Tisuće ljudi prosvjedovale su u nedjelju ispred francuskog veleposlanstva u Niameyu, prije nego što su rastjerani suzavcem, u znak podrške vojnim pučistima koji su svrgnuli izabranog predsjednika Nigera Mohameda Bazouma, javlja agencija France presse.
Dio prosvjednika skinuo je ploču s natpisom “Francusko veleposlanstvo u Nigeru”. Potom su ploču gazili na tlu te je zamijenili ruskom i nigerskom zastavom.
Jedan od vojnika, stojeći u kamionetu, pozdravio je okupljene koji su uzvikivali “Rusija, Rusija, Rusija!”, “Živjela nigerska vojska!” i “Tiani, Tiani, Tiani!”, ime predsjednika Nacionalnog vijeća za zaštitu domovine Abdourahamanea Tianija, novog čelnika države.
Francuska, saveznik Nigera u borbi protiv džihadista i u razvoju zemlje, koja u Nigeru ima 1500 vojnika, objavila je u subotu da obustavlja svoju pomoć.
“Pariz neće tolerirati nikakav napad protiv Francuske”
Predsjednik Emmanuel Macron rekao je da Pariz “neće tolerirati nikakav napad protiv Francuske i njezinih interesa”, objavila je Elizejska palača.
Dodala je da će Francuska “odrješito” odgovoriti u slučaju napada na svoje državljane.
🇳🇪 Countries are scrambling to respond to a military coup in #Niger.
🌍 The consequences could be grave for #democratic progress and the fight against an insurgency by #jihadist militants in West Africa. pic.twitter.com/0IVb3UCbq7
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 28, 2023
Svrgnuti predsjednik Mohamed Bazoum, izabran 2021. nalazi se već pet dana zatvoren u svojoj privatnoj rezidenciji u predsjedničkoj palači.
Bazoumu nitko nije čuo od četvrtka kada je zatvoren u palači.
Europska unija, Francuska i drugi kažu da ga i dalje priznaju kao legitimnog predsjednika.
Niger je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, prima blizu 2 milijarde dolara godišnje razvojne pomoći, prema podacima Svjetske banke.
Također je sigurnosni partner bivše kolonijalne sile Francuske i Sjedinjenih Država, koje je koriste kao bazu za borbu protiv islamista u zapadnoj i središnjoj Africi.
Pučisti u Nigeru upozorili su svijet protiv bilo kakve oružane intervencije, dok se čelnici Zapadne Afrike u nedjelju trebaju okupiti u glavnom gradu Nigerije Abuji na izvanrednom summitu kako bi odlučili o daljnjim mjerama pritiska na vojsku da vrati ustavni poredak.
Čelnici država 15-člane Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) i 8-člane Zapadnoafričke ekonomske i monetarne unije mogli bi suspendirati Niger, uskratiti zemlji pristup regionalnoj središnjoj banci i financijskom tržištu i zatvoriti granice.
Čad, istočni susjed Nigera, koji nije član obiju regionalnih organizacija, pozvan je na summit ECOWAS-a, stoji u priopćenju ureda predsjednika Čada.
Niger je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, prima blizu 2 milijarde dolara godišnje razvojne pomoći, prema podacima Svjetske banke.
Također je sigurnosni partner bivše kolonijalne sile Francuske i Sjedinjenih Država, koje je koriste kao bazu za borbu protiv islamista u zapadnoj i središnjoj Africi.
Samit zbog Nigera
Zapadnoafrički čelnici mogli bi prvi put razmotriti vojnu intervenciju kako bi vratili predsjednika Mohameda Bazouma koji je svrgnut kad je general Abdourahamane Tiani u petak proglašen novim šefom države.
Uoči nedjeljnog summita vojni čelnici u Nigeru u subotu navečer upozorili su u izjavi pročitanoj na nigerskoj nacionalnoj televiziji protiv bilo kakve vojne intervencije.
“Cilj sastanka (ECOWAS) je odobriti plan agresije na Niger putem neposredne vojne intervencije u Niameyu u suradnji s drugim afričkim zemljama koje nisu članice ECOWAS-a i određenim zapadnim zemljama”, rekao je glasnogovornik hunte pukovnik Amadou Abdramane.
“Želimo još jednom podsjetiti ECOWAS ili bilo koga drugog na našu čvrstu odlučnost da branimo svoju domovinu”, rekao je.
Hunta je u drugom priopćenju u subotu navečer pozvala građane u glavnom gradu da izađu na ulice u nedjelju ujutro kako bi prosvjedovali protiv ECOWAS-a i iskazali potporu novim vojnim čelnicima.
Vojni udar u Nigeru osudili su njegovi susjedi i međunarodni partneri koji su odbili priznati nove vođe i zahtijevaju da se Bazoum vrati na vlast.
Bazoumu nitko nije čuo od četvrtka kada je zatvoren u predsjedničkoj palači.
Europska unija, Francuska i drugi kažu da ga i dalje priznaju kao legitimnog predsjednika.
Europska unija i Francuska prekinule su financijsku potporu Nigeru, a Sjedinjene Države su zaprijetile da će učiniti isto.
Nakon hitnog sastanka u petak, Afrička unija izdala je priopćenje u kojem zahtijeva da se vojska vrati u svoje vojarne i uspostavi ustavni poredak u roku od 15 dana.
Nije rečeno što će se dogoditi nakon toga.
Vijeće sigurnosti UN-a osudilo puč u Nigeru
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u petak je oštro osudilo “napore da se neustavno promijeni legitimna vlada” Nigera i pozvalo na trenutno i bezuvjetno oslobađanje predsjednika Nigera Mohammeda Bazouma.
U izjavi dogovorenoj konsenzusom, 15-člano vijeće naglasilo je potrebu zaštite Bazouma, njegove obitelji i članova njegove vlade.
“Članovi Vijeća sigurnosti izrazili su zabrinutost zbog negativnog utjecaja neustavnih promjena vlasti u regiji, porasta terorističkih aktivnosti i teške socioekonomske situacije”, navodi se u priopćenju.
General Abdurahman Tiani, šef predsjedničke garde Nigera koji stoji iza državnog udara kojim je svrgnut demokratski izabrani predsjednik Bazoum, u petak se na nacionalnoj televiziji obratio stanovništvu kao šef prijelazne vlade te zapadnoafričke zemlje.
Komentari