Stigao je dan veselja koji uključuje parade, zabave i gastronomske užitke prije početka kršćanskog posta u korizmi na Čistu srijedu. Obilježava posljednji dan karnevalske sezone, zapravo šestotjednog razdoblja zabave diljem svijeta. Riječ je o Mardi Gras, što na francuskom znači Debeli utorak. Ovaj dan ima i druge nazive, poput pokladnog utorka, ovisno o tome gdje se slavi.
Mardi Gras je sinonim za karnevalsko slavlje u New Orleansu, Veneciji i Riju, ali dan se obilježava na sličan svečani način diljem svijeta u zemljama s velikim brojem rimokatoličke populacije. Međutim, ono što je počelo kao praznik ukorijenjen u vjerskoj tradiciji postalo je kulturni fenomen, dovodeći do zabave radi zabave, a ne nužno u iščekivanju 40 dana pokore između Čiste srijede i Uskrsne nedjelje.
Slavlje datira još od Rimljana
Prema povjesničarima, svečanosti koje podsjećaju na Mardi Gras sežu tisućama godina u prošlost od starorimskih festivala kojima se slavila sezona žetve. Nakon što je kršćanstvo stiglo u Rim, stare su tradicije uklopljene u novu vjeru, a postao je uvod u korizmeno vrijeme.
Ova fuzija rezultirala je hedonističkim razdobljem opijanja, maskiranja i plesa s velikom dozom religije. Kako se kršćanstvo širilo Europom, tako su se širile i pretkorizmene svečanosti. Usput su se rađale nove tradicije, a neke stare dobivale su nove oblike. Jedna od tih rimskih tradicija postala je slatki dio Mardi Grasa u New Orleansu, poznat kao kraljevska torta, piše CNN.
Tijekom Saturnalija, proslave zimskog solsticija Saturna, boga poljoprivrede, od graha su se pekli kolači kako bi se proslavila žetva. Tko god je pronašao grah, proglašen je “kraljem dana”. U srednjem vijeku kršćanstvo je preuzelo tradiciju blagdana Bogojavljenja, poznatog i kao Dan tri kralja. Također poznat kao Dvanaesta noć, Dan tri kralja obilježava početak sezone karnevala svake godine 6. siječnja. Njime se slavi posjet triju kraljeva – ili mudraca ili maga – djetetu Isusu 12. noći nakon njegova rođenja, za proslavu, darivanje i gozbu.
Kršćani u Španjolskoj, Latinskoj Americi i Sjedinjenim Državama obilježavaju ovu prigodu paradama, darovima i obiteljskim gozbama. Tisuće ljudi okupi se svake godine u Mexico Cityju kako bi napravili ogromnu “Rosca de Reyes”, ili kraljevsku tortu, glavni dio blagdana. Drugdje, obitelji pripremaju desert u obliku krune kod kuće.
U kolaču je pečena drangulija ili figurica djeteta koja simbolizira Krista i jede se tijekom karnevalskih svečanosti. Baš kao i u rimsko doba, osoba koja pronađe dranguliju okrunjena je za kralja ili kraljicu karnevala, što je odlika koja nosi različite dužnosti ovisno o kulturi, od pripreme tamalesa za sljedeću obiteljsku zabavu do vožnje na paradnom brodu.
Pokladni utorak je u biti ista stvar
Usput se pojavio i pokladni utorak kao posljednji dan pokladnog dana, tjedna koji prethodi početku korizme. “Iako se ovo smatralo posljednjom prilikom za veselje i, nažalost, ponegdje je rezultiralo pretjeranim užitkom, pokladni dan je bio vrijeme da se odbace tjelesne stvari i da se duhovno pripreme za korizmu”, napisao je katolički teolog William P. Saunders.
Kako bi se pripremili za korizmu, kršćani su pripremali palačinke kako bi potrošili zalihe jaja, mlijeka, maslaca i masti, što je dovelo do ‘Dana palačinki’ u Engleskoj. Kako se tradicija proširila Europom, postala je Mardi Gras u Francuskoj, gdje se vafli i palačinke pripremaju kao dio raskošne gozbe.
Mardi Gras u Novom svijetu
Europski kolonisti i trgovci robljem donijeli su predkorizmene svečanosti u Ameriku, gdje su postale velika slavlja tijekom karnevalske sezone. Proslave u Trinidadu i Tobagu i na Haitiju uključuju glazbena natjecanja, složene kostime, gozbe i kulturne predstave na raznim mjestima koja vode do Mardi Grasa ili karnevalskog utorka.
Francuski doseljenici donijeli su Mardi Gras u New Orleans i teritorij Louisiane. Došla je i “Galette des Rois”, ili kraljevska torta, koja je postala simbol brenda Mardi Grasa u New Orleansu. Vjeruje se da je prva zabilježena parada Mardi Gras u New Orleansu održana 1837. godine. S vremenom su se balovi, zabave i parade proširile i održavale tijekom karnevalske sezone, a organizirali su ih društveni klubovi pod nazivom “Krewes”.
Smatra se da tradicija potječe iz 1920-ih s Rex Kreweom, najstarijim društvenim klubom u gradu, čije su boje ljubičasta (pravda), zlatna, (moć) i zelena (vjera), koje simboliziraju Mardi Gras u New Orleansu. Nakon što su započeli s ogrlicama, prešli su na kovanice koje su se nazivale dublooni s njihovim logotipom, a drugi su krewei usvojili tu praksu.
Lokalni povjesničari kažu da se trend golotinje pojavio krajem 20. stoljeća kada je Mardi Gras privukao više studentskih veseljaka. Iako je New Orleans praktički sinonim za Mardi Gras, nema veze s proslavama u Sjedinjenim Državama.
Još jedan grad na obali Meksičkog zaljeva oko 270 milja istočno – Mobile, Alabama – također ima dugu povijest s Mardi Grasom, s puno modernih balova i posebnih događaja koji vode do ‘velikog dana’. Često dolazi i do žestokih rasprava između ova dva grada oko toga koji je imao prvu proslavu. Drugi gradovi, uglavnom duž obale Meksičkog zaljeva, također imaju značajne proslave Mardi Grasa, uključujući Lake Charles u Louisiani i Galveston u Teksasu.
Komentari