Prije dvije godine Inter Miami odigrao je prvu utakmicu američke nogometne lige. Vlasnici na čelu s Davidom Beckhamom nisu očekivali početak obilježen lošim igrama i financijskim problemima
Što se događa kada spojite jednu od najpoznatijih zvijezda najpopularnijeg sporta s vibrirajućim gradom u najvećoj ekonomiji svijeta? David Beckham, bivši engleski reprezentativac i zvijezda Manchester Uniteda i Real Madrida, prije sedam godina najavio je vlastiti sportski projekt – Inter Miami. U ožujku 2020. godine Inter Miami odigrao je svoju prvu službenu utakmicu u MLS-u, nacionalnoj američkoj nogometnoj ligi. Svoju prvu sezonu u tom natjecanju završili su na desetom mjestu, a prošle godine bili su jedanaesti od sveukupno četrnaest klubova koji se natječu u Istočnoj konferenciji. Ove sezone, koja je započela 26. veljače, nije počelo baš najbolje. U prva četiri kola Inter Miami ostvario je jedan remi i tri poraza što svakako narušava ovosezonske ambicije. Ipak, treba imati na umu da je život kluba negdje u ovo vrijeme prošle godine, taman prije početka nove sezone, došao pod veliki znak upitnika nakon što su se u New Yorku trojica od petorice vlasnika Inter Miamija sastala s Donom Garberom, povjerenikom lige MLS. On ih je, naime, pozvao kako bi ih obavijestio da je Inter Miami pod službenom istragom oko potpisivanja ugovora s bivšim francuskim reprezentativcem Blaiseom Matuidijem. Jedan od trojice vlasnika prisutnih na sastanku bio je David Beckham.
Na vrhuncu karijere David Beckham bio je jedno od najvećih imena u svijetu nogometa. Iznimni talent odveo ga je sve do najvećih nogometnih pozornica, stadiona Old Trafforda i Santiago Bernabeua. Beckham je svoju reputaciju održavao i izvan terena, družeći se s poznatim osobama, dok je paralelno osvajao sve moguće trofeje. Godine 1999. bio je jedan od glavnih predvodnika ekipe Manchester Uniteda koja je senzacionalno osvojila naslov Lige prvaka u nezaboravnom finalu protiv Bayern Münchena, a svojim klubovima Unitedu i kasnije Real Madridu omogućio je neprikosnovenu dominaciju u domaćim natjecanjima dugi niz godina. Nakon što ga se tadašnji trener Real Madrida Fabio Capello odlučio riješiti, postavilo se veliko pitanje gdje će 31-godišnji nogometaš završiti. Ono što će uslijediti promijenit će svijet nogometa zauvijek.
Beckham je odbio sve europske elitne klubove, spakirao kovčege i zaputio se na zapad, točnije u SAD, u Los Angeles, gdje je zaigrao za tamošnji klub L.A. Galaxy. Godine 2007. ideja da 31-godišnji nogometaš iz Europe ode igrati u američku ligu smatrala se praktički smiješnom. Štoviše, kada su iz L.A. Galaxyja obznanili da su zainteresirani za Beckhama, legenda MLS-a igrač Landon Donovan odbacio je tu ideju jednostavno izjavivši: „Nema šanse da David Beckham dođe ovamo.“ Zašto bi jedan od, u tom trenutku, najpoželjnijih nogometaša Europe došao u ligu u kojoj praktički nema zvijezda i za kojom ne vlada toliko veliki interes? Njegovoj odluci vjerojatno je pomoglo 250 milijuna dolara potencijalne zarade, ali zapravo je Beckham vidio priliku koju je bilo teško propustiti.
Nogomet u Americi u to je vrijeme bio u financijskim poteškoćama. Najveća vrijednost ekipe kretala se oko stotinu milijuna dolara i svatko je mogao doći i otkupiti franšizu za tek trideset milijuna. Beckham je zamijetio da su druge lige američkih sportova najvrjednije u svijetu. Prosječna momčad NFL-a tada je vrijedila oko milijardu dolara, a ukupni prihodi su se iz mjeseca u mjesec dramatično povećavali. Beckham je shvatio da uz kombinaciju njegova statusa poznate ličnosti, popularnosti nogometa u svijetu i potencijalne publike koju čini gotovo 300 milijuna ljudi, MLS liga može postati najvećim i najunosnijim sportskim natjecanjem. S tim na umu, Beckham je u svoj ugovor dodao posebnu klauzulu: za fiksni iznos od 25 milijuna dolara bit će mu dopušteno stvoriti vlastitu MLS franšizu u gradu po vlastitom izboru, kad god on to poželi. I baš kako je stvar sa sportskim kockanjem – to se ispostavilo vrlo uspješnim.
