Energetska ovisnost stavlja Mongoliju – u sendviču između Rusije i Kine – u tešku poziciju, kaže Mongolija nakon što Putinu nisu stavili lisice. ‘Isprike svima, ruke su nam nekako vezane’.
To je poruka mongolske vlade nakon što u ponedjeljak nije uspjela izvršiti međunarodnu tjeralicu protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina dok je sletio u zemlju u službeni posjet.
U izjavi za Politico u utorak, glasnogovornik mongolske vlade rekao je da se zemlja nalazi u položaju energetske ovisnosti, što otežava Putinu staviti lisice prema tjeralici Međunarodnog kaznenog suda (ICC) zbog ratnih zločina u Ukrajini.
“Mongolija uvozi 95% svojih naftnih derivata i više od 20% električne energije iz našeg neposrednog susjedstva, koji su prethodno bili u prekidu iz tehničkih razloga. Ova opskrba je ključna za osiguranje naše egzistencije i egzistencije našeg naroda”, rekao je glasnogovornik.
“Mongolija je uvijek održavala politiku neutralnosti u svim svojim diplomatskim odnosima, kao što je prikazano u našim dosadašnjim izjavama”, dodao je glasnogovornik.
Mongolija, ogromna zemlja sa samo 3,3 milijuna stanovnika, nalazi se na čudnom geografskom mjestu između velesila Rusije i Kine. Stoga oprezno korača diplomatskim užem kako bi izbjegla udaljavanje od bilo kojeg od svojih susjeda s kojima ima opsežne povijesne i gospodarske veze.
Ruska opća invazija na Ukrajinu nije promijenila tu računicu vlade u Ulan Batoru, glavnom gradu Mongolije.
SRDAČNO U MONGOLIJI Ukrajinci bijesni zbog Putinova posjeta: ‘Težak udarac međunarodnom sudu’
Slijedi kazna
Mongolija je, međutim, članica ICC-a, koji je u ožujku prošle godine izdao međunarodnu tjeralicu za Putinom zbog ratnih zločina povezanih s deportacijom i prebacivanjem djece iz okupiranih područja Ukrajine u Rusiju.
Svaki član ICC-a dužan je postupiti po nalogu suda, ali Mongolija to nije učinila. Pravni stručnjak je ranije rekao za Politico da će se Mongolija vjerojatno suočiti s kaznenim progonom zbog svog nedjelovanja.
Europska unija, Ukrajina i međunarodne organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala prethodno su pozvale Mongoliju da postupi u skladu sa svojim obvezama.
Heorhi Tihi, glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova, nazvao je propust Mongolije da uhiti Putina “teškim udarcem za ICC i međunarodni sustav kaznenog pravosuđa”.
“Mongolija je omogućila optuženom zločincu da izbjegne pravdi, čime je podijelila odgovornost za njegove ratne zločine. Radit ćemo s partnerima kako bismo osigurali da to ima posljedice za Ulan Bator”, dodao je Tihi.
Tijekom posjeta Putin je pozvao mongolskog predsjednika Ukhnaagiina Khürelsükha na BRICS summit gospodarstava koji će se održati u Rusiji u listopadu.
Glasnogovornik mongolske vlade također je dodao da je Putinov posjet u skladu s poviješću jer šefovi te dvije države zajedno slave godišnjicu pobjede sovjetskih i mongolskih snaga nad Japanom u bitci za Khalkhin Gol 1939. godine, piše Politico.
NEMA STRAHA Putin putuje u Mongoliju, ne brine zbog mogućeg uhićenja
Komentari