Neva Tolle, iz Autonomne ženske kuće Zagreb gostovala je u Newsroomu N1 Televizije i govorila o tome kako bi femicid trebalo uvrstiti u kazneni zakon.
“Zato što mi u kaznenom zakonu imamo ubojstvo i teško ubojstvo, ali nemamo femicid koji je zapravo kulminacija dugotrajnog nasilja, sustavnog nasilja od istog partnera prema istoj ženi i na kraju kulminacija tog nasilja je femicid, ubojstvo žene. Osim toga, moramo reći da je za teško ubojstvo kazna zakona 10 godina, a u praksi se to svede na 5, 6, ili 7 godina. Za femicid, države koje su ga uvele, njih oko 15-ak, imaju kazne zatvora koje su stvarno drastične od 20, 40 godina pa do doživotnog zatvora”, kaže Tolle.
Istanbulska konvencija ne koristi se dovoljno
Tolle kritizira što se Istanbulska konvencija ne koristi koliko bi trebalo.
“Nasilje ako ga ne obuzdavate svim mogućim alatima koji su vam na raspolaganju, a mi imamo alate unutar Istanbulske konvencije koje ne koristimo u svrhu zaštite žene i djece. Nažalost ih koristimo na korist počinitelju, tražeći olakotne okolnosti za nasilje ili ubojstvo. Kad nasilje progresira automatski je posljedica da i femicid progeresira”, kaže Tolle.
Među prvim zemljama koje su prepoznale femicid su zemlje Južne Amerike. Kazna za femicid u Kostarici je 20 do 50 godina zatvora, u Argentini i Čileu doživotan zatvor, u Meksiku 40 do 60 godina godina zatvora, Kolumbija 20 do 50, Bolivija 30 godina i Peru 12 godina.
“Tek kad imenujemo problem možemo ga procesuirati i shvatiti. Dok ga ne imenujemo mi ga nismo ni razumjeli”, reklaje Tolle i važnosti uvođenja pojma femicid u Kazneni zakon.
Male kazne za pokušaj teškog ubojstva
Tolle je komentirala slučaj u Hrtvatskoj u kojem je nasilnik za pokušaj teškog ubojstva supruge pred djecom dobio kaznu zatvora od četiri godine i devet mjeseci.
“Skandalozno, po mojem mišljenju sudac ili sutkinja koji je tu odluku donio ne bi smio više biti sudac ili sutkinja. Takvu osobu bi trebalo odstraniti kao karcinom iz tijela jer on ili ona s takvim presudama doprinosi tome da se pošalje zlostavljačima jasna poruka ‘samo vi nastavite s tom praksom jer ništa vam se ozbiljno neće dogoditi’”, smatra Tolle.
“Četiri godine i devet mjeseci, to je stvarno tragično malo, ako je zapriječena minimalna kazna 10 godina, dakle što još trebamo učinti a da tome tako ne bude? Takve suce i sutkinje maknuti iz pravosudnog sustava jer očito nisu kompetentni”, rekla je za N1 Televiziju.
Komentari