‘Moj ured je 2014. tiskao samo 8000 primjeraka Istanbulske konvencije, a za opoziv je navodno prikupljeno više od 370 tisuća potpisa. Pitanje je gdje su je ti ljudi pročitali, jesu li tragali po internetu ili su pohodili knjižnice. To su neviđeni oblici manipulacije’, kaže ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin
Uutorak, 12. lipnja, Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH predstavit će u Hrvatskom saboru Strategiju za ravnopravnost spolova Vijeća Europe od 2018. do 2023., u okviru programa predsjedanja RH nad Odborom ministara Vijeća Europe.
Budući da se predstavljanje Strategije Vijeća Europe za ravnopravnost spolova događa neposredno nakon što je Udruga Hrvatska protiv Istanbulske sakupila, prema vlastitim tvrdnjama, dovoljno potpisa za poništavanje ratifikacije, bit će zanimljivo vidjeti njihove reakcije na Strategiju tog međunarodnog tijela koje je i donijelo Konvenciju o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji još 2011. godine u Istanbulu. Do danas je ratificirana u 29 država od 47 članica Vijeća Europe, a od 28 članica EU-a ratificiralo ju je 18, uključujući i Hrvatsku.
Osim ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović-Burić, Strategiju će predstaviti i ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac – Radin, koja je na toj dužnosti od 2012., a prije toga bila je predstojnica istog ureda. Sociologinja i filozofkinja po struci, Helena Štimac Radin svoju je profesionalnu karijeru započela kao istraživačica u Institutu za društvena istraživanja početkom devedesetih. U isto vrijeme započela je i njezina politička karijera u Hrvatskoj liberalnoj stranci, u kojoj je obnašala dužnost političke tajnice, glavne tajnice i potpredsjednice 2003. godine. Koautorica je nekoliko knjiga, objavila je brojne znanstvene, stručne i publicističke radove iz područja sociologije i politike, sudjelovala na znanstvenim, stručnim i političkim konferencijama, skupovima i seminarima…
Komentari