Beckhamu je za fiksni iznos od 25 milijuna dolara dopušteno stvoriti vlastitu MLS franšizu u gradu po vlastitom izboru, kad god on to poželi
Kada je 2013. godine službeno završio s igračkom karijerom, tadašnji glavni povjerenik MLS-a Don Garber izjavio je: „Bez ikakve sumnje svijest o postojanju MLS lige danas je puno veća nego ikada, a sam sport ima puno jači legitimitet nakon što se David pridružio našoj ligi. Svaki dio našeg biznisa povećao se upravo zbog njega.“ Beckhamov utjecaj na svoj bivši klub L.A. Galaxy bio je toliko velik da je klub odlučio podići kip u njegovu čast. Nakon sportskog umirovljenja Beckham se odlučio okrenuti poduzetničkom biznisu i tu zapravo počinje priča s Interom iz Miamija. Kako su samo Beckhamovo ime i prezime oznaka jakog brenda i kako je riječ o osobi koja se redovito pojavljivala na naslovnicama modnih časopisa te gostovala u raznim showovima na američkim kanalima, o osobi kojoj je kultna sljedba obožavatelja omogućila male glumačke nastupe u filmovima poput „Kralja Arthura“, a samo na društvenoj mreži Instagram prati je preko 60 milijuna ljudi, o osobi koja je snimala reklame za poznate svjetske brendove poput Adidasa, Pepsija, Samsunga, L’Oreala i H&M-a te je sa suprugom Victoriom učestalo viđana u društvu najelitnijih zvijezda poput Willa Smitha, Georgea Clooneyja, obitelji Baracka Obame ili Oprah Winfrey, David Beckham je vrlo precizno isplanirao kada će i kako stvoriti vlastitu nogometnu franšizu. Zahvaljujući lukavim poslovnim dogovorima Beckhamovo carstvo danas se procjenjuje na vrtoglavih 450 milijuna dolara.
Prošlogodišnji skandal oko neuspješnog stvaranja europske Superlige razotkrio je kako američki vlasnici europskih nogometnih klubova pozornost miču s lokalne zajednice iz koje klubovi dolaze i okreću je prema međunarodnoj pozornici, a sve zbog puno većeg profita. To je dovelo do velikih prosvjeda navijača, njihova prozivanja američkih vlasnika i zahtjeva da prodaju svoje vlasničke dionice. Ponukan tim primjerima David Beckham se odlučio na suprotan pristup. Svaki aspekt brenda Inter Miamija precizno je dizajniran kako bi se uklopio u lokalnu zajednicu. Bijele čaplje na službenom grbu kluba predstavljaju slobodu i ljepotu grada Miamija; prisustvo sunca i mjeseca odraz je činjenice da grad nikad ne spava, odnosno da živi 24 sata, sedam dana u tjednu; štit s trima oštrim rubovima referenca je na tri glavna okruga Miamija (Miami – Dade, Palm Beach i Broward), a roza boja okvira grba i dresova, rijetka u nogometu, inspirirana je Miamijevim krugom, domorodačkim mjestom u centru grada koje datira tisućama godina prije nego što je grad uopće nastao, i nebom iznad Miamija tijekom izlaska i zalaska sunca. Kultura i lokalno nasljeđe Miamija Beckhamu su bili vrlo bitni. Čak i službeni naziv kluba – Club Internacional de Fútbol Miami – odražava poštovanje prema 70 posto građana koji su latinskog ili hispanskog podrijetla. Na službenoj internetskoj stranici kluba s ponosom je istaknuto: „Inter Miami slavit će sve ono što grad Miami čini posebnim. Bit ćemo multikulturalni. “
Na papiru sve to izgleda i zvuči savršeno. Kako je onda moguće da se Inter Miami, ni punu godinu nakon osnivanja, našao pod službenom istragom za financijske malverzacije? Za početak, stvar je u pripremi funkcioniranja samoga kluba. Naime, tijekom dugog procesa regrutacije za poziciju glavnog menadžera kluba konkurirali su Roberto Martinez, Marcelo Gallardo i Patrick Vieira, ali je na kraju posao dobio Diego Alonso, i to tek nekoliko tjedana prije nego što je startala njihova prva predsezona. Još gora stvar bila je što je trener ekipe zaposlen u klubu tek nakon što je u svlačionici već bio 21 igrač. Sve to upućuje na popriličnu neprofesionalnost, nepripremljenost i u potpunoj je suprotnosti sa svim onime što na papiru donosi ime Davida Beckhama. Nakon što je Inter Miami izgubio pet utakmica zaredom te postigao svega tri pogotka, bilo je očito da moraju uslijediti nove promjene pa su u klub ekspresno dovedeni veteranski veznjak i aktualni prvak svijeta Blaise Matuidi i argentinski napadač Gonzalo Higuain.
