam ja rekao nešto puno blaže, odmah su reagirali.”
Dodao je da u on u potpunosti poštuje rad DORH-a, policije i institucija te da je zadnjih mjeseci i godina podignuta optužnica protiv cijelog niza ministara.
“Pa će onda nama netko predbacivati da imamo utjecaj na DORH. On radi nedopušteni pritisak, huška, provodi hajku. I to u koordinaciji s nekim ‘zviždačima’ koji dobiju posao kod oporbe”, poručio je Plenković, aludirajući očito na zviždačicu iz Državnih nekretnina Maju Đerek, koja je u toj instituciji dobila otkaz upravo zato što je upozoravala na nedopuštene pritiske HDZ-ovih dužnosnika i ministra obrane, to jest bivšeg ministra državne imovine Marija Banožića.
Komentari