Libanonski Hezbolah svojim je članovima dijelio nove pejdžere s oznakom Gold Apollo samo nekoliko sati prije nego što su tisuće tih uređaja eksplodirale prije nekoliko dana.
To su za Reuters potvrdila dva izvora iz obavještajnih i sigurnosnih krugova, ukazujući na to da je ta islamistička skupina iz Libanona, pod snažnim utjecajem Irana, bila uvjerena da je sigurna.
Primio pejdžer koji je eksplodirao sljedećeg dana
Jedan od pripadnika Hezbolaha, naime, primio je u ponedjeljak novi pejdžer koji je eksplodirao sljedećeg dana dok je još bio u kutiji, rekao je jedan od Reutersovih izvora.
Pejdžer koji je dan višem članu samo nekoliko dana ranije ozlijedio je podređenog kad je detonirao, rekao je drugi izvor.
U očito koordiniranom napadu, naprave s oznakom Gold Apollo detonirane su u utorak u Hezbolahovim uporištima u južnom Libanonu, predgrađima Bejruta i istočnoj dolini Bekaa.
U srijedu su, pak, eksplodirale stotine Hezbolahovih voki-tokija.
U uzastopnim napadima ubijeno je 37 ljudi, uključujući najmanje dvoje djece, a ozlijeđeno je više od 3000 ljudi, piše Reuters.
Libanon i Hezbolah kažu da Izrael stoji iza napada. Izraelska tajna vojna obavještajna jedinica 8200 bila je uključena u planiranje, rekao je ovoga tjedna Reutersu zapadni sigurnosni izvor.
Izrael, koji je od tada pojačao zračne napade na Libanon, nije ni zanijekao niti potvrdio umiješanost.
Voki-tokiji s pentritom
Baterije voki-tokija bile su napunjene visoko eksplozivnim spojem poznatim kao pentrit ili PETN, rekao je Reutersu u petak drugi libanonski izvor upoznat s komponentama uređaja.
Hezbolah mjesecima nije otkrio do tri grama eksploziva skrivenog u pejdžerima, izvijestio je Reuters ovoga tjedna.
Jedan od sigurnosnih izvora rekao je da je vrlo teško otkriti eksploziv “bilo kojim uređajem ili skenerom”. Izvor nije precizirao kroz koje vrste skenera je Hezbolah provjeravao pejdžere.
Hezbolah provjeravao komunikacijske uređaje
Hezbolah je ispitivao pejdžere nakon što su isporučeni Libanonu, počevši od 2022., uključujući i prolaske kroz zračne luke s njima kako bi se uvjerio da neće pokrenuti alarme, rekla su Reutersu dva dodatna izvora.
Reuters je, inače, razgovarao sa šest izvora koji su upoznati s detaljima eksplozivnih naprava.
Izvori nisu precizirali koje su to zračne luke u kojima su proveli testove.
Umjesto konkretne sumnje u pejdžere, provjere su bile dio rutinske “pretrage” njegove opreme, uključujući komunikacijske uređaje, kako bi se pronašle bilo kakve naznake da su “prošarani“ eksplozivom ili mehanizmima nadzora, rekao je jedan od sigurnosnih izvora.
Eksplozije uređaja narušile reputaciju Hezbolaha
Napadi i distribucija uređaja, unatoč rutinskom pretraživanju i provjerama, narušili su reputaciju Hezbolaha kao najstrašnije karike u iranskoj “Osovini otpora”, koju čine protuizraelske neregularne snage diljem Bliskog istoka.
U televizijskom govoru u četvrtak, glavni tajnik Hezbolaha Hassan Nasrallah rekao je da su napadi “bez presedana u povijesti” skupine.
Tajvanska tvrtka niječe da je proizvela eksplozivne pejdžere
Tvrtka Gold Apollo sa sjedištem u Tajvanu rekla je da nije proizvela uređaje korištene u napadu. Kazali su da ih je napravila tvrtka u Europi s dozvolom za korištenje robne marke te tvrtke.
Reuters nije uspio utvrditi gdje su napravljeni ni u kojem su trenutku neovlašteno mijenjani.
Pejdžeri dovezeni u Libanon ranije ove godine
Serija od 5000 pejdžera dovezena je u Libanon ranije ove godine. Reuters je prethodno izvijestio da se Hezbolah okrenuo pejdžerima s ciljem da izbjegne izraelski nadzor svojih mobilnih telefona, a nakon ubojstava njegovih viših zapovjednika u ciljanim zračnim napadima tijekom prošle godine.
Sukob Hezbolaha s Izraelom datira desetljećima unatrag, ali se rasplamsao u protekloj godini, nakon početka rata u Gazi, pojačavajući zabrinutost od punog regionalnog rata.
Hezbolah pojačao nadzor nad svojim komunikacijskim uređajima
Nakon što su pejdžeri eksplodirali u utorak, Hezbollah je posumnjao da je više njegovih uređaja možda kompromitirano, rekla su Reutersu dva sigurnosna izvora, kao i jedan obavještajni izvor.
Kao odgovor, Hezbolah je intenzivirao pregled svojih komunikacijskih sustava, provodeći pomna ispitivanja svih uređaja. Počeli su istraživati i opskrbne lance kroz koje su pejdžeri uvezeni, rekla su dva sigurnosna izvora.
Nisu uspjeli pregledati i voki-tokije
No, pregled nije bio gotov do srijede popodne, kada su eksplodirali i voki-tokiji.
Hezbolah vjeruje da je Izrael odlučio detonirati voki-tokije grupe jer se bojao da će se uskoro otkriti da su i oni bili opremljeni eksplozivom, rekao je jedan od izvora za Reuters.
Eksplozije voki-tokija ostavile su 25 mrtvih i najmanje 650 ozlijeđenih, prema podacima libanonskog Ministarstva zdravstva, što je mnogo veća stopa smrtnosti od eksplozija pejdžera prethodnog dana, u kojima je ubijeno 12 i ranjeno gotovo 3000 ljudi.
To je zato što su nosili više eksploziva nego pejdžeri, pojasnio je jedan od Reutersovih izvora.
‘Prevarili su nas, kapa dolje neprijatelju’
Istraga grupe o tome gdje su, kada i kako su naprave pune eksploziva je u tijeku, rekla su tri izvora. Nasrallah je rekao isto u govoru u četvrtak.
Hezbolahov ured za medije i izraelske oružane snage nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentarom.
Jedan od sigurnosnih izvora rekao je da je Hezbolah osujetio prethodne izraelske operacije usmjerene na uređaje koje je skupina uvezla iz inozemstva – od privatnih fiksnih telefona do ventilacijskih jedinica u uredima.
“Nekoliko je elektroničkih uređaja koje smo uspjeli otkriti, ali ne i pejdžere”, rekao je izvor za Reuters.
“Prevarili su nas, kapa dolje neprijatelju“, zaključio je, a prenosi Reuters.
Komentari