U američkim sportovima već dulje vrijedi pravilo ograničenosti plaća („salary cap“). Ta regulativa, naime, ograničava klubove u tome da igračima isplaćuju basnoslovne cifre koje u Europi više nisu rijetkost. Drugim riječima, svaki klub ima budžet za plaće od kojeg nema odstupanja, a o tome kako će taj novac biti raspodijeljen na plaće pojedinih igrača unutar kluba, odlučuje svaka franšiza za sebe. U MLS-u postoje dva načina da se pomalo zaobiđe pravilo ograničenosti plaća: jedan je pravilo točno određenog igrača koje se još popularno naziva i „Beckhamovo pravilo“ zato što je upravo David Beckham bio prva osoba na koju se pravilo 2007. godine primijenilo, a drugi je ciljana alokacija novca. Oba pravila koriste se prilikom dovođenja igrača u klub, a novac se koristi ili za isplatu dodatnih dogovorenih bonusa (koji ne spadaju u ograničenost plaća) ili isplatu odštete klubovima iz kojih željeni igrači dolaze. Dovođenjem Matuidija, Higuaina, a kasnije i kolumbijskog braniča Andresa Reyesa, Inter Miami prekršio je oba navedena pravila, jer je Matuidija klasificirao u kategoriju ciljane alokacije novca. Zbog visine dogovorenih primanja Matuidi je svakako morao ulaziti u kategoriju Beckhamova pravila, ali je klub znao da ga tu ne može primijeniti jer je u toj kategoriji već bio Higuain s još dvojicom igrača – Matiasom Pellegrinijem i Rodolfom Pizarrom. U toj kategoriji, naime, mogu biti najviše trojica igrača. Drugim riječima, Matuidi ili Higuain postali su višak, a da ne bi bez njih ostao, klub je zatajio visinu dogovorene Matuidijeve financijske kompenzacije te ga ubacio u kategoriju pravila ciljane alokacije.
Zbog financijskog prekršaja liga je kaznila Inter Miami s dva milijuna dolara, a Jorge Mas je kažnjen s dodatnih 250 tisuća dolara
Sve je to Jorge Mas, jedan od suvlasnika Inter Miamija, priznao povjereniku MLS-a Donu Garberu tijekom njihova sastanka u New Yorku. Ipak, takve financijske indiskrecije u svijetu američkog sporta nikako nisu rijetkost. Stvar je samo u tome da je Inter Miami uhvaćen s prstima u pekmezu, a kazna koja je uslijedila klub će sasvim sigurno unazaditi barem dvije godine. Liga je klub odlučila kazniti s dva milijuna dolara, a sam vlasnik Jorge Mas kažnjen je s dodatnih 250 tisuća dolara zato što je zatajio da je bio upoznat s činjenicom da je transfer Blaisea Matuidija zapravo prekršaj. Ostali vlasnici kluba, uključujući i Davida Beckhama, nisu kažnjeni niti proglašeni krivima premda je bivši izvršni direktor i sportski direktor Paul McDonough izbačen iz MLS-a do kraja 2023. godine. Njega je zamijenio novi sportski direktor Chris Henderson, a Beckham je u međuvremenu u klub za trenera doveo svog starog znanca i prijatelja Phila Nevillea.
Utjecaj Beckhamova brenda na financijsku strukturu Inter Miamija poprilično je teško procijeniti, ali povezanost s jednim od najvećih i najpoznatijih nogometaša svih vremena sigurno može utjecati na dovođenje bogatijih sponzora i drugih nogometnih zvijezda u klub. Kako se karijere Lionela Messija i Cristiana Ronalda polako bliže kraju, nije nemoguće da će se netko od njih (ili obojica) pridružiti Beckhamu u Inter Miamiju. Stvaranje ekipe koja se sastoji od superstara pametna je strategija. Kada bi u Inter Miami došao, na primjer, Messi, automatski bi u sam klub privukao gotovo sve svjetske sportske i ine medije, a to ujedno znači i mnogobrojne sponzore te veliki broj novih navijača odnosno obožavatelja. Premda stvari rezultatski danas ne izgledaju puno bolje nego prije godinu dana, klupske ambicije uslijed neorganizacije i prekršaja dobrano su poljuljane i pitanje je koliko će vremena proći prije nego što Inter Milan započne igrati ozbiljniju ulogu u domaćoj ligi.
Komentari