U Zadru je palo 164 litre kiše po četvornom metru u zadnja 24 sata što je rekordna količina na toj mjernoj postaji u ožujku otkad postoje mjerenja, otkrio je meteorolog Zoran Vakula.
U ponedjeljak neće dolaziti do značajnijih temperaturnih promjena, ali i istaknuo kako je za dio Hrvatske izdano narančasto upozorenje, piše HRT.
Velika količina oborina koja je tijekom noći i jutra pala na području Zadarske županije, uzrokovala je plavljenje objekata zbog čega su vatrogasci ove županije zabilježili povećan broj tehničkih intervencija. U sanaciji su angažirani vatrogasci iz IVP Zadar i JVP Zadar, Benkovac te DVD-a Kali-Kukljica, “Pljusak” Nin, Preko, “Škropac – Vrsi”, “Rutnjak” Veli Iž, stoji u priopćenju Hrvatske vatrogasne zajednice.
FOTO: Ravnateljstvo civilne zaštite
“Od ponoći do sada evidentirana je 21 tehnička intervencija, u tijeku je njih 12, a nove dojave građana neprestano pristižu. U intervencijama je do sada ukupno sudjelovalo 60 vatrogasaca s 28 vatrogasnih vozila”, rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije Matej Rudić te dodao kako je najviše intervencija zabilježeno na području grada Zadra, Kožina, Dikla, Petrčana, Ugljana, Nina, Ninskih stanova, Žerave i Vrsa.
Na zadarskom području je zbog velike količine vode na kolniku otežan promet Jadranskom magistralom, a na Dugom otoku je zbog većeg odrona zatvorena cesta između mjesta Luka i Savar.
Olujno jugo odsjeklo je od kopna većinu otoka, potvrdio je Hini voditelj Meteorološke postaje u Zadru Anđelko Vidović.
“Nevrijeme, praćeno jakom grmljavinom, počelo je u nedjelju oko 20 sati i trajalo do ponedjeljka rano ujutro. Na zadarskom je području palo kiše kao u pola Hrvatske, a jučer iza 14 sati zabilježen je najjači udar juga – 25,5 metara u sekundi, što odgovara brzini od oko 98 kilometara na sat”, dodao je.
Poplavljeni su gotovo svi dijelovi Zadra, najviše zapadni dio grada, a vatrogasci su imali 21 intervenciju tijekom noći i 12 u jutarnjim satima.
“Najviše je bilo ispumpavanja podruma, garaža i prizemnih stambenih prostora, automobili su ostali u vodi, a intervencije smo imali u Zadru, u Kožinu, Diklu i Petrčanima, na otoku Ugljanu, u Ninu i Ražancu”, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Matej Rudić.
Zbog jakog juga u prekidu mnoge katamaranske i trajektne linije na srednjem i južnom Jadranu.
Prema jutrošnjim mjerenjima na meteorološkoj postaji DHMZ-a Zadar Puntamika, od nedjelje u 7 sati do ponedjeljka u 7 sati palo je 164 mm oborine – litre kiše po četvornom metru, što je rekordna dnevna količina oborine u ožujku od 1961. godine, otkad postoje mjerenja na toj postaji. Štoviše, ta količina pala je tijekom manje od 12 sati!
Pritom je već sad, premda je prošla tek trećina mjeseca, prema još neslužbenim podacima postignut i novi rekord u ukupnoj mjesečnoj količini oborine u ožujku na postaji Zadar Puntamika – od 1. ožujka do 11. ožujka u 7 sati izmjereno je čak 223 mm oborine. Dosadašnji rekord je bio 1985. godine, kad je tijekom cijelog ožujka palo 202 mm.
Kaos i u Splitu
Prema najnovijim podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), od nedjelje u 7 sati, do jutros u 7 sati, na mjernoj postaji na zadarskom predjelu Puntamika, pale su rekordne gotovo 164 litre kiše po četvornom metru.
Za usporedbu, tijekom 24 sata zabilježena je količina oborina koja se, pokazuju statistike za razdoblje od 1961. do 2022. godine, prosječno zabilježi gotovo tijekom prva tri mjeseca u godini ili skoro 90 dana. Detaljni podaci, inače, govore da je u prosjeku Split kišniji od Zadra.
Na mjernoj postaji na splitskom Marjanu u protekla 24 sata izmjereno je oko 28 litara kiše po četvornom metru, što je oko 40 posto prosjeka za cijeli ožujak, dok je na aerodromu u Resniku pala 41 litra oborina, što predstavlja 20-dnevni prosjek za ožujak.
U Trogiru su tijekom 24 sata zabilježene 33 litre oborina po četvornom metru, na otoku Silbi samo dvije litre manje, u Šibeniku 35 litara, u Kninu 70 litara, a u Drnišu čak 80. Za razliku od ostatka Dalmacije, južnije od Makarske i Ploča nije pala gotovo ni kap, primjerice na području Dubrovnika, Korčule i Lastova.
Iz Hrvatskog autokluba obavještavaju da se zbog vode na kolniku otežano se vozi Jadranskom magistralom u Zadru, Sukošanu, Turnju i Biogradu na Moru, dok je zbog većeg odrona zatvorena je državna cesta između mjesta Luka i Savar na Dugom otoku.
Komentari